A kirándulást, kincskeresést és a modern technikát vegyíti korunk egyik legizgalmasabb játéka. Az úgynevezett geocaching olyan, mint egy világméretű számítógépes játék vagy a Pokémon Go, csak kézzel fogható Pokémonokkal. Magyarországon közel ötezer, csak Baranyában több száz geoláda van elrejtve, amit bárki, bármikor megtalálhat egy kis agytornával és GPS-szel a kezében. A sport nem új keletű, de egyre több magyar, köztük pécsi kattan rá a játékra.

A geocaching – a föld és a rejtekhely szavakra utal – az USA-ból indult el, és több mint 18 éves múltra tekint vissza. A játék során a GPS-koordináták és egy rövid leírás segítségével kell megtalálni az elrejtett ládákat szerte a világban, ezek változatos méretűek és kinézetűek lehetnek. Mivel a modern GPS-ek tíz méteres pontossággal tudják csak meghatározni a megadott koordináták alapján a pontos helyszínt, ezért szükségünk van a sokszor kincskereső térképekre emlékeztető, virágnyelven megfogalmazott szöveges segítségre. A ládák elrejtői persze gondoskodnak róla, hogy keresgélnünk kelljen az eldugott „kincseket”, azok semmiképpen nem lesznek szem előtt.

Kipróbáltuk mi is, egy geoládát meg is találtunk!

Hogy kezdjük?

Országunkban a geoláda-vadászat a Magyar Geocaching Közhasznú Egyesület égisze alatt működik, így ha játékra adjuk a fejünk, akkor a Geocaching.hu oldalon kell regisztrálnunk, és a Geoládák nevű alkalmazást kell letöltenünk a telefonunkra – Androidos és iOS operációs rendszerekkel is kompatibilis. Ez utóbbi arra lesz jó, hogy a térképet, koordinátákat és a leírásokat az alkalmazáson keresztül láthatjuk majd, illetve ha megtalálunk egy pontot – előzetes regisztráció után – a ládában található jelszó feltöltésével bizonyíthatjuk sikerünket.

Ha már kellő tapasztalattal és jártassággal rendelkezünk, a geocaching játékban mi is elhelyezhetünk geoládákat. Ha van egy hely, melyet bármilyen szempontból érdemesnek találunk akár földrajzi, történelmi vagy kulturális okokból arra, hogy ládát helyezzünk el a közelében, akár mi magunk is megtehetjük. A pontos koordinátákat bemérve és a helyszín leírását megadva tehetjük publikussá a ládánkat, amit közzé kell tennünk a Geocaching.hu oldalon.

A bejelentkezéskor mindenki közkinccsé teheti a keresés közben szerzett tapasztalatait, ismereteit, és az ott készített fotóit is; ezáltal a honlap az évek során egy hatalmas, több ezer ember által szerkesztett, folyamatosan bővülő online útikönyvvé válik.

Miket is kell keresnünk?

Mint ahogy korábban említettük, többféle méretű és kinézetű geoláda létezik, ami tovább nehezíti a játékot. A hagyományos geoláda egy vízhatlan doboz, benne egy üzenettel, íróeszközzel és naplófüzettel – logbookkal – de még kincseket is találhatunk benne, amit akár el is vihetünk, feltéve, ha kicseréljük egy saját tárggyal. Létezik még virtuális geoláda, mely a terepen található jelszót jelenti, ennek megfejtésével és feltöltésével találtuk meg a kincset. A multi geoláda több, egymással logikai kapcsolatban lévő helyeken elhelyezett ládák összessége. Ha multi geoládákat szeretnénk gyűjteni, a megadott állomásokon kell összegyűjtenünk a jelszórészleteket vagy koordinátákat. Beszélhetünk még mozgó geoládáról, mely állandóan változtatja a helyét az adott tematika szerint, vagy Utazó Ügynökről, melyet a megtalálók, valamilyen cél érdekében ládáról ládára visznek.

Egy logbookot és egy 1 forintost találtunk a geoládában

Természetjárás, közösségi élmény, logikai játék egyben!

Mondanunk sem kell, hogy a geocaching természetjárás, közösségi élmény, turizmus és logikai játék egyben. Egy fantasztikus módja annak, hogy a gyerekeket kirobbantsuk a szobájukból, vagy hogy az egyébként is kezükben lévő okostelefont valami hasznos cél érdekében használják. Ha egyébként is sokat túrázunk, érdemes ilyen módon megörökíteni az utunkat, vagy az útikönyvek helyett geoládákat vadászni, hiszen ahogy korábban említettük, a játék tulajdonképpen egy hatalmas, több ezer ember által szerkesztett, folyamatosan bővülő online útikönyv.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés