Hogy néz most ki a járvány terjedése a világban?

A fenti kérdést tette fel magának a Virológia Pécs közösségi oldalt kezelő kutatócsoport is, akik közel 1500 SARS-CoV-2 vírusgenom összehasonlítása alapján felvázolták, hogy merre és mi alapján terjed a járvány jelenleg a világban. A Facebookon megjelent becslések kapcsán jelezték, hogy trendeket, nem pedig egzakt eseményeket mutatnak. 

Európáról azt írják, hogy a vírusgenomok földrajzi keveredése látszik a földrészen belül, ez a határokon át történő mozgást jelzi az elmúlt 3-5 hétben. A legtöbb határintézkedés ebben az időszakban került bevezetésre, ezek hatását a későbbiekben, valószínűleg határokon belüli ún. helyi klaszteresedés formájában látni lehet majd.

Észak-Amerikáról azt írják, hogy Washington államban, ahol a legsúlyosabb a helyzet, két külön helyről származó behurcolás indította el az eseményeket (Kína és Európa). Ezen két behurcolás terjedési láncolatait lehet most helyben látni.

Ázsiában Iráni gócpontból történő behurcolást lehet feltárni a legutóbbi szekvenciaadatok alapján – vélik a pécsi kutatók.

Részletek ebben a posztban:

A genom egy szervezet teljes örökítő információját jelenti, amely a DNS-ben van kódolva (egyes vírusokban RNS-ben), beleértve a géneket és a nem kódoló szekvenciákat is, az aminosavak kapcsolódási sorrendjét, a fehérjék elsődleges szerkezetét. A kifejezést először 1920-ban Hans Winkler, a hamburgi egyetem botanikus professzora használta. (Forrás: Wikipédia)

Forrás: Virológia Pécs Facebook

Hirdetés