8 C
Pécs
szombat, április 20, 2024
KezdőlapHírzónaÍgy védekezzünk az influenza ellen!

Így védekezzünk az influenza ellen!

Lassan közeleg az influenzaszezon, ezért nem árt kissé felturbózni, megerősíteni az immunrendszerét annak, aki sokat jár közösségbe. Van, aki nemes egyszerűséggel az oltás mellett dönt, de aki más megoldást keresne, annak itt van néhány praktika! 

Az influenza-figyelőszolgálat október elejétől működik, de egyelőre nagyon kevesen fordultak orvoshoz a tünetekkel. A nagy bumm még odább van, Magyarországon jellemzően februárban és márciusban tetőzik a járvány.

Aki biztosra akar menni, az jó ha tudja, már rendelkezésre áll a háziorvosoknál az influenza elleni oltóanyag. A szakemberek szerint a vírussal szemben ez a leghatékonyabb védekezési mód. Az ÁNTSZ munkatársai azt ajánlják, hogy aki ilyen módon szeretne védekezni a fertőzés ellen, az legkésőbb decemberig adassa be a vakcinát.

A védőoltás azonban csak az egyik opció. Mindenkinek jogában áll eldönteni, hogy szeretne-e élni vele vagy sem, hiszen létezik néhány természetes, házi módszer is az immunrendszer erősítésére. Elsőként két alapvető dolog: ne felejtsük el, hogy az influenza cseppfertőzéssel terjed. Vagyis kiemelten fontos a köhögési, tüsszögési etikett betartása: mindig legyen nálunk zsebkendő, amit használat után lehetőleg azonnal dobjunk zárt szemetesládába, valamint gyakran és alaposan mossunk kezet.

Influenza1

Ám ezeken túlmenően is alkalmazhatunk egy-két praktikát!

1.Facsarjuk ki hat citrom levét, nyomjunk bele egy gerezd fokhagymát és egy kis darab gyömbérgyökeret. Az egészet alaposan keverjük el egy evőkanál mézzel, majd igyuk meg. Igazán ínyencek ananászdzsúszt is tehetnek bele. Nem túl ízletes, de kétségtelenül hatásos!

2. Az alacsonyabb páratartalom és hőmérséklet kedvez az influenzavírus terjedésének. A pára viszont megöli a vírust, így érdemes otthonunkat melegen, a levegőt pedig párásan tartani. Amennyiben kifejezetten száraz környezetbe kell mennünk, védjük magunkat sós orrspray használatával. A hidratált légutak sokkal könnyebben tartják távol a baktériumokat és a vírusokat. Emellett nagyon fontos rengeteg vizet is fogyasztani – a testnek szüksége van a vízre, hogy az immunrendszer megfelelően tudjon működni.

3. A fokhagyma a legrégebbi gyógynövényeink közé tartozik és számtalan jótékony hatása mellett az influenzás betegségek megelőzése során is érdemes alkalmaznunk. Bár sokan nem kedvelik a hagyma erős illatát, de fantasztikus hatással van az immunrendszerünkre, baktériumölő hatásáról nem is beszélve.

4. Ha rendszeresen kevesebbet alszunk 7 óránál, akkor háromszor nagyobb eséllyel leszünk náthásak vagy kapunk el valamilyen vírust. A kismértékű alváshiány gyengíti az immunrendszert.

5. Fogyasszunk citrusféléket. Ezáltal sok C-vitamint juttatunk a szervezetünkbe, amelyről köztudott, hogy harcol a megfázás és az influenza ellen.

6. Vegyünk vissza az alkoholból, ezek az italok ugyanis dehidratálják a szervezetet, ami csökkenti az ellenálló képességet. Vízből és teából viszont mehet továbbra is a napi 2 liter!

7. A szauna nem csupán a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében és enyhítésében segít, hanem méregtelenítő hatása miatt nagyszerű módszer a stresszoldásra és az immunerősítésre is.

8. A South Carolina Egyetem kutatása alapján azok, akik naponta sétálnak vagy más mozgásformát végeznek 30 percen keresztül, évente átlagosan csupán egyszer náthásak, míg a nem aktív társaik évente átlagosan négy alkalommal is megbetegedhetnek. Jó ezt tudni, mielőtt megint elsinkófálnánk az edzést.

[su_note note_color=”#8edfd8″]

Térítésmentes védőoltásra jogosultak a 60 évesnél idősebbek, továbbá többek között az asztmások, a cukorbetegek, a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, valamint a várandós nők. Az idén azoknak is ingyen jár a vakcina, akik a munkájuk során vagy szervezett segítségnyújtás keretein belül migránsokkal kerülnek kapcsolatba.[/su_note]

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő