8 C
Pécs
kedd, április 23, 2024
KezdőlapPécs AktuálLazul a hallgatói szerződés

Lazul a hallgatói szerződés

Enyhítenének a hallgatói szerződés feltételein. A HÖOK és a kormány közt folyó tárgyalásokon komoly engedményeket tett a kormány, április második felében pont kerülhet az hallgatói szerződés-ügy végére.

A kormány és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája között zajló tárgyalások legújabb fejleményei alapján lazulni látszanak a hallgatói szerződés feltételei. Várhatóan április második felében születhet végleges döntés az egyeztetések során, eddig úgy tűnik, hogy a HÖOK komoly engedményeket tud kiharcolni a diákoknak.

Kezdetben úgy tűnt, hogy a HÖOK hallani sem akar a tárgyalásról, hiszen mereven elzárkóztak még a hallgatói szerződés ötletétől is. Azóta viszont alaptörvénybe iktatták ennek lehetőségét, az indoklás szerint azért, mert a közösség érdekeit is szolgálja, ha a képzés finanszírozása feltételhez kötött.

Klinghammer István

A HÖOK pedig mégis a tanácskozás mellett döntött, valószínűleg azért, mert rájöttek, hogy a tárgyalóasztalnál többet érhetnek el.

Sajtóhírek szerint ez sikerült is. Klinghammer István, az új, felsőoktatásért felelős államtitkár ugyanis engedett a hallgatói szerződés feltételein. A hírek szerint ugyanis az állami támogatással tanuló diákok a diploma megszerzése után akár rögtön munkát vállalhatnának külföldön. A következő 20 évben pedig csak annyi időt kellene Magyarországon dolgozniuk, amennyi ideig tanultak – tehát a 6-12 év helyett 3-6 évet.

Ha pedig valaki mégsem kíván visszatérni Magyarországra, akár részletekben is visszafizethetné a tandíj árát. Ez a lehetőség például egy Nyugat-Európában dolgozó orvos számára akár vonzóbb is lehet, amennyiben sikeresen el tud helyezkedni.

A visszafizetendő díj összegét azonban szintén viták övezik. Nincs ugyanis egységes normatíva, tehát a diákoknak egyetemenként és szakonként különböző tandíjat kell fizetniük. Ezért Klinghammer István azt javasolta, hogy állapítsanak meg három kategóriát: ez alapján lenne költséges, közepesen költséges és legkevésbé költséges szak.

De nem lenne mindenkinek kötelező ledolgozni a teljes tandíjat. Beleszámítana ugyanis a 3-6 évbe a magyarországi regisztrált munkakeresés is. Ha pedig valaki 3 gyereket vállalna, azzal teljes mértékben kiváltaná az összeget. Ugyanakkor jobban járnának a doktoranduszok is, hiszen az abszolutóriumig tartó 3 évet is elfogadnák munkaviszonynak.

Az a tanuló azonban, aki a képzési idő másfélszeresén belül nem szerzi meg a diplomáját, kénytelen lenne visszafizetni az állami támogatás felét.

A HÖOK a tárgyalásokról azt nyilatkozta, hogy szerintük ezek a feltételek már sokkal közelebb állnak a diákok valós élettervéhez.

A PTE Hallgatói Önkormányzata megkeresésünkre írásban úgy reagált, hogy egyetértenek a kormány azon álláspontjával, hogy aki Magyarországon az állam pénzén szerez felsőfokú végzettséget, az valamiféle ellenszolgáltatást kell, hogy nyújtson a társadalomnak. Szerintük azonban ennek nem megfelelő eszköze a hallgatói szerződés. Bár üdvözlik a kormányzat kedvező lépéseit, amelyek a hallgatói szerződés okozta többletterhek enyhítését szolgálják, ám a jelenlegi elképzelések szerint a hallgatói szerződés intézménye csak nevében szűnne meg, maga az intézmény és annak tartalma más néven továbbra is érvényben maradna.

A Hallgatói Hálózat pécsi kapcsolattartója, Babinszki Kata elmondta, hogy hálózatuknál elindult egy országos topic, amelyben megpróbálják kialakítani pontos véleményüket a témában. Ám addig nem lesznek teljesen elégedettek, amíg egyáltalán szó van hallgatói szerződésről.

– Újból szorosabb együttműködésre törekszünk a HÖOK-kal, így várhatóan ismét erősödni fog a párbeszéd közöttünk – tudtuk meg Babinszki Katától, aki hozzátette, hogy üdvösnek tartják ugyan a fejleményeket, ám korántsem elégségesnek.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő