Civilek a pandémia idején – a járvány nemcsak probléma, hanem lehetőség is

Kockázatok és mellékhatások címmel rendeztek szerdán konferenciát Pécsen a járványhelyzet társadalmi hatásairól. Délelőtt három szekcióban zajlottak műhelybeszélgetések a Civil közösségek Házának kertjében.

A három téma a következő volt:

  • Civilek a pandémia alatt és után
  • Nemzetközi projektek, mi lesz veletek?
  • Érdekérvényesítés, önkormányzatok és civilek együttműködése

Utóbbira ültünk be. Két meghívott vendég, Bognár Szilvia, Pécs alpolgármestere, és Csepregi Dorka, A Város Mindenkié budapesti szervezetének közösségszervezője, valamint számos érdeklődő vett részt a beszélgetésen.

Bognár Szilvia szerint a pécsi városvezetés időben reagált a tavaszi vírushelyzetre, számos olyan intézkedést meghozva, ami segíthette az eredményes védekezést és a gazdasági-szociális károk enyhítését. Azt viszont megjegyezte, a tapasztalataik azt mutatják, hogy ha a tavaszihoz hasonló korlátozásokra kerül sor, akkor egészen biztosan lesznek megint olyan szociálisan hátrányos helyzetű pécsiek, akikkel nem lesz kapcsolata az ellátó rendszernek. Az alpolgármester szerint a pandémia és az elrendelt korlátozások számos, a szociális ellátórendszerben meglévő problémára irányították rá a figyelmet. Éppen ezért kereste fel az ezen a területen tevékenykedő helyi civil szervezeteket, háttérbeszélgetéseket kezdeményezett, azt kérve a civilektől, segítsék végiggondolni, hol és miben lehetne előrelépni. Mint elmondta, a szociális ellátórendszer újragondolása részeként tíz munkacsoport alakult akkor, az egyik például az egyik legfontosabb témával, a digitális oktatásból kimaradó gyerekek problémájával foglalkozott. 

Az alpolgármester beszélt arról is, hogy nem megy zökkenőmentesen a civilek önkormányzati döntéshozatalba való bevonása. A civileknek nagyok az elvárásaik a politikával szemben, a sokszínű városvezető koalícióban pedig vannak olyanok, akik inkább tartanak a civil szférától. Mint mondta, szeretné, ha nyugvópontra kerülne ez a közeledési folyamat, amelyben lépésről lépésre érdemes haladni. Bognár Szilvia szerint nagyon fontos társadalmasítani a problémákat, hiszen a civil szférában nagy tudás halmozódott fel, gyorsabban tudnak reagálni helyzetekre, mint egy hivatal, és nem utolsó sorban komoly forrásokhoz juthatnak pályázatok útján. Mint elmondta, a hivatal működésében egyelőre nincs rögzítve, hogy a civilek hogyan kapcsolódnak be formálisan a munkába. Hozzátette: a polgármester kérése az volt, hogy a lakhatási és lakásgazdálkodási koncepció alapjait elsőként a frakciók fektessék le, amely majd a civilekből álló kerekasztal elé kerül. 

Aradi Fanni, A Város Mindenkié Pécs aktivistája a Bognár Szilvia által elmondottakra reagálva arról beszélt, hogy a civilek részéről az volt az elvárás a karanténidőszakban, hogy ha elindul egy informális kezdeményezés és egyeztetés, akkor pár hónap alatt álljanak fel azok a munkacsoportok, amelyek a konkrét és azonnali cselekvési terveket tudják véglegesíteni, ez azonban a mai napig nem történt meg. Ez azért probléma, mert a gyorsabban terjedő második hullámmal szembenézve sem jó együttműködési gyakorlatra, sem kész koncepcióra nem tudnak támaszkodni. Ennek részben az is oka szerinte, hogy az önkormányzat esetében hivatali és pártpolitikai működés is van. Szerinte alapvető félreértése a helyzetnek, hogy kétségbeesetten próbálnak határokat húzni a civil és az önkormányzati-párpolitikai szféra között arra hivatkozva, hogy eltérő tempóban működnek. “Ismerjük fel azt, hogy a civil szervezetek ugyanolyan mankói lehetnek egy döntéshozatali folyamatnak, mint a pártok” – mondta. Hozzátette: a civilek várakoznak, miközben az együttműködés elé folyamatosan akadályokat gördít az önkormányzat. Szerinte 2020-ban egy többségi ellenzéki vezetésű város feladata az lenne, hogy elengedje az évtizedek óta nem működő együttműködési formákat és megpróbálja nyitottabban kezelni a bevonás és párbeszéd fogalmait.

Bognár Szilvia válaszában hangsúlyozta, hogy bár részben egyetért Aradi Fanni “diagnózisával”, a különböző szociálpolitikai döntésekért a felelősséget a képviselők fogják viselni. Megjegyezte: az, hogy lesz együttműködés a civilekkel, nem kérdés, annak mélysége viszont nagymértékben függ a nagyon színes pécsi városvezető koalíció közösen kialakított álláspontjától, ahol nem mindenki egyformán viszonyul a civilek döntéshozatalba való bevonásához.

A civilekkel való eddigi közös munka egyik fontos része a lakásszegénységgel, lakásgazdálkodással kapcsolatos kérdések voltak. Erről szólva az alpolgármester elmondta, ez az egyik legérzékenyebb téma, hiszen a szociális lakások esetében tetemes kintlévőségről, tartozási állományról beszélhetünk, ráadásul sem az önkormányzatnál, sem a civileknél nincs pontos adatbázis a lakásállományról. Kiemelte, tudomása szerint 400 olyan önkormányzati lakás van Pécsett, ami ugyan hivatalosan lakásként van nyilvántartva, de ami emberi tartózkodásra alkalmatlan.

Csepregi Dorka, A Város Mindenkié budapesti csoportjának közösségszervezője arról beszélt, hogy a tavaszi járványhelyzet idején a fővárosi önkormányzattal együtt felmérték, hol lehetne szállásokat kialakítani azon hajléktalanoknak, akik nem a lezárt hivatalos szállásokon maradtak. A kerületi önkormányzatokkal már korántsem alakult hasonlóan az együttműködés – tette hozzá, részben mert az új vezetésű önkormányzatok még nem jutottak el addig, hogy felmérjék a lakásállományukat, pedig ez fontos lenne most, amikor elindult a járvány második hulláma. Az AVM azt szeretné elérni, hogy minden kerületben legyenek olyan lakások, amelyekben karanténos elhelyezést lehetne biztosítani hajléktalanoknak. Csepregi Dorka szerint nem csak erőforrásbeli, hanem szemléletbeli probléma is van, valószínűleg ennek is köszönhető, hogy egyetlen kerületben, egyetlen lakást sem sikerült felajánlani a hajléktalanoknak eddig. 

A vírus szerinte lehetőséget teremt arra is, hogy a szociális szférában válságmenedzselésre álljunk át ahelyett, hogy folyamatosan elodázzuk a problémák megoldását. Csepregi Dorka elmondta, a válság miatti elszegényedés és a lakásárak megemelkedése fokozza a lakhatási válságot, amelyre az önkormányzatoknak is reagálniuk kell, különben a már most is meglévő egyenlőtlenségek még inkább növekedni fognak. 

A délutáni-esti programról külön tudósítással jelentkezünk.

Hirdetés