Nem hazai bort iszik a magyar

Egyre nagyobb teret nyer az import bor a magyar piacon, a pécsi termelők azt mondják, számukra nem jelent nagy veszélyt, azonban az elmúlt évek szélsőséges időjárásának hatását ők is érzik. A marketing hiánya viszont még ennél is komolyabb problémát jelent számukra.

Az ősszel együtt a szüreti szezon is kezdetét veszi, a termelőknek nem ez lesz a legjobb idényük. Közepes mennyiségű, de jó minőségű szőlőre számítanak. Az import bor azonban egyre nagyobb teret hódít hazánkban, ami befolyásolhatja a magyar piacot, ennek oka, hogy az elmúlt néhány évben jóval kevesebb bort termeltek.

– Volt egy nagyon rossz év, amikor hatalmas volt a kár, ekkor a kiesett mennyiségű bort elő kellett valahogy teremteni – fogalmazott Németh Györgyi, a Wekler Családi Pincészet borásza. – Viszont az import borok nem a minőségről szólnak.

Az olcsó külföldit jobban viszik…

A borászok úgy vélik, Magyarországon a marketing hiánya is gondot okoz. Hozzánk csak behozni lehet a bort, kivinni külföldre már nem. Németh Györgyi elmondta, Ausztriában például képtelenség bort eladni.

– Hogy itthon miért nem versenyképes a magyar bor az importhoz képest, nem tudom. Viszont a mi piacunk is szűkül, nagyobb mennyiség akkor fogy, ha akciózunk – tett hozzá a borász. – Egyébként úgy érzem, az import bor az, ami a legkevésbé befolyásolja a pincénket.

A pénzhiány, a munkanélküliség sokkal nagyobb mértékben rányomja a bélyegét a magyar borokra, mint a külföldről behozott olcsóbb nedű.

– Nekünk különösebb konkurenciát nem jelent az import bor, nyilván van hatása, például az árképzés tekintetében – mondta Hárs Tibor, a Hárs Családi Pincészet pécsi borásza. – A szőlőtermesztésben nagyobb gondot okoz, ugyanis inkább behozzák az olasz bort, mintsem, hogy magyar szőlőt vegyenek.

Közepes mennyiségű, de jó minőségű termésre számítanak

Hárs Tibor hozzátette, az idei termés kevesebb volt a vártnál, de talán a későbbi szüretelésű olaszrizling behozza a hiányt. Ráadásul ő már rendelkezik egy állandó ügyfélkörrel, így az import bor miatt sem kell aggódnia a pécsi termelőnek.

A nagyáruházláncok polcain egyre gyakrabban tűnik fel külföldi nedű, ráadásul jóval kedvezőbb áron, mint az a néhány jó minőségű magyar bor, ami szintén fellelhető a bevásárlóközpontokban. Ebből a szempontból viszont egyáltalán nincsenek könnyű helyzetben a hazai termelők.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés

3 HOZZÁSZÓLÁS

  1. Bár sajnálnom kéne a Villánnyi és környékbeli borászokat, de ezt mégse tudom megtenni, mert jó élnek, nagyon szép pénzeket kerestek a piaci liberalizáció előtt. A külföldi bor nem jobb, ez tény, azonban akad köztük jó is. Ugyanakkor árban jóval olcsóbbak és ez számomra, aki szinte kivétel nélkül villányi vagy balatoni bort veszek, hasznos. Nagyon eltúlzott az ára a magyar jó minőségű boroknak. Külföldön 6-7 Eurókért kiváló minőségű borokat lehet kapni és szerencsére a kintről beáramló importborok miatt a hazai borok palackonkénti ára is több száz Forinttal csökkent a 3000 Ft alatti ársávba tartozó boroknál, ami legalábbis dicséretes. Így működik a piac, ilyen az, amikor nem vagyok monopol helyzetben. A gyártó nem örül neki, de már eddig is zsírosra kereste magát – látogasson csak ki szépen mindenki Villányba – a vásárló viszont ezen csak nyerhet. Ami meg a minőséget illeti, az elmúlt években amúgy is történt egy kismértékű romlás, ez különösen Villányban tettenérhető és ezt pont csak a külföldi importok okozta versennyel lehet ismét fókuszba hozni.

  2. Kedves Borissza!

    Ha eddig az alsó polcról válogattál, valóban. Ha nem, akkor egyszerűen nem ismered a borkínálatot.

  3. Borissza!
    Egyetértek a magyar borok jellemzésével. Tökéletesen igazad van.
    A politikai résszel már nem, mert szerintem a mostani kormány jó az országnak. De ez már legyen az én bajom… 😉

Comments are closed.