Komoly kutatási eredmények születtek Pécsett a koronavírus elleni küzdelem során

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) együttműködve a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjával (PTE SZKK) konferenciát szervezett, melynek célja az volt, hogy bemutassák az ITM által támogatott kutatás-fejlesztési és innovációs projektek megvalósítása során elért tudományos eredményeket. Az eseményt online követtük, rövid összefoglalónk következik. 

A konferencián köszöntőt mondott prof. dr. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) rektora, prof. dr. Jakab Ferenc virológus, valamint prof. dr. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter. Mindannyian hangsúlyozták, hogy még nem nyugodhatunk meg, a koronavírus továbbra is veszélyt jelent, melyet csak együtt győzhetünk le.

A miniszter ezek után előadásában összegezve ismertette az ITM által, a vírus három hulláma alatt támogatott projekteket. Kezdésként a koronavírus-fertőzés azonosításáról, valamint a megelőzést célzó intézkedésekről beszélt, a folyamat első részeként. Érintette a különböző diagnosztikai eljárásokat és azok eredményeit is.

Palkovics László 

Palkovics László sikerként emelte ki a magyar kutatóknak a betegek kezelésben elért eredményeit, illetve beszélt a kormány által létrehozott támogatói programokról és a nemzeti laboratóriumokról is.

A magyar oltóanyaggyárról a miniszter azt mondta, 2022-ben megkezdik a munkát.

A következő előadás Jakab Ferencé volt, aki beszámolt a pécsi virológusok, kutatók – általa heroikusnak nevezett – munkájáról, laboratóriumi eredményekről. Többek között a PTE-n fejlesztett orrsprayt említette, mely a vizsgálatok szerint később majd hozzájárulhat a vírus általi megfertőződés megelőzéséhez.

A virológus többször hangsúlyozta, hogy a pécsi szakemberek munkája kiemelkedő volt az országban. Említett egy projektet, mely még számára is meglepő eredményeket hozott: kiderült, hogy a tyúktojásból nyert szérum neutralizálta a vírust.

Jakab Ferenc

A szakember hangsúlyozta, Magyarország vezető helyen állt korábban vírusszekvenálás tekintetében, azóta azonban sereghajtóvá vált, ami nagy probléma. Kifejtette: amennyiben nem változtatunk ezen, nem fog kiderülni, mely variánsok vannak jelen hazánkban.

Mint elmondta, az viszont biztató, hogy a vírus tekintetében nem csak pozitív, de negatív mutációk is tapasztalhatók.

A PTE-nek a koronavírus-gyógyszer hazai klinikai vizsgálatát koordináló konzorciumot vezető professzora, Kovács L. Gábor a koronavírus-kutatásokkal kapcsolatos klinikai vizsgálatokról beszélt. Hangsúlyozta: többféle csoportja van a gyógyszervizsgálatoknak, például már korábban ismert és hasonló betegségekkor alkalmazott szereket keresnek.

Kovács L. Gábor

A professzor elmondta, a koronavírus betörése többek között azt is eredményezte, hogy a folyamatok felgyorsultak, gyorsabb megoldásokra lett igény. Emellett egyes gyógyszereket felkaptak, így azokhoz kezdetben nem lehetett hozzájutni.

Végül hangsúlyozta, óriási felelősség a betegeknek kevésbé ismert szérumokat beadni, így ez természetesen komoly ellenőrzés alatt történik csak meg.

Képek forrása: PTE Szentágothai János Kutatóközpont YouTube

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés