6 C
Pécs
péntek, április 19, 2024
KezdőlapPécs AktuálKeresztes: az LMP a Jobbikkal és a Momentummal foghatna össze

Keresztes: az LMP a Jobbikkal és a Momentummal foghatna össze

Az Új kezdettel néhány napja szakító párt az önkormányzati választásokon a Jobbikkal és a Momentum Mozgalommal szövetkezne – a párt társelnökének szándékai szerint. Miután a pártisztségeitől eltiltott, ám társelnöki posztját megtartó Szél Bernadett már tavaly utalgatott erre, most az LMP új társelnöke, a pécsi Keresztes László Lóránt többször is beszélt erről. Ő azt sem zárja ki, hogy az ÖPE-vel és az MPE-vel is együttműködjenek. A DK-ból és az MSZP-ből nem kérnek.

Bár egyfajta fordulatként is értékelhetnénk Keresztes László Lóránt kijelentéseit, ám ez csak részben van így. Szél Bernadett ugyanis már tavaly sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy eredményes munkát kíván Vona Gábornak, a Jobbik akkori elnökének, mert vállalta a szélsőséges hangok háttérbe szorítását a pártjában. Mint mondta, „a most ott zajló küzdelemnek le kell zárulnia, és ha ez megtörténik, akkor meglátjuk, hogyan lépünk tovább”. Akkor talányosan fogalmazva azt is közölte, hogy az országgyűlési választás és az önkormányzati választás más.

Keresztes Lóránt kijelentése a tekintetben sem váratlan, hogy a Momentummal már korábban szerették volna felvenni a kapcsolatot, azonban az olimpia megfúrását elérő mozgalom tagjai ettől elzárkóztak – a parlamenti választáson végül önállóan rendkívül gyengén szerepeltek.

Keresztes szerint a DK és a szocialisták a túlélésért küzdenek, ezért támadják őket a baloldalról, ám szerinte mindez inkább erősíti az LMP-t. A párt pécsi elnökét egyébként a szocialisták által támogatott – a kampányban az MSZP volt városi elnöke, Nyőgéri Lajos által még külön is segített – és immár a MSZP-P frakciószövetségben ülő Mellár Tamás is többször kritizálta.

Civilekkel is?

A párt társelnöke lapunknak elmondta, a választási eredmények azt mutatták meg, hogy a választók a XXI. századi pártok felé fordultak, a Fidesz ugyan győzött, de a Momentum, a Jobbik és az LMP együtt közel 30 százalékos eredményt ért el, az utóbbi két párt pedig még erősödött is. Véleménye szerint bár fontos ideológiai különbségek vannak köztük, de az önkormányzati választáson ezek kevésbé jelentenének problémát.

– Korábban én voltam az egyik élharcosa annak, hogy az LMP önállóan induljon, most viszont úgy gondolom, értékalapú összefogásra van szükség, amivel nagyon erős ellenzéki alternatívát lehetne felmutatni – amennyiben az LMP kongresszusa és a többi új párt is egyetért ebben. A Jobbik jobbközép konzervatív fordulata lehetővé teszi az együttműködést, és bár a Momentummal jelentős ideológiai nézetkülönbségeink vannak, de ezek feloldhatóak a helyhatósági választáson – mondta. – Ezzel, illetve a civilekkel lehetne a komoly ellensúlyt teremteni a Fidesszel szemben jövőre, hogy a városvezetést leváltsuk, és ez a példa nagyon sok helyen követhető lenne, országszerte.

Így az Összefogás Pécsért Egyesülettel és a Mindenki Pécsért Egyesülettel is készek az együttműködésre.

Arra felvetésre, miszerint az egyiket az MSZP-P frakciószövetség tagja, Mellár Tamás vezeti, míg a másikat a volt fideszes parlamenti képviselő, Kővári János, azt mondta: „Mellár Tamástól még Péccsel kapcsolatos állítást nem ismerek, de ha az egyesülete programot dolgoz ki, akkor azt látni fogjuk. Ha azonban a MSZP is része lenne ennek, akkor nem működünk együtt velük. Az ÖPE pedig 2010-től hivatalosan ellenzéki pozíciót tölt be, és sok mindenben egyet is értettünk”.

Az Új Kezdetről

Az Új Kezdetről szólva elmondta, meglepte Gémesi György pártelnök kijelentése, ami az együttműködés felbontásáról szólt, hiszen már nem is volt köztük ilyen, az csak a választásról szólt. Ezzel együtt bátor döntésnek tartja, hogy az Új Kezdet önállóan indulna a következő választásokon, de nem akar üzengetni a sajtón keresztül. Mindenesetre leszögezte, az Új Kezdet alelnöke, Hohn Krisztina továbbra is az LMP frakció tagja marad a Parlamentben.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő