Hirdetés

„A pécsi közösség újra és újra kifejezte igényét a helyi zene iránt, és biztosította támogatásáról a zenészeket” – mondta Péterffy Attila polgármester a Pannon Filharmonikusok Kodály Központban tartott hagyományos városnapi hangversenye előtt.

A hagyományokhoz hűen idén is szeptember elsején, a Város Napján tartották meg Pécsett az ünnepi közgyűlést és az egyetem tanévnyitó szenátusi ülését is. A városnapi ünnepségeket a nap végén idén is a Pannon Filharmonikusok díszhangversenye zárta. A hangverseny előtt a hallgatókat Péterffy Attila polgármester köszöntötte, aki beszéde kezdetén felidézte, hogy a Kodály Központ és közvetlen környezete legutóbb az államalapítás ünnepe köré szervezett Kodály Aperitif nevű rendezvénynek adott otthont.

Péterffy Attila nyitotta meg a díszhangversenyt

– A Kodály Aperitif önmagában is egyedülálló és különleges volt, és ekkor debütált a Pécs Hangjai nevű tematikus, zenés séta is. A kezdeményezés éppen arra világít rá, hogy Pécs közössége és a zene sok szállal és régóta kötődik egymáshoz. Aki részt vesz egy ilyen tematikus sétán, számos érdekes pécsi és zenei vonatkozású történettel ismerkedhet meg – mondta.

A Pannon Filharmonikusok kapcsán a polgármester kiemelte, hogy Pécs első hivatalos, nagyobb létszámú szimfonikus zenekara éppen 210 éve alakult meg.

– Érdekes módon az egyik igény, amely létrehozta nem kulturális, hanem szociális jellegű volt, a közösség és a zenészek egymásról való gondoskodása. Ez volt ugyanis az első zenekar, amelynek tagjai a támogatókkal közösen nyugdíjalapot hoztak létre, ezzel enyhítve a zenészek özvegyei és árvái anyagi gondjain – fogalmazott.

Jubilál a város zenekara

Mint mondta, arról, hogy Pécs és a zene között régóta különleges kapcsolat van, nemcsak neves zeneszerzők pécsi szobrai árulkodnak:

egy 1887-es felmérés adatai szerint Pécsett 1800 zongorát tartottak számon.

– A becslések szerint akkor mintegy 36 ezren éltek a városban, azaz minden 20 lakosra jutott egy zongora. Elképesztő szám, ahogyan a 137 is az. A legutóbbi Made in Pécs fesztiválon ennyi pécsi együttes lépett fel. Mit üzen ez a két szám? Szerintem azt, hogy a pécsi közösség újra és újra kifejezte igényét a helyi zene iránt, és biztosította támogatásáról a zenészeket. Természetesen voltak hullámvölgyek régen, és sajnos a közelmúltban is. Elég, ha a pandémia miatt üres koncerttermekre gondolunk – mondta a polgármester.

Pinczehelyi Sándor, a város új díszpolgára is részt vett a hangversenyen

A fentiekhez ugyanakkor hozzátette, hogy a pécsiek igénye és lelkes támogatása újra és újra átlendítette a pécsi zenét és „nagyköveteit” a problémákon.

Így alakulhatott ki az évszázadok alatt az a közeg – folytatta – amely kiemelte Pécset a magyar városok közül hazánk zenei térképén.

Még pár kép a hangversernyről:

Hirdetés