Új látványosság készül Pécsen

Teljesen új látványossággal bővül hamarosan a pécsi turisztikai piac. A székesegyház mögötti területen már végéhez közelednek a pécsi középkori egyetem és környezetének megújításával kapcsolatos állami beruházások. Ősztől az egyetem „berendezése” is elkezdődhet, jövőre pedig nyílik a kiállítás.

Teljesen új városi pihenőpark, sétány, egyedi megoldásokkal burkolt felületek és elültetett fák, díszcserjék, kilátók fogadják a látogatókat hamarosan a székesegyház mögött. Itt végzi ugyanis még jelenleg is a terület birtokosa, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) a pécsi középkori egyetem fejlesztését, környezetének rendezését.

– A középkori egyetem és környezete komplett helyreállítási munkáinak első ütemével hamarosan végzünk. Ez magában foglalja az egyetemépület befejezését, az északi várfalsétány kialakítását, az Aranyos Mária-kápolna és Magtár terület felújítását. Ezzel egy nagy felületű közparkot alakítottunk ki csobogókkal, sétánnyal – mondja Czifra Boglárka, az MNV pr-menedzsere.

Még dolgoznak egyes részeken, de már nem sokáig…

A tervek szerint – ha erre engedélyt adnak a hatóságok – a terület közpark része akár már nyár végétől látogathatóvá válik. A székesegyház eddig soha nem látott nézőpontból kerülhet így a szemünk elé, mészkőből faragott padok fogadnak bennünket az északi várfal mellett húzódó sétányon.

Érdekesség lesz, hogy egy teljesen új technológiával alakították ki a sétány járófelületét, s látszólag kemény, szilárd, betonszerű anyagból nőnek ki itt a mandulafák is. – Bennünket is meglepett ez az újítás, amit Nyugat-Európában is kevés helyen használnak. Egy úgynevezett stabilizer nevű anyaggal alakította ki a sétányt a kivitelező, ami közel beton szilárdságú, a vizet mégis átengedi, s szabad utat hagy a fák növekedésének is – mondta lapunknak Nagy Csaba alpolgármester.

Új sétányt kap Pécs

Ő beszámolt arról is, hogy a közparkot majd a város tartja fenn, míg a középkori egyetemet a Zsolnay Örökségkezelő NKft. működteti majd. A tervek szerint előbbi hamarosan megnyílhat a nagyközönség előtt, míg utóbbi egy több tízmilliós fejlesztés után jövő tavasszal fogadhatja a látogatókat.

Jelenleg egyébként az MNV a felújítások második ütemét végzi: a székesegyháztól nyugatra eső Gosztonyi kőtárat és annak támfalát építik, csinosítják. Őszig elkészül az úgynevezett Virágh-féle ház felújítása is.

Stabilizer mint járófelület: kinézetre beton, de jól érzi magát benne a fa is…

Bozóky Anita, a középkori egyetem leendő üzemeltetőjének stratégiai vezetője azt mondja, már dolgoznak a kiállítási anyag összeállításán.

– Terveink szerint teljes pompájában jövő tavasztól lesz látogatható az egyetem, de mivel a pályázat uniós, a végső határidő függ a pályázati közbeszerzési eljárások lebonyolításától is. Ha elkészül, a kiállítás összefogja és bemutatja a későközépkori Pécset, a pécsi püspökvár történetét, Magyarország első egyetemének történeti dokumentumait, az egyetemi élet, az oktatás folyamatát, valamint betekintést enged a török kori Pécs egy szeletébe is – mondja Bozóky Anita.

Ez a nagy könyv is bekerül az egyetem falai közé

A szakember hozzátette: az Aranyos Mária kápolnában Vilmos püspök síremlékének maradványait állítják ki, továbbá LCD televízió, makettek, az épület rekonstrukciójának panorámája, kőfaragványok, tablók, valamint számítógépes terminál segíti a látogatót az értelmezésben, és a kulturális mondanivalóhoz történő hozzáférésben.

[frame]

Mit nyernek ebből a pécsiek és a turisták?

A középkori egyetem megnyitásával Magyarország első, 1367-ben nyitott egyetemének mindennapjaival ismerkedhetnek meg az ide érkezők, ezért európai tekintetben is komoly vonzerőt jelent a fejlesztés. A sétány kiépítése pedig a helyieknek jelent újdonságot: egyedülálló környezetben, csodálatos panorámával a székesegyházra lesz itt lehetőség kikapcsolódásra, sétálgatásra, pihenésre.

[/frame]

Hirdetés