Szupercellák, felhőszakadások és tornádók? Mi történik itt?

Május közepén szinte mindennapossá váltak a zivatarok, felhőszakadások, sőt, több tuba és két tornádó is kialakult a régiónkban. Pont a napokban 50 milliméter csapadék is lezúdult a pécsi belvárosra, emellett apró szemű jég és intenzív villámlás is kísérte a májusi szupercellákat. Mi lehet a rejtélyes jelenségek oka? Az Időkép.hu részletezte a jelenségeket.

 

Május 24-én a Kárpát-medencében északkeleti áramlás uralkodott. Már a délelőtti és kora délutáni órákban elkezdtek aktivizálódni a felszínközeli konvergencia vonalak, melyek ezen a napon is a zivatarok kialakulásához szükséges kényszert biztosították. Beindult a gomolyfelhő-képződés és az első zivatarok is berobbantak a Bakony környékén, valamint a Dél-Alföldön.

A délután első felében túlnyomóan a Dunántúlon tomboltak zivatarok, de az Északi-középhegységben is megjelent egy-két cella. A Dél-Dunántúlon is elszórtan, több kisebb-nagyobb cella alakult ki. Itt a dombos felszín okozta orográfiai kényszer is jelentős szerepet játszott a zivatarok beindulásában. A domborzat a konvergencia vonalak elhelyezkedését és az összeáramlások erősségét is befolyásolta. Ez is közrejátszott abban, hogy fél 3 környékén egy a Kölesd-Györköny közötti zivatarból egy nem-mezociklonális tornádó is ki tudott alakulni.

A tornádó lakott területet szerencsére nem érintett, de egy-két fát kitört a mezőn. A benne lévő szélsebesség nagyjából az F0-ás kategóriának megfelelő 90-140 km/h-t között alakulhatott. Kialakulásához jelentősen hozzájárult a zivatar lassú mozgása. Közben délkeleten is intenzív cellák kezdtek beindulni, és nem sokkal 3 óra után Orosházától keletre, a Csanádapáca és Csorvás környéki zivatarból is lenyúlt egy tornádó. A délután második felében a Dunántúlon egyre inkább nyugatiasra kezdett átváltani az addig keleties áramlás, miközben az ország keleti felén továbbra is északkeleti szél uralkodott. Mindez egy erős konvergens zóna kialakulását vetítette előre az ország középső harmadában.

A legnagyobb problémát a több helyen lezúduló, kiadós felhőszakadás okozta. Volt, ahol közel 100 milliméter eső hullott le néhány óra alatt a több hullámban érkező felhőszakadásokból.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés