LMP: a kultúra nem lehet a kormány játszótere!

Hirdetés

A felsőoktatási tanévnyitó kapcsán tartott sajtótájékoztatót az LMP, a PTE egyik karának épülete előtt. A párt politikusai arról beszéltek, a kormány ellehetetleníti az egyetemeket, pénzt von el tőlük. Elmondták, kiállnak az SZFE tiltakozó hallgatói mellett és petícióval harcolnak az intézkedések ellen.

– A magyar kormány támadást indított a hazai felsőoktatás és a tudományos élet ellen, és ez már a mindennapokban is nyomon követhető – mondta Keresztes László Lóránt, az LMP országgyűlési frakcióvezetője. – Mindent erőből kívánnak megoldani, centralizálnak, központosítanak. És számos olyan intézkedést fogadnak el, ami szögesen szemben áll az érintettek véleményével, az általuk megfogalmazottakkal.

Szerinte nyilvánvaló, hogy Palkovics László, a területért felelős miniszter, alkalmatlan a feladatai ellátására. Sokatmondó adat, hogy idén csak 90 ezren jelentkeztek felsőoktatásba, ez messze elmarad az előző év adataitól. Keresztes szerint a kormány jelenleg 20 milliárdot akar elvonni az egyetemektől gazdasági okokra hivatkozva, miközben a gazdaságvédelmi alapból olyan lépéseket foganatosítanak, amiknek semmi közük a felsőoktatáshoz. A nyár folyamán pedig nem hozták meg a kellő intézkedéseket, amik megakadályozhatták volna például azt, hogy az egyetem gólyatáboraiban elterjedhessen a vírus.

– Összeségében a kormány magára hagyta az egyetemeket, egy agresszív, központosító politikát folytat. Fontos innen, Pécsről, az első magyar egyetem városából megüzenni azt, hogy ezt nem tűrjük. Petíciót indítottunk az egyetemi elvonások ellen, amit már sok ezren aláírtak. Meg kell adni az embereknek a lehetőséget, hogy kinyilvánítsák véleményüket, az pedig már most látszik, hogy fontosnak érzik a közös fellépést a kormány intézkedései ellen. Addig folytatjuk az aláírásgyűjtést, amíg el nem éri azt a bizonyos szintet, hogy a kormány már kénytelen legyen meghátrálni – így Keresztes.

Kóbor József, Hohn Krisztina és Keresztes László Lóránt

Hohn Krisztina országgyűlési képviselő szerint fel kell hívni a figyelmet a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóira, akik megelégelték azt a folyamatot, ami a CEU, az MTA és megannyi más intézmény ellehetetlenítésével kezdődött.

– A kultúra nem lehet a kormány játszótere. Évek óta folyik az elnyomás, a kíméletlen bedarálás, a különféle eszközökkel való ellehetetlenítés. Elég volt abból, hogy a kormány mindent a saját irányítása alá akar vonni. Mi kiállunk mellettük.

A politikus szerint a kormány a tömegek elbutulását, elbutítását szeretné, azt, hogy minél jobban irányíthatóak lennének.

Kóbor József pécsi önkormányzati képviselő azzal kezdte, minden megszorítás, ami a pécsi egyetemet érinti, magát a várost is közvetlenül érinti.

– Egyre nagyobb zavarokat okoz nemzetközi, európai szinten is, hogy minden nemzet másképpen kezeli a felsőoktatási kérdéseket, korlátozásokat, a koronavírus elleni harccal kapcsolatban.

Véleménye szerint fontos a tesztelések általánossá tétele, a védőeszközökkel való folyamatos ellátás. Akinél pedig felmerül a fertőzés gyanúja, ne kelljen fizetnie a tesztelésért.

Hirdetés