Győztek a hajléktalanok?

A Város Mindenkié csoport kedden üdvözölte az Alkotmánybíróság (Ab) azon határozatát, amely alaptörvény-ellenesnek nyilvánította és megsemmisítette a hajléktalan emberek közterületen élésének törvényi tiltását.

A főként hajléktalanokat tömörítő érdekvédő csoport az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: az Ab hétfőn meghozott határozata fontos győzelem a jogállamnak, a hajléktalan embereknek és mindenkinek, aki az elmúlt években szót emelt a fedél nélkül élők hatósági üldözése ellen.

Hozzátették, hogy fontosnak tartják az Ab azon megállapítását is, amely szerint “a hajléktalanság szociális probléma, amit az államnak a szociális igazgatás, a szociális ellátás eszközeivel és nem büntetéssel kell kezelnie”. Megjegyezték ugyanakkor: nem azért küzdenek, hogy a hajléktalan emberek szabadon élhessenek az utcán, hanem azért, hogy lehetőségük legyen lakni valahol.

A csoport a közleményben felszólította a kormányt és a kormánypárti parlamenti képviselőket, hogy egy lakáspolitikai reform keretében foglalják törvénybe a kikényszeríthető lakhatási jogot, radikálisan emeljék a lakásfenntartási támogatást, és intézkedjenek egy kiterjedt szociális bérlakáshálózat kialakításáról.

Az Ab kedden az MTI-vel azt közölte: hétfőn meghozott határozatában alaptörvény-ellenesnek nyilvánította, és megsemmisítette a szabálysértési törvénynek azt a rendelkezését, amely szabálysértéssé minősítette a közterület életvitelszerű lakhatásra való használatát. A testület megsemmisítette azokat a törvényi rendelkezéseket is, amelyek rendeletalkotási felhatalmazást adtak az önkormányzatoknak pénzbírsággal sújtható közösségellenes magatartások meghatározására, valamint a tulajdon elvonására lehetőséget adó elkobzás alkalmazására.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés

2 HOZZÁSZÓLÁS

  1. Az ígért munkahelyek sehol. Munkát nem lehet találni. Segélyezés nincs, arra nem alkalmas, hogy a kötelező költséget kifizessük belőle. Felháborító, hogy évtizedeket ledolgozók sem kapnak semmilyen ellátást, akkor a többi rétegről ne is beszéljünk. Sokan szégyenszemre élnek szüleik nyugdíjából, holott már ők is nagymamák. Sajnos a további intézkedések sem a probléma megoldását célozzák. Mindig a kereset nélkülieket, vagy az alig megélőket találják el legjobban az intézkedések, nyomják a perifériára, egy réteget az állam végleg kirekeszt. A munkaadók a munkakeresőket sok esetben kihasználják. Szabályozni kellene azt, hogy ha valaki állást hirdet, ne nagystílű szlogent írjon, hirdetéséhez adja nevét, cégét, arcát, hogy azok az emberek, akik munka reményében mindenre elszántak, ne kerüljenek utcára, ne tudják kihasználni őket. Munkáért ne a munkavállaló fizessen. Jó lenne már összehasonlításban levezetni, hogy más országokban hogy oldják meg, ha valaki munka nélkül marad az ne kerüljön utcára, a munkaügyi központok hogyan segítenek abban, hogy családok, idős emberek, munkaképesek ne válhassanak hajléktalanná, ne kerüljenek embertelen körülmények közé.

Comments are closed.