Post-covid drágulás: a vírus miatt mehet fel a kenyér ára!

Takarékosabban bántunk a kenyérrel, a koronavírus-korlátozások is visszavetették a fogyasztást. Emiatt viszont idén a malmok a tavalyinál 15-20 százalékkal kevesebb búzát őröltek – derül ki a Világgazdaság cikkéből.

Lakatos Zoltán, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója a lapnak elmondta, tapasztalatai szerint jelenleg nincs nagy mozgás a piacon, a kereskedők már korábban megvásárolták az exportra szánt árut, most ezeket szállítják.

A szakértő kifejtette, a malmok is keresik az okát annak, miért őröltek idén ennyivel kevesebb búzát, de valószínű magyarázat lehet az, hogy

a fogyasztók takarékosabban bánnak a kenyérrel és a pékárukkal, jóval kevesebbet dobnak ki, mert a járvány alatt megtanulták: spórolni kell. Sokan elkezdtek otthon kenyeret sütni, ekkor pedig különösen igaz, hogy nem megy a szemétbe kenyér.

Szintén a pandémia következménye lehet az is, hogy nincsenek turisták, velük együtt pedig a szállodák, vendéglátóhelyek, illetve az iskolabezárások miatt a menzák forgalma is apadt.

A Világgazdaság cikkéből az is kiderül, a visszaesés már a múlt év végén is érződött, akkor azt remélték, hogy karácsonyra felfut a kereslet, de ez elmaradt, sőt, húsvét és pünkösd előtt is. A keresletcsökkenés egyébként a sütőiparra is jellemző.

A malomipari forgalom visszaesése miatt már áprilisra beharangozták az áremelést, de mivel tovább drágult az étkezési búza, kénytelenek árat emelni.

Ám valószínűleg ez csak az aratás után fog bekövetkezni júniusban.

A cégvezető szerint még „soha nem voltak olyan magasak az induló búzaárak, mint az idei új termésé, amelyre tonnánként 60-62 ezer forint körül mozognak a jegyzések” – olvasható a cikkben.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés