6 C
Pécs
péntek, április 19, 2024
KezdőlapHírzónaMagyarország híd lehet Ázsia és Európa között

Magyarország híd lehet Ázsia és Európa között

Magyarország fontos szerepet tölt be az ázsiai országok kapcsolatépítésében, hídfőszerepet tölthet be Ázsia és Európa között – mondta Nam Gvan Pjo, a Koreai Köztársaság budapesti nagykövete az MTI-nek abból az alkalomból, hogy február 1-jén ünneplik a magyar-koreai diplomáciai kapcsolatok felvételének 25. évfordulóját.

A diplomata emlékeztetett arra, hogy 1989-ben, a rendszerváltozás évében történt a kapcsolatfelvétel, amikor Magyarország nemcsak Nyugat felé tett nagy lépést, hanem Kelet felé is azzal, hogy az egykori szocialista blokk országai közül elsőként vette fel a diplomáciai kapcsolatokat Dél-Koreával. Az azóta eltelt 25 évben nagyon sokat fejlődtek a két ország politikai, gazdasági és kulturális kapcsolatai, mindkét országnak fontos az együttműködés – vélekedett. Megjegyezte: Martonyi János külügyminiszter és Hende Csaba honvédelmi miniszter tavaly őszi dél-koreai látogatása megteremtette az alapját az évforduló megünneplésének.

Kiemelte: annak idején Magyarország nagy szerepet játszott Németország újraegyesítésében is, és a Koreai-félsziget egyesítésére tett erőfeszítésekben is nagy jelentősége volt annak, hogy a diplomáciai kapcsolatfelvétellel Magyarország „félig kinyitotta a kaput”. Észak- és Dél-Korea feladata, hogy saját erejéből, teljes mértékben nyisson egymás felé – mutatott rá.

délkorea

A nagykövet azt mondta, ehhez a két ország között megfelelő párbeszéd kialakítására és a bizalom megteremtésére van szükség. Észak-Korea azonban megítélése szerint nem így gondolkodik, hanem katonai provokációval fenyegeti Dél-Koreát. Egyértelmű, melyik a helyes megoldás a félsziget újraegyesítésére – közölte. Hozzáfűzte: Magyarország mindig Dél-Korea álláspontját támogatta a kérdésben, és ezért nagyon hálásak.

Nam Gvan Pjo a Magyarország és Dél-Korea közötti gazdasági kapcsolatokról szólva közölte: 1989-ben 18 millió dollár volt a két ország közötti kereskedelmi forgalom értéke, ez a tavalyi évre a 150-szeresére, 2,8 milliárd dollárra nőtt. Jelenleg mintegy 50 dél-koreai vállalat van jelen az országban, kétmilliárd dollár értékű befektetéseikkel 20 ezer munkahelyet hoztak létre. Magyarország világszerte elismert a technológiákban, természettudományokban, és ez vonzerőt jelent a befektetőknek – emelte ki.

Beszámolt arról is, hogy Budapest előnyös regionális központként szolgálhat a dél-koreai cégeknek, az LG Electronics technológiai vállalat például kilenc ország regionális központját rendezte be Magyarországon. Jó lenne, ha több dél-koreai cég hozna hasonló döntést – fűzte hozzá.

A diplomata a két ország kulturális kapcsolatairól azt mondta, hogy 2012 februárjában Dél-Korea kulturális központot nyitott Budapesten, ez az egyetlen ilyen intézmény a régióban. Az intézetben rendszeresen szerveznek kiállításokat, koncerteket és más kulturális eseményeket.

Magyarország regionálisközpont-szerepét erősítheti, hogy a térségben az egyetlen ország, amelyet történelme Ázsiához köt, az ide látogató koreaiak, továbbá kínaiak és japánok otthon érzik magukat – vélekedett a nagykövet. Hozzátette: ez a jó kapcsolatok kiépítésének előfeltétele.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő