Pécs élen jár vérben

Pécs élen jár a véráramlással foglalkozó tudományágban, a reológiában – ez derült ki egy most záruló tudományos konferencián. Összese 22 ország 200 kutatója vett részt a  munkában.

– A véráramlással foglalkozó tudományág, a reológia viszonylag fiatal az orvostudományon belül, a 80-as évek közepén alakultak az első nemzetközi társaságok – magyarázza Kollár Lajos, nemzetközileg is elismert érsebész. Elmondta: Magyarország hamar bekapcsolódott a munkába, hiszen a 90-es évek közepén már volt hazai társaság e területen. 1999-ben pedig Pécsett rendezték az első nemzetközi kongresszust is a témában.

Nem meglepő: a napokban záruló 17. nemzetközi szimpóziumot is azok a pécsi professzorok szervezték, akik már a kezdetekkor is jelen voltak. A négynapos eseményen sok újdonság hangzott el, elsősorban azzal kapcsolatban, hogy az alapkutatásokat hogyan lehet a klinikai gyakorlatba átvinni.

Kollár: Pécs mindig az élbolyban volt

– Ezek elsősorban a vérrög képződésével kapcsolatos kutatások. A területen ugyanis nagyon sok olyan új eredmény van, ami arra utal, hogy egyes tényezők sokkal fontosabb szerepet játszanak a vérrög-képződésben, és így az erek elzáródásában, mint azt korábban gondoltuk volna – magyarázza már az új kutatásokról Tóth Kálmán, a konferencia elnöke.

Az új reológiai alapkutatások 5-10 év alatt épülhetnek be a gyakorlatba. Ahhoz pedig, hogy a gyógyszeres vagy eszközös kezelések az állatkísérlettől indulva elfogadott eljárásokká váljanak, akár egy évtizedre is szükség lehet.

Pécs viszont jól áll minden tekintetben. Így a jövőben, ahogy eddig is, városunkban történhetnek meg az első, reformokat hozó műtétek is, a remények szerint.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés

1 hozzászólás

  1. Sajna nemcsak vértudományban, hanem vérontásban is az ország élvonalában vagyunk, és változásnak nyoma sincs…

Comments are closed.