Jakab Ferenc szerint biztos, hogy megjelenik az omikron szupermutáns itthon

Hirdetés

A pécsi virológus az ATV-nek nyilatkozott az új, dél-afrikai szupermutánsról, amit az Egészségügyi Világszervezet (WHO) – a görög ábécé tizenötödik betűje után – az omikron névre keresztelt. Jó hír, hogy Jakab Ferenc szerint az új variáns nem fog tömeges megbetegedéseket okozni, ha időben lépnek és vizsgálják a vírusok szerkezetét. Arról is szólt, hogy amíg a fejlődő országokat nem zárkóztatják fel az oltások terén, újabb és újabb koronavírus-variánsok fognak érkezni.

A műsorban Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont, Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetője elmondta: azt lehet tudni az omikron variánsról, hogy 50 mutáció történt a vírusban, amiből 32 a tüskefehérjét érinti; ez pedig nagyon sok, ha belegondolunk abba, hogy a delta variánsban összesen 8 mutáció van.

„A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) sajtóhivatalának közlése szerint még nem detektálták az omikron variánst Magyarországon a jelenlévő mintákban. De egy biztos, jelenleg a járvány közepén állunk, egyáltalán nem látszik a vége, a leghatékonyabb fegyverünk az oltás” – fogalmazott Jakab Ferenc.

Az is kiderült, a szakember szerint 100 százalék, hogy megjelenik az omikron variáns Magyarországon.

„Ez nem azt jelenti, hogy tömeges fertőzést is fog okozni, ha idejében lépünk és vizsgáljuk a hazai vírusok genetikai szerkezetét, ez talán még extrémebben fontos, mint bármikor” – fejtette ki a virológus.

Arról is beszélt, hogy fel kell zárkóztatni a fejlődő országokat is, mert amíg náluk nem megfelelő az átoltottsági szint, mindig újabb és újabb variánsok fognak megérkezni, a légiközlekedés miatt pedig pillanatok alatt Amerikába és Európába fogják ezeket hozni.

A kérdésre, miszerint elvárható-e a gyógyszergyártóktól, hogy pillanatok alatt az omikron elleni hatóanyagot kezdjék el kifejleszteni, a virológus azt válaszolta: biztos abban, hogy dolgoznak rajta, és néhány hét alatt át lehet állni, hiszen a technológia kézben van.

Az elképzelhető a virológus szerint, hogy a kezdeti 96 százalékos hatékonyságról leesik egy oltóanyag hatékonysága 50 százalékra bizonyos variánssal szemben, de felhívta a figyelmet arra is, hogy ez még mindig több mint a semmi.

Hirdetés