2 C
Pécs
kedd, december 3, 2024
KezdőlapHírzónaBelföldIdős nők voltak az áldozatok: rács mögött a mohácsi unokázós csalók

Idős nők voltak az áldozatok: rács mögött a mohácsi unokázós csalók

Többmilliós kárt okoztak, mely csak részben térült meg. Két év börtönt kaptak a csalók.

A Mohácsi Járásbíróság március 1-jén megtartott nyilvános előkészítő ülésen K. A. elsőrendű és B. A. A. másodrendű vádlottakat két rendbeli bűnszövetségben, társtettesként, a bűncselekmény felismerésére idős koránál fogva korlátozottan képes személy sérelmére elkövetett csalás bűntette miatt – halmazati büntetésül – kettő-kettő év börtönre ítélte.

A szabadságvesztés végrehajtását mindkét vádlott vonatkozásában öt-öt évi próbaidőre felfüggesztette. A bíróság mindkét vádlottal szemben 50-50 ezer forint erejéig vagyonelkobzást rendelt el, továbbá kötelezte a vádlottakat a közel 800 ezer forint összegű bűnügyi költség megfizetésére.

A vádirat szerint a vádlottak 2020. július 14-e körül a nyomozás során ismeretlenül maradt társaikkal megállapodtak abban, hogy idős korú személyek sérelmére úgynevezett „unokázós csalást” fognak elkövetni.

A vádlottak a megállapodás alapján az alábbi bűncselekményeket követték el:

Első eset: hárommillió forint

2020. július 14-én délelőtt a vádlottak eddig ismeretlenül maradt férfi társa telefonon vette fel a kapcsolatot a mohácsi otthonában tartózkodó, 1933-ban született sértett asszonnyal, akinek a fiaként mutatkozott be. A telefonbeszélgetés során az elkövető valótlanul azt állította, hogy közúti balesetet szenvedett, melynek ő volt az okozója. Azt is közölte az idős hölggyel, hogy a baleset elszenvedői roma származásúak, akiknek a kocsija összetört, így neki, a „fiának” szüksége van ötmillió forintra. A nő közölte, hogy „csak” hárommillió forintja van, mire a telefonáló azt mondta, hogy az is elég lesz, munkatársa majd pótolja.

A sértett az utasítás szerint betett a borítékba a pénzt, hogy majd a „munkatárs” fog érkezni érte, akinek az ablakon keresztül adja ki azt. Közben a vádlottal végig vonalban maradtak.

Negyed óra múlva meg is jelentek a nő mohácsi otthonánál, aki átadta a pénzt, majd a vádlottak távoztak. A vádlottak ismeretlen társaiktól bűntett elkövetéséért 50-50 ezer forintot kaptak „fizetségként”.

A csalással okozott hárommilliós kár nem térült meg.

Második eset: 1,3 millió 

2020. július 17-án szintén a délelőtti órákban egy – a nyomozás során ismeretlenül maradt – nő telefonon keresztül felvette a kapcsolatot a mohácsi otthonában tartózkodó, 1937-ben született sértett asszonnyal, majd a hívást vele egy, a nyomozás során szintén ismeretlenül maradt férfi folytatta, aki valótlanul azt állította az idős korú sértettnek, hogy a fia közúti balesetet szenvedett, illetve okozott, a károsultak roma származásúak ez a történet szerint is.

Azt is közölte, megegyezett velük, hogy 1,3 millió forintot ad át nekik kártérítés címén, ezzel a fia mentesül az esetleges hatósági eljárások alól. A telefonbeszélgetést aztán egy másik férfi folytatta, aki a nő fiának adta ki magát, és megkérdezte a sértettől, hogy anyagilag ki tudja-e segíteni ebben a helyzetben, melyre a nő igennel válaszolt.

Fél óra múlva a tettesek megjelentek autóval a nő otthonánál Mohácson. Az elsőrendű vádlott a nő háza előtt vette át a pénzt tőle, aki abban a tudatban volt, hogy jóvátétel céljából adja azt.

Az elkövetők eltették a pénzt, majd távoztak.

Mivel a nyomozó hatóság a bűncselekményt követően rövid időn belül elfogta a vádlottakat, csalással okozott 1,3 milliós kár megtérült, visszaadták az idős hölgynek.

A sértett asszonyok idős korukból adódóan nem ismerték fel, hogy jogtalan haszonszerzés céljából tévesztették meg őket.

Az ítélet jogerős.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő