Nőtt a szálláshelyek forgalma

Júniusban 3,8 százalékkal nőtt a kereskedelmi szálláshelyek vendégforgalma az előző év azonos időszakához képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.

A külföldi vendégek 2,9, a belföldiek 4,7 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken, mint tavaly júniusban. A folyó áron számolt bruttó árbevétel 11,5 százalékkal növekedett, amiben szerepet játszott a kiadott szobák átlagárának 4,3 százalékos emelkedése is.

A külföldi vendégek 1 097 000 vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 4,2, az általuk eltöltött vendégéjszakáké pedig 2,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

A jelentősebb küldő országok közül Németország és Ausztria esetében a vendégforgalom 8, illetve 20 százalékkal visszaesett, az egyesült államokbeli, az orosz és a brit vendégek által eltöltött éjszakák száma számottevően emelkedett 26, 15 és 9,8 százalékkal.

A belföldi vendégek júniusban 1 089 000 vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 1,1, az általuk eltöltött vendégéjszakáké pedig 4,7 százalékkal nőtt a múlt év azonos hónapjához viszonyítva.

A belföldivendég-forgalom – Nyugat-Dunántúl kivételével – minden turisztikai régióban nőtt.

A kereskedelmi szálláshelyek belföldivendég-forgalmának 60 százalékát fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 7,1 százalékkal emelkedett.

A szállodák szobakihasználtsága júniusban átlagosan 52 százalékos volt, ami 2,2 százalékponttal magasabb, mint egy évvel korábban. Az ötcsillagos szállodák szobáinak igénybevétele ebben a hónapban is kiemelkedő, 71,5 százalékos volt.

Júniusban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 15 775 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel – bruttó REVPAR – 8245 forint volt.

A kereskedelmi szálláshelyek összes folyó áron számított 28 milliárd forint árbevétele, 11,5 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel ezelőtt, ezen belül a szállásdíjbevétel 16 milliárd forint volt.

A vendéglátásból 6,3 milliárd forint folyt be, 577 millióval több, mint az előző év júniusában.

A forint/euró havi átlagárfolyama 296 forint volt a vizsgált hónapban, 2,1 forinttal gyengébb, mint a 2012. júniusi érték.

Júniusban 2015 egység fogadott el Széchenyi Pihenőkártyát. A belföldi vendégek 1,2 milliárd forint értékben fizettek júniusban ezzel a fizetőeszközzel a szálláshelyeken. A SZÉP-kártya júniusi használatát összehasonlítva a tavaly júniusban beváltott üdülési csekk és SZÉP-kártya együttes forgalmával, nagymértékű, 41 százalékos növekedés figyelhető meg – közölte a KSH.

A szálláshely-szolgáltatást nyújtó – több, különböző ágazatban működő – vállalkozások a szálláshelyeken júniusban közvetlenül mintegy 32 ezer embert foglalkoztattak, ami 3 százalékkal több, mint 2012 azonos időszakában.

Magyarországon 2013. június 30-án a működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2986 volt, ezen belül 1013 szálloda 58 ezer szobával, 1006 panzió pedig több mint 11 ezer szobával dolgozott. Az egyéb szálláshelyek – üdülőház, kemping és közösségi szálláshelyek – száma 967 volt.

hirdetés
Uránia Mozi
Hirdetés