Pécshez csatlakozna Kanizsa

A jelenleg a nyugat-dunántúli régióhoz tartozó Nagykanizsa kórháza a több évtizedes szakmai kapcsolatok és a betegek érdekei miatt kezdeményezte, hogy egészségügyi ellátás szempontjából a dél-dunántúli régióhoz, annak pécsi központjához csatlakozhasson.

Brünner Szilveszter, a Kanizsai Dorottya Kórház főigazgatója az MTI megkeresésére elmondta: a nyugat-dunántúli régió győri központjával korábban semmilyen szakmai kapcsolata nem volt a mintegy százezer lakosú ellátási körzetű nagykanizsai kórháznak. A két város távol fekszik egymástól, közúton több mint három óra az út, de a mentőhelikopternek is jóval messzebb van, mint Pécs.

A dél-dunántúli régió mellett szól, hogy a nagykanizsai orvosok évtizedek óta a pécsi klinikákkal és a kaposvári kórházzal szoros szakmai kapcsolatokat ápolnak. A Nagykanizsán nem ellátható betegeket korábban is a 70 kilométerre fekvő Kaposvárra vagy a 140 kilométerre lévő Pécsre küldték.

A főigazgató azt is kifejtette: a nagykanizsai páciensek 90 százalékát helyben el tudják látni, az idegsebészeti, a mellkassebészeti betegeket vagy az égési sérülteket és a komolyabb műtétekre szoruló gyermekeket kell továbbutalniuk. Kisebb részük Zalaegerszegre, nagyobb részük pedig a 100 kilométerre lévő Szombathelyre vagy a 180 kilométernyire fekvő Győrbe kerül.

A zalai-somogyi megyehatártól és ezzel a két régió határától is alig pár kilométerre lévő nagykanizsai kórház ellátási körzete évek óta problémás, ugyanis hiába laknak több somogyi település lakosai Nagykanizsához közel, mégis Kaposvárra kell utazniuk. A régióváltás az észak-somogyi betegeknek is hasznos lenne, mivel a marcali és a nagyatádi kórház kapacitásának csökkentése miatt hivatalosan is a legközelebbi egészségügyi intézménybe, vagyis Nagykanizsára járhatnának – jelezte a Kanizsai Dorottya Kórház főigazgatója.

Brünner Szilveszter véleménye szerint a zalai és a somogyi betegek csak nyernének a kórház régióváltásával, a somogyiaknak ugyanis elérhető lenne egy nagy kórház, a dél-zalaiak számára pedig a magasabb szintű kaposvári vagy pécsi ellátás.

A régióváltás szándékával a nagykanizsai intézmény májusban megkereste a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézetet (GYEMSZI). A változtatáshoz az egészségügyi ellátórendszerről szóló törvény végrehajtásához kapcsolódó 2008-as kormányrendelet módosítására van szükség, ezért a GYEMSZI fenntartóként azt kérte, a kórház szerezze be az érintett önkormányzatok támogató nyilatkozatát.

Az ötvenezres Nagykanizsa közgyűlése október 31-én határozatot hozott arról, hogy támogatja a régióváltást. Az ellátási körzethez tartozó további 76 dél-zalai település önkormányzatához a napokban juttatta el a Kanizsai Dorottya Kórház a hozzájárulásukat kérő levelét – mondta el Brünner Szilveszter.

Hirdetés