A térség legütőképesebb hadserege lehet a magyar

2026-ra a térség legütőképesebb honvédségévé válhat a magyar, ha a Zrínyi 2026 terv a végéhez ér. Az új világrendhez kapcsolódó új katonai kihívásokhoz és harcformákhoz korszerű állományfejlesztéssel lépne előre a hazai önkéntes és hivatásos katonaság.

Honvédelem és haderőfejlesztés címmel tartott előadást Pécsen Benkő Tibor honvédelmi miniszter, amelyben részletesen beszámolt a kormányzat által 2017-ben indított Zrínyi 2026 program haladásáról, napjaink katonai kihívásairól.

„Szeretteink, értékeink, hazánk – megvédjük” – ez mindent elárul arról a felfogásról, ami a honvédség minden egyes tagját kell, hogy jellemezze – mondta Benkő Tibor.

Szerinte egy új világrend van kialakulóban új katonai fenyegetettségekkel, amire fel kell készülnünk. A Nyugat-Balkánon most egy nagyon törékeny békeállapot van, amit több ezer békefenntartó próbál megőrizni.

Benkő Tibor honvédelmi miniszter

– Nyugat-Ukrajnában megjelent az úgynevezett hibrid hadviselés, ami nemcsak a hagyományos fegyverkezési formát foglalja magába, hanem az állam- és a közigazgatás, a társadalom befolyásolását, a kibertérben történő hadműveleteket. Nyugat-Európában pedig egy nem új, de nagyon felerősödött jelenséggel, a terrorfenyegetettséggel kell számolnunk – mondta a miniszter.

Benkő Tibor egy kisfilm segítségével mutatta be a program mibenlétét, lényegét és kitűzött céljait.

Megtelt a Halasy-aula az előadásra

A Zrínyi 2026 program

A Zrínyi 2026 program célja a korszerű eszközökkel felszerelt honvédség létrehozása, amely összhangban van a katonai hagyományok ápolásával is. Viszont a személyi állomány bővítése, ki- és továbbképzése legalább olyan fontos feladat, mint az átfogó fegyverrendszerek fejlesztése.

Ahogyan az elhangzott, a fókuszban mindig az ember, a katona áll, de ugyanolyan lényeges az egyéni harcászati eszközök korszerűsítése, a katonák megbecsültségének növelése, az illetmények növelése is. A hazai védelmi ipar fejlődésének egyszerre van gazdaságélénkítő hatása és egyszerre teremt munkahelyeket is.

Mindehhez viszont nélkülözhetetlen a hátország, amiből kikerül az állomány. A honvédelmi tárca ezért nagy figyelmet fordít az önkéntesek képzésére. A közép- és felsőoktatásban tanulók például már ösztöndíjban is részesülhetnek, ha vállalják a katonai kiképzést és a tartalékos szolgálatot. A sport- és szabadidős rendezvényeken pedig próbálnak minél több helyen jelen lenni, hogy a fiatalok megismerkedhessenek a honvédséggel.

Páva Zsolt polgármester, Horváth Zoltán kormánymegbízott, Miseta Attila, a PTE rektora és Hoppál Péter országgyűlési képviselő az eseményen

A cél az, hogy a 2026-ig terjedő program végére a Magyar Honvédség a térség egyik legütőképesebb katonai szerve legyen.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés