10 C
Pécs
péntek, április 19, 2024
KezdőlapKorzóEgy hely, ahol minden pécsi otthon érezheti magát: Vlašići

Egy hely, ahol minden pécsi otthon érezheti magát: Vlašići

Gondolná, hogy van egy hely Horvátországban, ahol minden nyáron körülbelül 90 százalékban magyarok élnek, ráadásul ezen belül 50 százalékuk Pécsről és Baranyából érkezett? Mutatjuk!

Talán némi elfogultsággal, de állíthatjuk, hogy az Adria a világ egyik legszebb tengere. Így a magyar turisták kedvelt úti célja is. Pécsről és környékéről pedig sokan egy bizonyos helyet választanak nyaralásuk helyszínéül már évek óta. Ez a Pag-sziget, azon belül is a Vlašići nevű apró település. Hogy miért van ez így, azt egy rendhagyó úti beszámoló keretében eláruljuk.

A Pag-szigetről

Pag Horvátország ötödik legnagyobb szigete. Az Adriai-tenger északi részén helyezkedik el, területe 285 négyzetkilométer, tengerpartjának hossza körülbelül 300 kilométer. A sziget egyik oldala természetileg kopár, itt-ott csaknem holdbéli tájat mutat a növényzet szinte teljes hiánya miatt.

A szárazföld, pontosabban a Velebit-hegység felé néző oldalon elvétve akadnak satnya fák, bokrok. Sok a nagyon sziklás rész, így sziklamászóknak tökéletes lehet.

Na de ami a nyaralók számára a legfontosabb: itt jó, izgalmas és csodálatos strandok is vannak. Válogathatunk a bulis strandok, a romantikus partszakaszok és a gyerekeknek ideális homokos strandok között.

Ottjártunkkor éppen Pag település főterén lépett föl egy hagyományőrző magyar néptáncegyüttes: 

Miért pont Vlašići?

2003-ban a horvát állam nyaralót (Hotel Zavičaj) adott a Magyarországi Horvát Országos Önkormányzatnak, mely Vlašići településen fekszik. Az épületet két évvel későbbi átadása óta folyamatosan fejlesztik és – habár még így sem luxusszálloda –, időközben már rendelkezik például wellnessrészleggel is. Ezzel pedig a nyári időszakon kívül (akár egy szilveszteri buli alkalmával) is kedveskedni tud a vendégeknek. Maga a falu megőrizte tipikus dalmát vonásait, itt a lakók szó szerint állataikból – többnyire birkákból – és vendéglátásból élnek.

A Zavičaj vendégkörének nagy része Magyarországról érkezik, főként a magyarországi horvát nemzetiséghez tartozók formájában. Mellettük azonban rengeteg magyar és más európai (például német, osztrák, olasz, román) turista is előszeretettel nyaral Vlašićiban. Sokan a hoteligazgató és a Magyarország különböző részein működő magyarországi horvát önkormányzatok kapcsolati rendszerének köszönhetően értesülnek a lehetőségről, tudtuk meg a szálloda vezetőjétől, Radics Tibortól.

„Semmi para Vlašićiben” hirdeti egy szimpatikus villanyoszlop

Mi adja a hely egyediségét?

Radics Tibor, a Zavičaj hotel pécsi származású igazgatója elmondta, szerinte a társaság és a hamisítatlan dalmát környezet az a két komponens, ami leginkább egyedivé teszi Vlašićit a pécsi és baranyai vendégek számára.

Ahogy már említettük, nem luxushotelre kell számítania annak, aki a Zavičajba látogat. Ez egy középkategóriás szállás, ahol a szobák és apartmanok körülbelül 70 százaléka klimatizált, félpanziós és egész panziós ellátás is lehetséges. Gyerektáborokat is tartanak a szállodában, de tökéletesen alkalmas más csoportok, családok és párok számára is. Ahogy azt már korábban említettük, a fejlesztés folyamatos a hotelban. Nemrégiben a teljes csőrendszert és minden fürdőszobát sikerült kompletten kicserélni, tudtuk meg az igazgatótól.

A árak más horvátországi szállásokhoz képest – sőt, némely magyar szállodához képest is – kedvezőek. A személyzet vegyes, magyar és horvát munkatársak egyaránt vannak, akik (szinte teljes mértékben) mindkét nyelven állnak rendelkezésre.

Radics Tibor 2009 óta tölti be az igazgatói posztot

Mi jót lehet enni-inni?

A húsimádók biztosan oda meg vissza lesznek a birkasülttől, ami nem csak Vlašići, de az egész sziget egyik gasztronómiai különlegessége is. Az állatok húsa egészen különleges, szinte abszolút nem faggyús. Ugyanis a birkáknak viszonylag nagy távot kell megtenniük fűcsomótól fűcsomóig egy-egy legelés alkalmával.

Világhírű a pagi sajt (paški sir) is, melyet a szigetlakó családok nagy része házilag készít, de természetesen nagykereskedelmi forgalomban is vásárolható. A Vlašićitől nem messze fekvő sólepárló 3,01 négyzetkilométernyi területet foglal el, a pagi só különösen gazdag ásványi anyagokban. A sziget legészakibb pontján, Lun falu mellett található Horvátország legnagyobb olajfaültetvénye.

Ne feledkezzünk el az italokról se: a Travarica nevű pálinkafélét számos gyógynövényből készítik, igen kedvelt helyi különlegesség.

Van lehetőség kikapcsolódni?

Hogyne lenne! Természetbarátok figyelmébe ajánljuk a Pag-szigetet körülvevő nemzeti parkok sorát. Autóval kényelmesen megközelíthető távolságban találhatóak a Plitvicei-tavak, a Paklenica Nemzeti Park, a Kornati Nemzeti Park és a Krka Nemzeti Park is.

Ráadásul rengeteg rejtett kis öböl van a csaknem 300 kilométer hosszú teljes partvonalon, melyek felfedezésre várnak. Érdemes kiemelni azt is, hogy Pag-sziget partjainak közelében igen jók a búvárkodási lehetőségek.

Esetleg inkább bulira vágyunk? Abból bőven akad!

Aki igazán szeret bulizni, szinte biztosan hallott már a Zrće nevű, „horvát Ibizának” is becézett partihelyről Novalja városban, mely Vlašići falutól körülbelül háromnegyed órányi autóútra helyezkedik el. Habár a strand maga nem nagy szám, annál nagyobbat szólnak a diszkók, melyek egymással vetekedve vonzzák a fiatalabb és idősebb bulizni vágyókat.

Íme a 2018-as promóciós videó:

Vannak-e kulturális különlegességek?

Naná! Nem csak az ételek és a környezet az, ami Pagot és a tipikusan dalmát Vlašićit felejthetetlenné teszik. A pagi csipke (paška čipka) messze földön híres, készítését a szigeten ismerhetjük meg, és persze vásárolhatunk is emlékbe. A csipke 2010-ben felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökségi listájára is.

Pag az idők során érdekes várossá fejlődött, tornyokkal és erődökkel, melyek a múlt gazdag örökségét őrzik. Viharos múltja miatt Pag város kulturális emlékművekben igen gazdag.

Vlašićitől nem messze található Zadar város is, melynek egyik legérdekesebb nevezetessége a tengeri orgona. Lényege, hogy a lépcsők alatt mélyedések vannak, ahol bever a tengervíz. Ezt a vizet polietilén csövekbe vezetik, melyek a part felé haladva folyamatosan szűkülnek. Ahogy szűkülnek a csövek, felgyorsul a víz áramlása és a víziorgona kürtője hangot ad ki. IDE kattintva meghallgathatjuk.

A sziget népviseletéhez is hozzátartozik a csipke

Hogyan közelíthetjük meg Vlašićit? 

Elég könnyen megközelíthető a sziget, hiszen nem feltétlenül kell kompot igénybe venni. Dél felől, Zadar irányából van egy híd, ami az országút felől könnyen bevehető. Az útra összesen körülbelül 6 órát kell szánnunk, IDE kattintva megtekinthető a pontos útvonal Pécstől.

Tipp:

A híd előtt érdemes megállni az út mellett álló kis bódénál, melyet csak nagy jóindulattal nevezhetünk kocsmának. Innen remek kilátás nyílik, ráadásul kinyújtóztathatjuk elgémberedett végtagjainkat is egy üdítő, kávé vagy sör mellett. Igen, tényleg sör! Horvátországban ugyanis évekkel ezelőtt visszavonták a zéró toleranciát.

Horvátországban a literenkénti 0,5 gramm alkoholszint engedélyezett

Íme még néhány kép kedvcsinálónak:

[su_carousel source=”media: 441792,441803,441802,441804,441805,441807,441806,441809,441808,441800,441801,441797,441798″ width=”760″ height=”700″ items=”1″ title=”no” speed=”300″]

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő