Itt a nyár és te nem iszol eleget? Pedig kellene!

Fáj a fejed? Hányingered van? Ez mind arra is utalhat, hogy nem iszol eleget. 

A vesénk létfontosságú szervünk és bár kettő van belőle, nem árt vigyázni rá. A két bab alakú szerven egy nap alatt az összes vérünk 350-szer szűrődik át. Ebből is jól látszik, hogy a vértisztítás az egyik legfontosabb szerepe. Ha pedig nem iszunk eleget, azaz óránként egy pohár vizet, akkor felborul a háztartásunk, megsínyli a szervezetünk és ezt valamilyen formában jelzi is – mondja a pécsi nefrológus, dr. Sándor György.

A két vesében összesen 2 millió kiválasztó egység felel azért, hogy szervezetünk megfelelően működjön, ehhez sok folyadék kell

Mi történik akkor, ha nem iszunk eleget?

Szervezetünk a folyadékhiányra is reagál, és elkezdi visszatartani a bennünk lévő vizet. Ezért is járunk ritkábban mellékhelyiségbe, de ez nem jó.

– Ha nem iszik valaki tartósan, sűrű, sárga lesz a vizelete, ha bőségesen iszik, akkor gyakrabban és lényegesebben világosabbat ürít, ami jó – teszi hozzá a szakorvos.

Óránként egy pohár víz a legegészségesebb

Ha egyszerre iszol sokat, az sem jó? 

Ha megkívánod a vizet és egyszerre gurítasz le másfél litert, az sem túl jó megoldás. Az óránként egy pohár víz a legjobb a vesének – mondja a nefrológus.

– Nemcsak a felnőttekre, hanem a gyerekekre is igaz, hogy kapnak egy félliteres üdítőt és azt le is hajtják. Egy 20 kilós gyermek esetében, minimum napi másfél litert kellene úgy elosztani, hogy óránként 2-3 deciliter kerüljön a szervezetbe – mondja dr. Sándor György, aki hozzáteszi, ez azért fontos, hogy egyenletesen tudjon dolgozni a vese.

Az orvosok azt szokták tanácsolni, hogyha nem tudjuk, mennyit is kellene innunk: jelöljünk be egy műanyag palackot filctollal, hogy napközben óránként mennyi víznek kell elfogynia abból.

Ha baj van az ivással, akkor baj lehet a csontokkal is

– Ha a vese nem jól működik, hiába van D-vitamin a szervezetünkben, az nem
aktiválódik, azaz nem képződik hatékony D-vitaminszármazék, és ez a csontképződés zavarához vezethet – mondja a szakorvos.

A kevés folyadék gyermekkori vesekövet is előidézhet

Ha valaki sokáig túl keveset iszik, akkor vesekő alakulhat ki. Nagyjából arra a jelenségre kell gondolni, mint amikor sós folyadékot hagyunk a napon és a száradás következtében a fehér sókristályok ott maradnak. Ez történhet a vesénkben is a sűrű vizelet miatt.

Létezik gyerekinkontinencia

Vizelet-visszatartási gondokkal 100 gyerek közül 4-5 küzd. Egy 10-12 éves 5-7 alkalommal látogatja a mellékhelyiséget, de ha ennél többször és nagyon kell szaladnia, akkor baj lehet. De ennek ellenkezője is előfordulhat: ha csak naponta kétszer jár, az is zavart jelezhet. Ha ezek a problémák több mint három hónapnál tovább fennállnak, érdemes szakemberhez fordulni!

Hirdetés