A Déli Kapu Folklórfesztivál alapítója kapta a város nemzetiségi díját

Hirdetés

„Ha jóakaratú, tehetséges emberek nemzetiségüktől függetlenül utat találnak egymáshoz, akkor abból korokon átívelő nagy dolgok születhetnek, akkor is, ha az eredeti cél ennél sokkal szerényebb volt” – mondta Bognár Szilvia alpolgármester szerdán, a nemzetiségek napja alkalmából rendezett ünnepségen, melyen átadták a város nemzetiségi díját is. Az elismerést idén a Déli Kapu Folklórfesztivál alapítója és a Leőwey Táncegyüttes vezetője vehette át.  

Az Országgyűlés 2012-ben december 18-át a nemzetiségek napjává nyilvánította, azóta pedig ezen a napon országszerte számos helyen szerveznek ünnepségeket, többek között természetesen Pécsett is. A városban idén a Koch Valéria Iskolaközpont adott otthont az ünnepi eseménynek, melyet Bognár Szilvia alpolgármester nyitott meg.

Bognár Szilvia alpolgármester: „Pécsiként minden napra úgy tekintek, mint a nemzetiségek napjára”

A városvezető beszédében kiemelte, hogy Pécs befogadó, soknemzetiségű volta nagyon sok területen tetten érhető: többek között a városban működő számos nemzetiségi önkormányzat működésében és az általuk elért eredményekben is, hiszen nélkülük a város nem kaphatta volna meg 1998-ban az UNESCO „Városok a békéért” díját, de ugyanígy bajosan lehetett volna 2010-ben Európa Kulturális Fővárosa is.

A nemzetiségi önkormányzatok színes programmal készültek

– Városunknak ez a befogadó, soknemzetiségű mivolta tetten érhető mérhetetlenül gazdag történelmi múltjában, amely során nem csak a századok, de népek és nemzetiségek sokszínű kulturális lenyomata rakódott egymásra. Ha a jóakaratú, tehetséges emberek nemzetiségüktől, vallásuktól függetlenül utat találnak egymáshoz, akkor abból korokon átívelő nagy dolgok születhetnek, akkor is, ha az eredeti cél ennél sokkal szerényebb volt. Ha megengedik, én pécsiként minden napra úgy tekintek, mint a nemzetiségek napjára. Ez a mai mégis egy különleges, ünnepi alkalom. Azt kívánom, hogy ez a nap is hozzon nekünk olyan találkozásokat, amik nyomot hagynak, egy újabb szép lenyomatot Pécs sokszínű kulturális életében – mondta Bognár Szilvia.

Auth István: „a Pécsett élő és dolgozó nemzetiségek értékei a város kulturális hagyományait gazdagítják”

Ezt követően Auth István önkormányzati képviselő és az önkormányzat nemzetiségi tanácsnoka méltatta a rendezvényt. Elmondta, hogy a nemzetiségeknek hatalmas a szerepe a hagyományok ápolásában, és a nemzetiségi és nemzeti hovatartozás megőrzésében is. Mint mondta, a Pécsett élő és dolgozó nemzetiségek értékei a többségi társadalmat és a város kulturális hagyományait is egyaránt gazdagítják, együttműködésük pedig – folytatta – sokat tehet a város közösségeinek boldogulása, identitásuk erősödése érdekében.

Péterffy Attila adta át a nemzetiségi díjat Heil Helmutnak

A köszöntőbeszédek után Péterffy Attila polgármester és Modrovits Sándor aljegyző adta át a Faluhelyi Ferenc-díjat. A város nemzetiségi díját idén a Leőwey Táncegyüttes vezetője és a Pécsi Német Önkormányzat képviselője, Heil Helmut vehette át.

Az alábbiakban Heil Helmut laudációjából idézünk:

„Heil Helmut 1955. augusztus 24-én született Mohácson. Gyermekkorát Pécsre költözésükig Erdősmárokon töltötte – német nemzetiségi közegben. Középiskolai tanulmányait a Pécsi Leőwey Klára Gimnázium Német Nemzetiségi Tagozatán végezte, ahol 1973-ban, végzős diákként megalakította, és azóta is vezeti a Leőwey Táncegyüttest. Az együttes 2018 decemberében ünnepelte fennállásának 45 éves évfordulóját. Az 1990-ben általa alapított „Magyarországi Német Néptánchagyományok Ápolása Alapítvány” jóvoltából a legfiatalabb korosztályoknak is lehetősége nyílik a német nemzetiségi tánckultúra alapjainak megismerésére.

Heil Helmut, Péterffy Attila és Modrovits Sándor

Helmut nemcsak a német, de a magyarországi horvát nemzetiség néptánckultúrájának is kiemelkedő alakja. Az 1970-es évek végétől több mint 10 éven keresztül a magyarországi horvát néptánchagyományok őrzésében, színpadra állításában élen járó Baranya Táncegyüttes tagja, szólótáncosa volt. Számos táncos és prózai szerepet kapott a Pécsi Nyári Színház előadásaiban, emlékezetes volt a sváb tisztviselő alakítása Miroslav Krleža (Miroszláv Krlezsa) Szentistván napi búcsú című darabjában.

A néptánchagyományok ápolásán túl Heil Helmut a német nemzetiségi érdekképviselet területén is évtizedek óta fontos szerepet tölt be. Kezdetektől fogva megválasztott képviselője a Pécsi Német Önkormányzatnak, több ciklus óta tagja a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának. Mindkét testületben aktív szerepet vállalt. Pécs városának nemzetiségi életében több olyan kezdeményezésben vett részt, amely a nemzetiségek együttműködését, egymás kulturális értékeinek megismerését, a kulturális párbeszédet tűzték ki célul. Megalapítója a 2015 óta megrendezésre kerülő Déli Kapu Folklórfesztiválnak, ahová az ország és a világ számos pontjáról érkeznek néptánccsoportok, zenekarok, ezzel is színesítve Pécs város kulturális életét.”

Az színes kulturális műsorszámokat felvonultató eseményen részt vett továbbá Englenderné Hock Ibolya, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke, Gugán János, az Országos Horvát Önkormányzat elnöke, valamint nemzetiségi önkormányzatok, nemzetiségi intézmények és civil szervezetek vezetői és képviselői is.

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét