Pécs önkormányzata is csatlakozott az Amnesty International országos kampányához, amelynek célja a nemek közötti bérszakadék megszüntetése.
Az Amnesty International Magyarország tavaly március 8-án indította el az „Egy Lépéssel Közelebb” elnevezésű kampányát, a jogvédő szervezet arra kérte a kampányhoz csatlakozó cégeket és önkormányzatokat, hogy az idei nőnap alkalmából hozzák nyilvánosságra a nemek közötti bérkülönbséggel kapcsolatos adataikat. A kampány célja, hogy a partnerek segítségével szélesebb körben felhívják a figyelmet a problémára és így másokat is átláthatóságra és cselekvésre ösztönözzenek.
A kezdeményezéshez – több tucatnyi cég és más városok mellett – Pécs önkormányzata is csatlakozott, kinyilvánítva ezzel a gesztussal, hogy fontosnak tekintik a nemek közti egyenlőtlenségek felszámolását és a bérszakadék, azaz a nők és férfiak órabére közötti átlagos különbség, megszüntetését.
Fontos ez, hiszen az Amnesty International Magyarország lapunkhoz eljuttatott közleménye szerint a nők férfiakhoz viszonyított jövedelemhátránya 11 és 18 százalék között van, ha pedig a nők által végzett láthatatlan munkát (háztartási feladatok, gyerekek nevelése, idősebb hozzátartozók ápolása) is ideszámítjuk, a bérkülönbség még jelentősebb. Mint írják, sok esetben „az egyenlő munkáért egyenlő bér” elve sem valósul meg a gyakorlatban.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint, 2019 első felében a férfiaknak átlagosan bruttó 68 ezer forinttal volt magasabb havonta a keresete, mint a nőknek.
A szervezet kiemelt célja egy olyan jogszabály-módosítás kezdeményezése, amely arra kötelezi a munkáltatókat, hogy évente nyilvánosságra hozzák a fenti adat által jól szemléltetett bérszakadékra vonatkozó adataikat egy olyan központi honlapon, ahol ezek mindenki számára kereshetővé és összehasonlíthatóvá válnak.

„A probléma megoldásának első lépése a nemenkénti és munkatípusonkénti összesített béradatok átláthatóvá tétele. Pontos adatok és transzparencia nélkül lehetetlen bármilyen stratégiát kidolgozni az bérszakadék megszüntetésére. Magyarországon a fizetés körüli titkolózások miatt sokan nem is tudják, ha kevesebbet vagy többet keresnek az azonos pozícióban lévő ellenkező nemű munkatársuknál” – foglalják össze a helyzetet közleményükben.
Az Amnesty International Pécsett
A szervezet idén januártól már nem csak Budapesten van jelen, Pécsett is foglalkoztatnak egy regionális koordinátort, akinek a feladatai közé tartozik például a közösségi programok, események és emberi jogi képzések szervezése, valamint a helyi aktivista csoportok támogatása.
A fenti kampányon kívül az Amnesty International Magyarország idei – Pécsett is releváns – témái közt megtalálható még:
- A jogállamiság kérdése, melynek keretében idén már a második szakmai kutatás jelent meg a szervezet honlapján a magyar bíróságok függetlenségével kapcsolatban.
- A diákokat, szülőket, pedagógusokat és az emberi jogok iránt elkötelezett civileket egyaránt megszólító emberi jogi oktatás.