Panelprogram: lesz folytatás?

Kormányzati, minisztériumi körökben jelenleg is zajlik annak kidolgozása, miként lehet külső forrással segíteni a panelek energiahatékonysági felújításait. Pécsen évek óta csak az államilag támogatott banki hitel segítségével vagy önerőből tudtak fejleszteni, de jövőre új források is megnyílhatnak.

Elvétve, akkor is legtöbbször saját erőből vagy banki hitel segítségével tudtak hőszigetelést végrehajtani a pécsi panellakásokban élők. A milliós beruházásokhoz korábban az állam és a város is hozzájárult, miközben a közösségeknek csak a pénz egyharmadát kellett előteremteniük. A rendkívül kedvező konstrukciónak hála, az országban városunkban van arányaiban a legtöbb szigetelt lakóépület.

Nagy Emilék egyelőre csak várnak az új támogatásokra

– A külső szigeteléssel, a fűtéskorszerűsítéssel, a nyílászárók cseréjével felére csökkenthető a távfűtés költsége, így rengeteget nyertek azok, akik korábban élni tudtak a támogatott lehetőségekkel. Egy ideje viszont leálltak a fejlesztések, hiszen két-három éve nincsenek ilyen források – mondja Nagy Emil, a Jókai Lakásszövetkezet elnöke.

A panellakásokban élők a saját szakállukra nem vágnak bele, legtöbb helyen ugyanis a közös költségből nem telik fejlesztésre.

– Nagyjából egymillió forint van a számlánkon, így komoly banki hitelt kellene felvennünk egy sima szigeteléshez is. Ezt pár család még bevállalná, a legtöbben viszont nem képesek öt-tíz éven át több ezer forinttal magasabb közös költséget fizetni. Így is van, aki semmit nem fizet hónapok óta – mondja Bene Richárd, az egyik kertvárosi ötszintes betonépület lakója.

A közeljövőben azonban újraindulhat a program, azaz állami és uniós támogatással is lehet majd fejleszteni. A döntéshozók már vizsgálják, hogyan lehet forrást pumpálni a rendszerbe.

Első körben a magyar állam a szén-dioxid kvóta értékesítéséből tervezett 14 milliárd forintot csoportosítaná át panelfelújítási lehetőségek megnyitására, majd 2014-től az évente értékesített kvótán felül EU-s pályázati pénzeket is mozgósítanának, várhatóan milliárdokat – közölte lapunkkal a fejlesztési minisztérium.

Konkrétumokról még nem lehet tudni, de első körben a korábbi pályázatokon már nyertes épületek juthatnak hozzá a támogatásokhoz, s ezt követően, várhatóan az év második felében és 2014-ben írnak majd ki új pályázatokat. Arról, hogy a társasházak a korszerűsítési munkák költségének mekkora hányadát kapják meg, egyelőre szintén nem kaptunk információt.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés

2 HOZZÁSZÓLÁS

  1. Csatlakozom az előttem szólóhoz. Így van, ez a hitel van, és slussz. De sem az állam, sem az önkormányzat nem ad semmit. Pedig, ha megindulna a panelszigetelés, akkor munka teremtődne, sok építőipari munkásnak, és ennek járulákát az állam kapná. És egyéb vonzatai ennek a programnak. Most nem sorolnám, de végig kellene gondolni.
    A feleslegesen a gázszolgáltatóknak fizetett gázdíj helyett a kölcsönt 5 év alatt kifizetnénk ebből a megtakarításból. Ez a szigetelés okán, a kevesebb gázfelhasználás miatt realizálódna abban, hogy a hitelt ki tudnánk fizetni , és ha ez a kölcsön megszűnik, lehetne bármi másra költeni a megtakarításból eredő pénzt.
    Megindulna a gazdaság! Vagy nem lehet megindítani egyéb kis ember számára érthetetlen okokból? Pedig milyen egyszerűnek tűnik…..
    Rengeteg dolgot el lehetne még mondani

Comments are closed.