Hirdetés

Az ellenzéki politizálás lehetőségei címmel tartott közéleti fórumot Pécsen Keresztes László Lóránt, az LMP társelnöke és Gulyás Márton, a Közös Ország Mozgalom civil aktivistája. A beszélgetésen az áprilisi választások tanulságain kívül szó esett a jövő évi önkormányzati választásokról, Pécs helyzetéről is.

A beszélgetés első felében Gulyás és Keresztes még a választási bukás okait elemezgették, az elpuskázott lehetőségekről és lehetségesnek tűnő alternatívákról, amelyek eredményre vezettek volna.

A jövő évi önkormányzati választásokkal kapcsolatosan Gulyás úgy vélekedett, hasonló jelentőséggel bír, mint az áprilisi országgyűlési népszavazás. AZ LMP-s vezető azonban azon az állásponton volt, hogy sokkal nagyobb lesz a tétje, mint az idén tavasszal lezajlott voksolásnak.

Az LMP új irodája volt a fórum helyszíne

Keresztes többször hangsúlyozta, a Fidesz óriási győzelme ellenére fontos változások történtek az ellenzék körében. Mind a Jobbik, mind az LMP több szavazatot kapott, ráadásul ellenzéki erőként megjelent a Momentum is, sőt, még a Kétfarkú Kutyapártnak is mérhető volt a támogatottsága. Úgy vélekedett, az MSZP és a DK túlélésének záloga volt a szavazókörzetek közös felosztása, másképp nem jutottak volna be a parlamentbe. Ebben az esetben egy sokkal erősebb ellenzék lett volna jelen az Országgyűlésben.

Személyes célja most elsősorban nem az LMP erősítése, hanem egy afféle „eszközzé tétele”, hogy érdemben tudjanak valamit tenni a magyar társadalom érdekében.

Gulyás Márton, Szalai Szabolcs újságíró-moderátor és Keresztes László Lóránt

Gulyás Márton szerint a jövő évi választásokon már nem a Fidesz legyőzése, hanem az egyértelmű meggyengítése lesz a cél.

Az LMP társelnöke szerint az önkormányzati választásokon a feladat azoknak a kapcsolódási pontoknak a megtalálása lesz a pártok között, amelyekre fel lehet építeni egy közös stratégiát, egy ellenzéki alternatívát, amit tartalommal kell megtölteni.

Az LMP-Jobbik közeledéssel kapcsolatban Keresztes azt mondta, kicsit provokatív lépés volt, hogy bedobta a témát. Így mindenhol rákérdeznek, ő mindenhol elmondja a véleményét, és így elkezdődhet erről a közbeszéd. Ha pedig ezt tartalommal tudják megtölteni, ki tudják bontani, akkor akár kialakulhat egy valós alternatíva is.

A pécsi helyzet és a helyi kilátások

Keresztes szerint Pécs városa ki van véreztetve, állami köldökzsinóron lóg, esélye sincs védekezni a 21. századi kihívásokkal szemben.

A jövő évi önkormányzati választásokkal kapcsolatban elmondta, ha sikerülne egy olyan ellenzéki együttműködést létrehozni, amelynek semmi köze a Fideszhez, semmi köze az MSZP-hez, akkor új lehetőségeket lehetne megfogalmazni, hogyan lehetne a várost kapcsolatba hozni a vonzáskörzetével. Egy jól kidolgozott programmal innen ki lehetne vinni a Fideszt úgy, hogy párhuzamosan a baloldalnak esélye se legyen visszatérni.

Elmondta, 2010 óta eddig viselt önkormányzati képviselősége alatt sok olyan pécsi ellenzéki politikussal volt dolga, akikkel a legtöbb kérdésben egyetértettek.

Keresztes elmondta, Pécsett az LMP szervezete nyitott mindenfajta együttműködésre az általuk leszögezett elvek mentén, ami kizárja a Fidesz és kizárja az MSZP felé való közeledést.

– Két civil erő jelent meg a városban. Nagy kérdés, hogy az ÖPE mennyire nyitott a Fidesz irányában, illetve a Mellár Tamás-féle szerveződés mennyire nyitott az MSZP irányában. Ha bármelyikről kiderül, hogy nyitottak, nincs velük tárgyalni valónk – zárta rövidre a kérdést, miközben tudni lehet, hogy Mellár Tamás az MSZP-P-frakciószövetség tagja: az is közismert, hogy az MSZP hathatós támogatásával jutott be a Parlamentbe úgy, hogy Tóth Bertalan MSZP-s frakcióvezető, volt pécsi alpolgármester visszalépett, és Nyőgéri Lajos, volt MSZP-s városi elnök egyengette Mellár útját a kampányban. Az is pikáns, hogy miközben ennyire elzárkóznak az MSZP-től az LMP-nél, az LMP olyan frakcióvezető-helyettest választott, aki nem is olyan régen még a szocialisták padsoraiban ült.

Összebútorozott az LMP és a Jobbik?

A többnyire átvitt értelemben használt szófordulat ezúttal szó szerint is értelmezhető, hiszen a Ferencesek utcája 27-es szám alatti épület egyik földszinti termében zajlott a fórum – pontosan egy emelettel a Jobbik pécsi szervezetének irodája alatt.

Természetesen ez fel is merült a hallgatóság soraiban, Keresztes pedig azzal kommentálta, hogy sok helyen megesik, hogy különböző pártok egy helyen, egy épületben, egymás mellett székelnek.

Az LMP pécsi irodája is erre a helyre költözik a Rákóczi útról. Egyébként pedig, tette hozzá, sok helyiséget megnéztek városszerte, melyik lenne alkalmas a célra, ez találtatott a legmegfelelőbbnek.

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét