Összekötötték a szuperszámítógépeket

A hazai szuperszámítógép-kapacitás összekapcsolásával a kutatói munka megkönnyítése és hatékonyságának növelése érdekében “Nemzeti Virtuális Laboratóriumot” hozott létre a Szegedi Tudományegyetem által vezetett fejlesztői konzorcium – közölte a NIIF Intézet csütörtökön.

Az Új Széchenyi Terv keretében meghirdetett Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) 772 millió forintos támogatásával két év alatt megvalósított “Szuperszámítógép, a nemzeti virtuális laboratórium” (NVL) projektben a fejlesztési konzorciumot alkotó intézmények, a Szegedi Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem és a NIIF Intézet szuperszámítógépeit kapcsolták össze és nyitották meg a felhasználók előtt egy egységes, könnyen használható alkalmazói felület segítségével.

A szuperszámítógépek többszintű összekapcsolásával megvalósult a rendszer egységes adminisztrációja, lehetővé téve a hazai kutatók rendelkezésre álló erőforrások hatékonyabb felhasználását.

Nagy Miklós, az NIIF Intézet igazgatója a projekt lezárása alkalmából Budapesten tartott tájékoztatón elmondta: a fejlesztés egyik fő célja a hazai szuperszámítógép-kapacitás elérhetővé tétele volt a kutatók legszélesebb köre számára. Fontos szempont volt a potenciális felhasználói kör felkészítése és a gépek használatához szükséges ismeretekkel való ellátása is.

Az igazgató elmondta, hogy a fejlesztésnek köszönhetően mintegy 50 teraflops számítási kapacitás (másodpercenként 10-a-12-iken lebegőpontos számítási művelet elvégzésére képes kapacitás) jött létre Magyarországon. Az ország ezáltal a 14 évvel ezelőtt indított szuperszámítástechnikai (High Performance Computing, HPC) programjával a régió élvonalába lépett elő.

Máray Tamás a NIIF Intézet műszaki igazgatóhelyettese, a “Szuperszámítógép, nemzeti virtuális laboratórium” projekt vezetője a tájékoztatón kiemelte, hogy a fejlesztésnek köszönhetően lényegesen megnőhet a szuperszámítógépeket használó kutatási projektek száma és eredményessége egyaránt.

A számítástechnikai erőforrások kihasználásának hatékonysága mellett jelentősen javult a felhasználók kiszolgálásának a színvonala, és kényelmesebbé vált a felhasználói környezet is – mutatott rá a szakember. A csak szuperszámítógépekkel megoldható bonyolult számítási feladatok elvégzését így a tudományterületek legszélesebb körére is ki lehet már terjeszteni, valamint megnyílt az út a HPC-kultúra bevezetése előtt is a felsőoktatásba – mondta.

A hazai szuperszámítógépek adminisztrációjának egységesítésével lehetővé vált a számítási teljesítmény mérése és optimalizálása, ezáltal szert lehet tenni a jövőbeni szuperszámítógép-fejlesztési döntésekhez szükséges ismeretanyagra is – mutatott rá Máray Tamás, az NVL projekt vezetője.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés