Szlávik: az a vakcina a jó vakcina, ami itt lesz

A Dél-Pesti Centrumkórház Infektológiai osztályának vezetője, Szlávik János egyelőre visszafogott lelkesedéssel figyeli a koronavírus-vakcinákról érkező híreket. Azonban bíztatónak látja az oltóanyag-kutatás eddigi eredményeit. Szlávik János az InfoRádiónak nyilatkozott.

A mai nap egyik legfontosabb híre volt, hogy az amerikai Moderna bejelentette, egy 94,5 százalékos hatékonyságú koronavírus elleni vakcinát fejlesztett ki. Ez a napokban már a második jó hír volt az oltóanyag-fejlesztés területéről. Korábban a német BioNtech és az amerikai Pfizer gyógyszercégek is beszámoltak egy saját fejlesztésű, 90 százalékosan hatásosak tűnő vakcináról.

Az InfoRdiónak nyilatkozó Szlávik János egyelőre azonban nem bont pezsgőt a hírek hallatán, még, ha ő maga is bizakodó.

– Egy kicsit elhamarkodott ez a 90 százalékos kijelentés – jegyezte meg Szlávik az interjúban. – Ez most még csak egy előzetes analízis. Azonban az biztos, hogy a jelenlegi eredmények bizakodásra adnak okot.

Mivel egyre több országban járnak végső fázisban az oltóanyagok tesztelését illetően, felmerült az a kérdés: melyiket válassza egy átlagember, ha elé tesznek többfajta vakcinát? Nos, Szlávik ezt a kérdést jóval egyszerűbben látja. Bár a tudományos adatok alapján természetesen lehet válaszolni egy ilyen kérdésre, azonban szerinte

„Az a vakcina a jó vakcina, ami itt lesz Magyarországon.”

Szlávik szerint nem tudunk válogatni aszerint, hogy milyen a hatása. Ő annak örülne, ha egy biztonságos, kevés mellékhatással rendelkező, jó hatásfokú oltóanyag érkezne hozzánk.

„Nem vagyunk olyan úri helyzetben, hogy válogathassunk!”

Az infektológus azt is elmondta, a hat legelőrébb járó vakcina eddig ismert mellékhatásai nagyjából megegyeznek. Pici fájdalom az injekció helyén, izomfáradság, enyhe hőemelkedés. Azaz egyelőre nem ismert olyan speciális mellékhatás, ami egy bármilyen más oltás mellékhatásaitól megkülönböztetné ezeket – ez pedig jó hír.

A szakember kiemelte, még csak rövidtávú hatásokat ismerünk, viszont most nincs is rá lehetőség, hogy az esetleges hosszú távú hatásokra várjunk.

– Most fontosabb a járvány kezelése és az emberéletek  megvédése annál, hogy hosszútávú hatásokra várjunk éveket

– szögezte le Szlávik.

Hirdetés