8 C
Pécs
szerda, április 24, 2024
KezdőlapPécs AktuálIlyen múzeumot álmodott magának Csontváry

Ilyen múzeumot álmodott magának Csontváry

Mindeddig nem volt világos, hogy mi alapján akarnak új Csontváry Múzeumot létrehozni fővárosban, ezért utánajártunk, mégis miért emlegetik azt, hogy a festő hat nagyméretű képét tartalmazó kiállítást szeretett volna létrehozni.


A Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter által nemrég felvetett kormányzati elképzeléssel  lapunk is foglalkozott már , e szerint ötletpályázatot írnak ki egy új Csontváry Múzeum elhelyezésére, a lehetséges helyszínek között emlegetik a Liget II. projekt keretében a Nyugati pályaudvar rehabilitálandó területet. A miniszter mindezt Csontváry hivatkozva tette meg, mondván a művész külön helyen helyezte volna el hat nagyméretű képét.

Eddig azonban homály fedte, hogy mégis itt mire is gondolhatott pontosan – a szerző –  Lázár János.

A Csontváry által 1918-ban megálmodott az eredeti elképzelésről Molnos Péter művészettörténész, Csontváry-monográfiájából (Csontváry – Legendák fogságában) kaphatunk közelebbi információkat.

csontvary-skicc
Csontváry Kosztka Tivadar: Kiállítási csarnok terve, 1918 körül © Magyar Nemzeti Galéria

A szerző szerint az első világháború éveiben Csontváryt élénken foglalkoztatta egy saját életművét bemutató kiállítás ideája, sőt, önálló múzeumának terveit is elkészítette. Előbbiről egy 1918. július 25-én kelt, a hagyatékban maradt levélfogalmazvány tudósít, amelynek létrejötte érdekében a festő Wekerle Sándor miniszterelnök segítségét kérte a Gellért Szálló földszinti termeinek rekvirálásához. Csontváry úgy vélte, hogy ezen a helyen kellene képeiből nagyszabású bemutatót tartani, a »külföldi bölcseket« meghívni, és ezzel helyreállítani Magyarország vészesen romló presztízsét.

A művész végső célja egy önálló, külön múzeum létrehozása volt, melyet »a Rákóczi út sarkán lévő Nemzeti Színház 100-100 méter üres telkére« tervezett. Az állandó tárlat bevételei a hadiárvák és rokkantak javára létrehozott alapot gazdagította volna, úgy, hogy mindeközben a festő és Magyarország hírnevét növeli. Csontváry arra is gondolt, hogy »amíg a különálló kiállítási helyiség elkészül, ideiglenesen az Eskü-téren lévő kis park helyén rögtönzött épületben… két három nagyobb motívum elhelyezhető lenne«”.

Ebből a szövegből az ugyan nem derül ki, hogy konkrétan mely képeit gondolta kiállítandónak, viszont máshonnan felsejlik, hogy a Baalbek, A taorminai görög színház romjai, A panaszfal bejáratánál Jeruzsálemben, a Nagy Tarpatak a Tátrában című festményekről vélte úgy – néhány kisebb méretű alkotásával egyetemben -, hogy méltó helyük lenne saját múzeumában. (Néhányan a „nagyok” közé sorolják a Magányos cédrust is, annak mérete azonban kisebb. Talán jelentőségénél fogva számítják az említettek közé.)

Jelenleg az összes felsorolt festmény – A taorminai görög színház romjai kivételével – a pécsi Csontváry Múzeumban láthatók.

Mindenesetre a Magyar Nemzeti Galéria tulajdonában lévő képekre vonatkozó letéti szerződéseket további tíz esztendőre meghosszabbították, így nincs akadálya, hogy a jelenleg a fővárosban látható festmények visszakerüljenek Pécsre.

Hoppál Péter, kulturális államtitkár szerint azonban az eredetileg 2016 januárjában Pécsre visszaszállítani szándékozott alkotások valóban vissza is kerülnek megszokott helyükre.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő