Magas szinten a pécsi légszennyezettség

Lapunk munkatársa szúrta ki az egyik meteorológiai portálon, hogy április 6-án délelőtt szokatlanul magas értéket mértek Pécsett a légszennyezettséget, azaz a szállópor-koncentrációt illetően. A nap folyamán többször ránéztünk az adatokra különböző honlapokon, a szint hol csökkent, hol pedig egészen felszökött.   

Az Időkép.hu adatai így alakultak: Pécsett kicsivel 8 óra után 50, fél 10 előtt 85, 11 órakor 56, majd kevéssel dél előtt már csak 36 μg/m³ volt a levegő szállóportartalma. Ez az érték egyébként a levegőben eloszlatott finomszemcsés (10 μm alatti részecskeátmérőjű) szilárd vagy folyékony halmazállapotú anyagok gyűjtőneve.

Pánikra azonban semmi okunk.

Akárcsak a szén-monoxidra, a nitrogén-oxidokra vagy az ózonra, úgy erre is létezik meghatározott egészségügyi határérték. Minthogy a szálló por szervezetre gyakorolt hatása nagy mértékben függ az expozíciós időtől, ezért különbséget teszünk napi és éves határérték között. Jelenleg a PM10-re vonatkozó napi határérték (24 órás átlag): 50 μg/m³, az éves 40 μg/m³.

Szénásy Luca pécsi ökomenedzser lapunkat arról tájékoztatta a jelenség kapcsán, hogy a pillanatnyi értéket sok faktor befolyásolhatja, éppen ezért szükséges mindig teljes napi átlagot vonni: a hajnali tűz, de akár egy-egy autó elhaladása is meg tudja változtatni a mérési eredményt. Városunkban egyébként három helyen követik a szmog alakulását: a Nevelési Központnál, a Boszorkány úton, valamint a Szabadság úton.

A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy legkésőbb hétvégén – mikor esős és szeles idő várható – a levegőben is kevesebb lesz a szálló por. Mint mondta: „Tekintettel a következő napok időjárására a várható szél a légszennyező anyagok felhígulását fogja eredményezni, a jelenlegi magasabb értékek csökkenésével számolunk. Mivel csak a Szabadság úti mérőállomás mért adatai magasak, ezért vélhetően csak egy lokális kibocsátásból fakad ez az eredmény és várhatóan a nap előrehaladtával csökkeni fog. Amennyiben légúti irritációt tapasztalunk kerüljük az intenzív szabadtéri tevékenységet!”

Az önkormányzatok akkor kötelesek tájékoztatni a lakosságot, ha a szálló por értéke két egymást követő napon meghaladja a 75 µg/m³-t (150%), riasztási kötelezettség pedig akkor áll fenn, ha a szálló por értéke két egymást követő napon meghaladja a 100 µg/m³-t (200%) és a meteorológiai előrejelzések szerint a következő napon sem várható javulás. Pécsett az érvényben lévő határozat alapján „A füstköd-riadó elrendelését megalapozó levegőszennyezettségi koncentrációkat tájékoztatási és riasztási fokozat esetén három monitorállomásának egy időben mért, automatikusan regisztrált mérési eredményei adják.”

Egy másik portálon problémásnak ítélték meg a légszennyezettséget, az alább látható adatokat 9 órakor publikálták:

Képernyőfelvétel készült: 2022.04.06., 11.20

Hasznos információ: 

A PM elnevezés az angol Particulate Matter szó rövidítéséből származik. A levegőben lévő szilárd és folyékony részecskék gyűjtőneve. A köznyelvben a szálló por elnevezés az elterjedt, de a tudomány az aeroszol megnevezést is használja. Ezeket a részecskéket méretük alapján csoportosítják: PM10, PM2.5, PM1.

PM10 azok a levegőben lebegő részecskéket értjük, melyek 10 mikrométernél kisebbek. Ez az emberi hajszál vastagságának kb. egyötöde. Ezek a részecskék a légzés során lejutnak a tüdőbe.

PM2.5 a levegőben található 2,5 mikrométernél kisebb részecskék. Ezek belélegezve eljutnak egészen a léghólyagocskákig, míg az 1 mikrométernél kisebb részecskék a tüdő nyálkahártyájáról közvetlenül bejuthatnak a véráramba és a szervezet különböző részein felhalmozódhatnak.

Hirdetés