Pécsett szakmáztak az ország könyvtárosai

A pécsi Tudásközpontban tartották meg Az én könyvtáram című projekt könyvtárszakmai konferenciáját, melyen a könyvtári dolgozók munkájának fontosságáról és a szakma fejlődésének lehetőségeiről értekeztek.

Könyvtárszakmai konferenciát tartottak Pécsett a Tudásközpontban március 21-én, a 2017 tavaszán indult Az én könyvtáram projekt keretén belül, melyet a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, az Országos Széchenyi Könyvtár, a Könyvtári Intézet és az Emberi Erőforrások Minisztériuma indított el annak céljából, hogy a továbbfejlesszék az országos könyvtári rendszert, hogy új típusú kompetencia- és készségfejlesztő, tanulást támogató szolgáltatások fejlesztésével növeljék az oktatás-nevelés hatékonyságát és eredményességét, valamint népszerűsítsék a könyvtárakat, a könyvtárhasználatot.

Miszler Tamás: a kistelepülésekhez is el kell juttatni a minőségi kultúrát

A konferencia megnyitóján Miszler Tamás, a projekt pécsi partnerintézménye, a Csorba Győző Megyei Könyvtár igazgatója elmondta, hogy örömmel vesznek részt a programban, így a szakmabeliekkel, a könyvtárak dolgozóival közösen tudják megvitatni a könyvtárak 21. században betöltött szerepét, problémáit, a fejlesztési lehetőségeket. Kiemelte, hogy Az én könyvtáram projekt céljával nagyon könnyű, de egyben muszáj is azonosulni, a pécsi könyvtár ennek eleget is tesz, hiszen céljuk az olvasáskultúra, a digitális kompetencia, a digitalizáció és az információs műveltség fejlesztése. Ezek olyan célok – mondta –, melyek meghatározzák a könyvtár fontosságát napjaink társadalmában.

Sokan vettek részt a konferencián

Mindezek megvalósítása nagy felelősséggel jár – folytatta –, mivel a magas színvonalú szolgáltatásokat nem csak a pécsiekhez, hanem a baranyai kistelepüléseken élőkhöz is el kell juttatniuk, partnerként kell együttműködniük a helyi közösségekkel, kulturális- és oktatási intézményekkel. Hangsúlyozta, hogy a konferencián pontosan azokat a lehetőségeket tárják fel, melyekkel mindezeket a feladatokat, fejlesztéseket a 21. század elvárásainak megfelelően tudják elvégezni.

Hoppál Péter a könyvtári szakma felelősségére hívta fel a figyelmet

Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár beszédében emlékeztetett arra, hogy az 5 éve indult országos fiókkönyvtár-felújítási program keretében a könyvtárak 75 százalékát újították fel és alakították közösségi térré kormányzati vagy uniós forrásból, a kormány célja pedig az, hogy az év végére 100 százalékos legyen ez a felújítási arány. Ebben a folyamatban, valamint az értékes nemzeti kultúra közvetítésében fontos szerepet játszanak a könyvtárak dolgozói is – hangsúlyozta. Elmondta, hogy Baranya 300 településéből 285-re ér el valamilyen módon (könyvtárak, fiókkönyvtárak, vagy könyvtárbuszok formájában) a könyvtári szakma.

– A teljes magyar népesség kilenc százaléka könyvtárhasználó, ezért van még hova gyarapodni és haladni. De a szakmai ambíciók a helyes irányba mutatnak, az új eszközöket arra lehet használni, hogy nagyobb százalékban váljanak könyvtárlátogatókká az emberek. Ebben segíthet az, ha az iskolában időben hozzászoktatjuk a diákokat a könyvtárak használatához. Ha fiatalon megszeretik a könyveket és a könyvtárakat, akkor bízhatunk abban, hogy felnőtt korukban is könyvtárhasználók maradnak. Ez viszont egy nagy szakmai kihívás, hiszen fel kell venni a harcot az olyan lezüllesztő emberalatti kulturális tartalmakkal, ami a könyvtárak értékes minőségi kultúrájától téríti el a fiatalokat. A könyvtári dolgozók vívják ezt a harcot, a kormány pedig a küzdelmüket támogatja – mondta az államtitkár.

Hoppál: fel kell venni a harcot a züllesztő kultúra ellen

Ezt követően Hoppál Péter felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány 15 milliárd forinttal támogatja azt a programot, melynek keretében az ország teljes levéltári és könyvtári, valamint muzeális anyagának felét digitalizálják, ami azt jelenti, hogy sokkal többen fogják tudni elérni az interneten keresztül a nemzeti tudást és értéket átadó dokumentumokat és könyveket.

Fodor Péter: együttműködésre van szükség

Fodor Péter, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főigazgatója a megnyitón elmondta, hogy Az én könyvtáram programban nem az a döntő, hogy a projektben résztvevő intézmények kitalálják, hogy mit kell tenni a szakma haladása érdekében, hanem az, hogy partnerek találjanak egymásra, legyenek azok könyvtárak, szakemberek, könyvtárosok azért, hogy minőségi szolgáltatást alakítsanak ki a megszólítottaknak: a könyvtárak használóinak, látogatói. Ebben a folyamatban fontos a könyvtárak, a szakmai szervezetek, az oktatási intézmények szoros együttműködése, hogy a minőségi szolgáltatás megteremtése mellett azt fent is tudják tartani és fejleszteni tudják.

Hirdetés

1 hozzászólás

  1. Eközben a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete (KKDSZ) a Tudásközpont előterében tisztességes bérért demonstráltak, egy könyvtáros ugyanis jelenleg úgy 100 ezer forint körül keres max. A fizetésüket nem emelték legalább 10 éve, cafetériát, a könyv és az utazástámogatást elvették tőlük. Gyakorlatilag a dolgozói szegénységbe taszították ezeket az (amúgy diplomás) embereket, akik elvileg a magyar kultúra fenntartásán is munkálkodnak.
    Huh, Dávid, még szerencse, hogy éppen itt voltam ekkor a könyvtárban és a tanúja voltam ennek a demonstrációnak, mert a végén még nem szereztek volna róla tudomást az olvasók!

Comments are closed.