Nagyot léptek a magyarok a migráció ellen

A miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója szerint eredményt hoztak azok a nemzeti megoldások, amelyeket Ausztria koordinációjával a balkáni migrációs útvonalon megvalósítottak.

Bakondi György erről A határrendészettől a rendészettudományig című nemzetközi tudományos konferencián tartott előadásában beszélt csütörtökön Pécsett.

Az európai uniós határőrizeti ügynökség, a Frontex legutóbbi jelentésére hivatkozva azt mondta: e nemzeti megoldásoknak köszönhetően “a migráció csökkenése, a távolmaradás, nagyságrendi visszaesés hamarabb történt meg, minthogy az EU-török megállapodás megszületett volna”.

Az EU-nak képesnek kell lennie megvédelmezni saját határait – fogalmazott Bakondi György, aki Törökországra utalva megjegyezte: az unió nem hagyatkozhat csak egy EU-n kívüli, 80 milliós népességű állam segítségére, jó szándékára.

A belbiztonsági főtanácsadó, aki a migrációt a hidegháború vége óta nem látott rendvédelmi és honvédelmi kihívásnak nevezte, előadásában szólt arról is, hogy nem tudni, pontosan hány olyan ember jött Európába, aki fenyegeti a tagállamok közbiztonságát, illetve nemzetbiztonságát.

Úgy vélekedett: e szempontból kiemelt veszélyt jelenthetnek a katonai kiképzésen átesett, harcokban részt vett emberek, továbbá az Iszlám Államhoz (IÁ) csatlakozott “egykori iraki, líbiai, szíriai titkosszolgálati tisztek”, akik “szervező, hálózattartó, irányító feladatokat tudnak végezni”. A belbiztonsági főtanácsadó felsorolásában megemlítette a szunnita iszlám szélsőségesnek tekintett vahabita ágának hitszónokait is.

A migráció politikai hatásáról szólva kitért arra, hogy “számos országban” a politikai palettán eddig nem szereplő pártok jelentek meg.

“Mivel Európában demokrácia van, ezért hosszú távon kormányozni úgy nem lehetséges, hogy azzal a lakosság nem ért egyet, akár Brüsszelben, akár Németországban” – jegyezte meg Bakondi György.
A kvótareferendumról azt mondta: a kötelező betelepítésről szóló brüsszeli elképzelést népszavazással lehet megállítani.

A Schengen 2.0 reformjavaslattal kapcsolatban reményének adott hangot, hogy létrejöhet egy olyan szemléletváltás, amely az európai és magyar emberek biztonságát kitüntetettebb szerepbe helyezi.
A Magyar Rendészettudományi Társaság és a Magyar Hadtudományi Társaság pécsi csoportjai által szervezett csütörtöki tanácskozáson tizenegy előadást tartanak a rendészet aktuális kihívásainak kérdéseiről.

Hirdetés