A pécsi víruskutató-csoport vezetője védettségről, eredményekről, jövőképről is beszélt

Távinterjút adott az egyetemi tévének Jakab Ferenc professzor, a koronavírus-kutató akciócsoport vezetője. A beszélgetés során szó esik többek között a különböző, már meglévő gyógyszerek koronavírussal szembeni hatékonyságáról, és arról is, hogy védetté válik-e a vírussal szemben az, aki már felgyógyult a betegségből.

A videóban elhangzott legfontosabb információk a következők: 

  • Magyarországon most a csoportos megbetegedések szakaszában vagyunk. Hogy mikor jutunk el a tömeges megbetegedésekig, arra csak matematikai becslések vannak. Jelenleg a kutatók azt látják, hogy az esetszámok nem növekednek olyan intenzíven, így arra lehet következtetni, hogy a bevezetett intézkedések és a lakosság fegyelmezettsége lassítja a vírus terjedését. 
  • Hogy a járvány mikor cseng majd le, annak kapcsán is csak matematikai modellekre tudnak támaszkodni a szakemberek. Jakab Ferenc kiemelte: az nagyon jó, hogy a megbetegedések előfordulása nem nő drasztikusan és az óvintézkedésekkel megpróbálják az egészségügyi ellátórendszer kapacitásának határa alatt tartani a fertőzöttek számát. Hogy meddig fog tartani a járvány, az nagyon sok tényező függvénye, jelen pillanatban nem tudják megmondani, mondta a kutató.
  • Nemrég izolálták a vírust és a teljes genetikai modelljét is meghatározták. Ezek a lépések minden további előrelépéshez szükségesek: a járványtani vizsgálatokhoz, a vírus mozgásának megfigyeléséhez, a genetikai állomány változásainak nyomon követéséhez, a későbbi gyógyszer- és vakcinafejlesztésekhez.
  • Számos klinikai kísérlet folyt különböző gyógyszerekkel külföldön, ezeket úgy kell elképzelni, hogy a jelenleg engedélyezett szereket kipróbálják. Vannak ígéretes eredmények, de ezek kísérleti szakaszban lévő vizsgálatok. Tehát egyik sem igazolta 100 százalékban, hogy hatékony lehet, de tényleg ígéretesnek bizonyult néhány hatóanyag. A pécsi kutatók is végeznek hatóanyagteszteket: részben ismert vegyületekkel kísérleteznek, ahogy a fél világ rajtuk kívül. Részben pedig általuk újonnan kitalált vegyületeket is tesztelnek, hátha valamelyik potenciális gyógyszeralapanyag lehet.
  • Nemzetközi kutatói hálózat jött létre, amelynek tagjai minden csatornán tartják a kapcsolatot. Jakab Ferenc szerint nagyon összezárt hazai- és világszinten is a kutatóközösség.
  • Habár nagyon keveset tudni egyelőre a vírusról, az eddigi szakirodalmi adatok alapján azonban úgy tűnik, hogy minimum 1-3 évig védettek leszünk a vírussal szemben, ha egyszer kigyógyulunk belőle. Emellett úgy tűnik, a koronavírus genetikai állománya lassabban változik más vírusokhoz képest, így a mutációja nem annyira domináns. Mindezek miatt, ha nem is egy életre, de rövidtávon szinte biztosan kapunk védettséget.
  • Hogy meddig tud egy koronavírussal fertőzött beteg fertőzni, az kutatás tárgya. Jelenleg úgy tűnik, hogy még a kigyógyult emberek is képesek néhány napig a kórokozót üríteni. A tünetmentes betegek ugyanúgy fertőznek, mint akiknél jelentkeznek tünetek, ezért is nagyon veszélyes ez a vírus.
  • A klinikai tünetek lefolyását számos tényező befolyásolhatja. Természetesen a krónikus betegegek vagy valamilyen immunhiányos állapotban szenvedők esetében súlyosabb hatásai lehetnek a járványnak.
  • A nyájimmunitás nagyon fontos dolog, de jelen esetben Jakab Ferenc szerint kivitelezhetetlen. A legfontosabb dolog most, hogy az egészségügyi ellátórendszert ne terheljük. “Azt gondolom, hogy nem jó a stratégiája azoknak az országoknak, akik “elengedték a járványt” és a nyájimmunitást célozták meg, mert az ellátórendszer ilyen fokú hirtelen leterhelődése minden országot megvisel. A legjobb az lenne, ha nagyon hamar vakcinaelőállítás történne, de ez nagyon hosszú idő, így szerintem nem ez jelenti majd a járvány végét” – mondta el a szakember.
  • Nincs egyértelmű választ arra, hogy a vírus visszatér-e majd a lecsengése után. Jakab Ferenc szakmai véleménye az, hogy igen. Ha el is tűnik, szerinte ciklikussá fog válni.
  • “Mindenkit arra kérek, legyen türelmes. Maradjunk otthon, minimalizáljuk a kontaktust más emberekkel, próbáljuk meg a járványt lassítani és az esetszámokat alacsonyan tartani. Kérem, hogy tartsuk be a döntéshozók utasításait” – mondta végezetül.

A teljes beszélgetés megtekinthető itt:

hirdetés
Uránia Mozi
Hirdetés