Ha a horvát tenger tovább melegszik, veszélyes halak és cápák jöhetnek

A szokásoshoz képest rendkívül magas tengerhőmérsékleteket mértek az elmúlt napokban Horvátországban. Egyértelműnek tűnik az Index.hr szerint, hogy ezek a klímaváltozás következményei. Bár sok turista élvezheti a kellemesen meleg hullámokat, felmerül a kérdés, hogy a víz hőmérsékletének változása befolyásolja-e az élővilágot. 

A spliti Oceanográfiai és Halászati ​​Intézet munkatársa a lapnak elmondta, hogy az Adriai-tenger part menti területein 25, a nyílt vízen 23-24 fok feletti hőmérsékleteket mértek idén, már június elején, míg 15 nappal korábban 3-4 fokkal alacsonyabbak voltak a számok. A szakember szerint elég magas értékek és nagy ugrások voltak ezek, arra az időszakra nézve. Mindemellett további, az elmúlt években megfigyelhető jelenség a sótartalom növekedése, mind a felszínen, mind pedig a mélyebb rétegekben.

A lap által megkérdezett zágrábi tengerbiológus szerint az elmúlt napokban mért magas tengeri hőmérsékletek elsősorban a júniusban tapasztalt, átlagon felül meleg időjárásnak, és különösen a közelmúltban bekövetkezett hőségnek a következményei. Petar Kružić azt mondja, hogy a változások minden tengeri élőlényre hatással vannak, a fitoplanktontól a bálnákig. Habár a szakember hozzátette, az ember okozta szennyeződések miatti problémák a legégetőbbek, ezek mellett a hőmérsékletváltozástól is szenvednek bizonyos őshonos fajok, sőt, a kihalás fenyegeti egy részüket. A felmelegedés további következményeképp a horvát vizekben máris megjelentek invazív állatok és növények, ezeket pedig trópusi áramlatokkal érkező, veszélyes társaik követhetik: fugu, oroszlánhal, medúza, cápa, hogy csak néhány példát említsünk.

Hangsúlyozzuk: nem kell attól félnünk, hogy Horvátországban mostantól cápák támadnak ránk a nyaralás alatt, mint a nemrég két turista halálát okozó, nagy port kavart egyiptomi esetekben, melyek miatt a strandolás szabályait is szigorítani kellett az országban. Viszont érdemes – ahogy eddig is ajánlott lett volna – utazás előtt tájékozódni a tengeri élővilágot illetően, hogy például ne nyúljunk mérgező vagy tüskés organizmusokhoz. Nem árt tehát megfogadni a Harry Potter-sorozat Mordon professzorának tippjét: „Lankadatlan éberség!”.

Kiemelt képünk illusztráció.

Hirdetés