4 C
Pécs
csütörtök, április 25, 2024
KezdőlapArtAhmet Günestekin török képzőművész alkotásaiból nyílt kiállítás

Ahmet Günestekin török képzőművész alkotásaiból nyílt kiállítás

Ahmet Günestekin törökországi kortárs képzőművész mintegy harminc alkotását bemutató kiállítás nyílt csütörtökön a pécsi Janus Pannonius Múzeum három kiállítóhelyén, többek között a Vasarely Múzeumban. A tárlat azért is kiemelkedő jelentőségű, mert ilyen kaliberű török kiállítás még nem valósult meg az ország határain kívül. 

Kemal Orta, a Válasz és folytatás elnevezésű kiállítás kurátora az eseményen Ahmet Günestekint sokoldalú művésznek nevezte, aki az op-art mellett a konceptuális művészetben alkot, filmeket, installációkat, olajfestményeket és kerámiákat is készít. Pécsre elsősorban azokat az op-art műveket hozták el, amelyekhez Victor Vasarely munkássága nagyon fontos kiindulópont volt – ismertette a kurátor, hozzátéve, hogy míg Vasarely a nyugat-európai ember gondolatvilágából merített, Ahmet Günestekin a keleti művészetet mutatja be az op-art eszközeivel.

Kemal Orta kiemelte, hogy a JPM Múzeum Galériájában önálló kiállításként szerepel a gyűjtemény, a Vasarely Múzeumban és Zsolnay Múzeumban, az ottani műalkotásokkal együtt, azokra reflektálva mutatják be a törökországi művész alkotásait.

Csornay Boldizsár, a JPM igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a pécsi tárlat a legnagyobb Törökországon kívüli kiállítása a kortárs alkotónak. Ahmet Günestekin egyedi, összetéveszthetetlen stílussal rendelkezik, európai rangú kiváló mester – méltatta a török művészt.

– A pécsi kiállítás Ahmet Günestekin műveinek segítségével szokatlan irányból közelít Victor Vasarely örökségéhez: „keleti szemmel” vizsgálja meg, és így egészen új megvilágításba helyezi az op-artot. Vasarely biztos örülne, ha látná, hogy olyan követője van, aki új értelmet adott az ő művészetének – tette hozzá.

Az op-art mindkét művésznél olyan kifejezési formaként jelenik meg, amely kijelöli a határvonalat az ipari technológia és a művészet között. Günestekin munkáiba ezen kívül a keleti népi kézművesség hagyománya is beleszövődik: a hímzés, textilművesség, szőnyegszövés és patchwork-készítés vagy a kerámia. Legújabb, Kütahyában készült kerámiáinál már nem a hagyományos op-art formákat használja, hanem új irányba mozdul, amely kifejezi a Kütahya-kerámiák történelmi jelentősége iránti elismerését is.

A bemutatott alkotások 2013 és 2018 között készültek. A kiállítás november 16. és február 1-je között látogatható keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő