A Nagy Háború hősi halottaira emlékeztek Pécsett

Idén november 11-én emlékezünk meg az első világháború befejezésének 100. évfordulójáról. A pécsi köztemetőben vasárnap délelőtt tartott koszorúzáson és megemlékezésen ünnepélyes keretek között hajtottak fejet a hősi halottak előtt. 

A megemlékezésen Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára a világtörténelem első modern és minden korábbinál pusztítóbb háborújaként, a XX. század őskatasztrófájaként titulálta az I. világháborút. A korabeli történelmi – országos és pécsi, baranyai – tények rövid ismertetése után kiemelte a Centenáriumi Emlékbizottság nehéz munkáját és azt, némiképp már törlesztettek a Nagy Háborúban hősi halált halt katonák családjai előtt, de még koránt sincs vége effajta munkájuknak. Hangoztatta továbbá, hogy a háború emberáldozatai nem csak az akkori, de a jövőbeli magyarság alakulásának szempontjából is hatalmas veszteséget jelentettek.

– Baranya és Pécs városa különösen sokat veszített a Nagy Háborúban. Mikor a statisztikusok térképre vitték a veszteségeket, sötétebb színnel jelezve a magasabb, világosabbal az alacsonyabbakat, az egykori Baranya vármegye komor foltként tűnt elő a Dél-Dunántúl egyébként is sötét színű zónájából – mondta Németh Szilárd.

Németh Szilárd szerint a gyászból való továbblépéshez szükség van a múlt ismeretére, feldolgozására és a méltó emlékezésre

Az államtitkár beszédét követően Ausztria magyarországi nagykövete, Elisabeth Ellison-Kramer és dr. Vitári Zsolt, a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara Történettudományi Intézetének tanszékvezető egyetemi docense osztották meg gondolataikat az egybegyűlt emlékezőkkel. Ezt követően a pécsi Koch Valéria Gimnázium diákjai az I. világháborúban írt katonai leveleket olvastak fel magyar és német nyelven, a Kaposvár Helyőrségi Zenekar és a pécsi Bartók Béla Férfikar pedig zenés műsorral állítottak emléket a temetőben nyugvó hősöknek. A katonasíroknál végül négy – a katolikus, a református, az evangélikus, illetve az izraelita felekezethez tartozó – egyházi képviselő áldásával tisztelgett a koszorúzást megelőzően a holtak előtt.

Páva Zsolt, Pécs polgármestere a koszorúzást követő fogadáson a Németországi Szövetségi Köztársaság nagykövetével, Volkmar Wenzellel együtt köszönte meg az egybegyűlteknek és az emlékműsor szereplőinek részvételüket, majd néhány mondatban emlékeztek meg a Nagy Háború katonáiról.

– Pécs városa különösen érintett volt az I. világháborús történésekben, hiszen két gyalogezred és egy huszárezred működött a városban, melynek katonái a frontra vonultak a háború kitörésekor. Emellett pedig katonai utánpótlással is közreműködött az itteni katonai iskola a hadsereg számára, így különösen nagy a pécsiek kötődése az eseményekhez. Emlékezzünk méltóképpen az elhunytakra, nyugodjanak békében a hősök – mondta Páva Zsolt.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés