Vízmű-csontvázak: most felszólítások jönnek

Lapunk információi szerint több pécsivel is megeshet a következő napokban, hogy 2009-es vagy még azelőtti víztartozásról kap számlát az egykori francia tulajdonú Pécsi Vízmű nevében egy ügyvédi irodától. Megijedni korántsem szabad: egy bonyolult, több éves jogi procedúra folyománya ez, ráadásul fizetni sem kell feltétlenül.

Másfél éve már írtunk arról, hogy a korábbi pécsi vízszolgáltató, a francia tulajdonban lévő egykori Pécsi Vízmű Zrt. behajtó leveleket küldhet egyszer. Most egy ügyvédi irodán keresztül lassan tízéves tartozásokat igyekeznek behajtani pécsieken a volt francia multi nevében.

A lapunk által megkérdezett jogászok szerint mindenekelőtt a legfontosabb teendő megvizsgálni a dátumot, milyen fogyasztási időszakra vonatkozik a számla. Alapvetően az öt évnél korábbi tartozások automatikusan elévülnek. Addig tehát nem kell fizetni, amíg meg nem bizonyosodik róla, hogy a tartozás valóban érvényesíthető-e.

Azt is megtudtuk, hogy a Tettye Forrásház biztosan nem küld ki csekket 2009-es vagy annál korábbi vízszámlatartozásról, hiszen mikor abban az évben megkezdte a szolgáltatásait, tiszta lappal indult minden egyes fogyasztó, hátralék nélkül. A korábbi, Pécsi Vízmű iránt fennállt tartozásokat nem vette át a társaság (nem is a jogutódja annak).

A követelések egy ügyvédi iroda tulajdonában állnak, így a szigorú adatvédelmi feltételek miatt a Tettye Forrásház Zrt. számára nem is adnak ki semmilyen adatot az üggyel kapcsolatban, ezért tehát nem áll, nem is állhat a Tettye módjában segítséget nyújtani az érintettek számára.

A megkérdezett jogászok szerint fel kell venni a kapcsolatot a feladóval – a behajtó céggel –, hivatkozni a tartozás elévülésére.

Azt sem árt tudni, hogy ha a francia tulajdonban lévő Pécsi Vízmű maradt volna a szolgáltató, az akkori árképlet szerint a mostaninál sokkal nagyobb lenne a vízszámla.

Mit kell tudni a tartozások elévülésével kapcsolatban?

Lapunk több jogászt is megkérdezett. Álláspontjuk szerint meglehet, hogy sok régi vízdíjhátralék ragadt benn a francia tulajdonú cégnél, a felszámolás során ezeket pedig értékesítésre hirdették meg. A követelések behajtása felfutott iparág, gyakori, hogy behajtással foglalkozó cégek megvásárolják a felszámolt vállalat követeléseit, majd azokat megpróbálják érvényesíteni: fizetési felszólításokat intéznek, fizetési meghagyásokat bocsátanak ki a lakosok, háztartások, vállalkozások felé. A megkeresés hatására sokan önként befizetik az előcibált régi tartozást.

A szakemberek azt tanácsolják, hogy körültekintően reagáljunk az ilyen felszólítókra. A követelések ugyanis általánosan öt év után elévülnek – akkor, ha közben nem kaptunk róla írásos felszólítást, nem indult az ügyben bírósági eljárás (például fizetési meghagyás), és részletfizetési megállapodást sem kötöttünk az adott tartozás rendezésére. Az öt év attól az időponttól kezdődik, amikortól teljesíteni kellett volna az adott tételt. Azzal egyébként, hogy egy követelés elévül, még nem szűnik meg, a jogszabályok szerint azonban bírósági úton már nem lehet behajtani.

Előfordulhat tehát, hogy valaki évekkel ezelőtti, még a 2009-es szolgáltatóváltás előtt keletkezett Pécsi Vízműves közműtartozásról szóló értesítőt talál a postaládában. Ezekre a hátralékokra még a régi Ptk. szabályai érvényesek, így ha a tartozás öt évnél régebbre nyúlik vissza (és 2012 óta felszólítót sem kapott róla), a fogyasztón áll, hogy befizeti-e – az elévülés miatt mentesül a jogkövetkezmény alól. Amennyiben nem szeretne több hasonló értesítést kapni, visszaírhat a feladónak, hivatkozva arra, hogy a követelés elévült.

Egy biztos: a vizet nem fogják elzárni emiatt.

A TETTYE FORRÁSHÁZ Zrt. így kezeli a tartozásokat:

A pécsi víziközmű szolgáltatást 2009-ben átvevő és jelenleg is ellátó TETTYE FORRÁSHÁZ Zrt. (amely nem jogutódja a Pécsi Vízműnek) kizárólag a saját szolgáltatása körében felmerült kintlévőségeit jogosult és köteles behajtani. Amire jelentős figyelmet fordít, hiszen a befizetett díj nyújt fedezetet arra, hogy minden nap biztonságos ivóvíz folyjon a csapokból.
Ha a felhasználó megfeledkezik a vízdíjszámla befizetéséről, a cég előbb fizetési emlékeztetőt, majd fizetési felszólítót küld, átlagosan 2000 (könnyen beazonosítható, logóval ellátott) emlékeztetőt és 4000 felszólítót postáz havonta. Igyekeznek időben megfogni a tartozást: azoknál az ügyfeleknél, akik a felszólítók ellenére sem tesznek eleget kötelezettségüknek – és nem is keresik a tartozás rendezésének lehetőségét – megkísérlik korlátozni az ivóvíz-szolgáltatást, majd jogi eljárást indítanak. Tavaly összesen több mint 3000 esetben indult jogi eljárás a tartozás behajtására.

FRISSÍTVE

Kozármislenyi olvasónk értesített minket, ott is sokan kaptak tartozásról szóló levelet. Ezt közöljük most.

Kedves Pécs Ma!

Olvastam a cikküket. Kozármislenyben is sokan kaptak ilyen levelet, ott a Vízmű/Tettye a szennyvíz szolgáltatást biztosította.

Viszont, ami fura: 2010 áprilisi számlát követelnének, amikor pedig már a Tettye volt a szolgáltató! Ha készítenek update-et a cikkhez, akkor név nélkül vegyék bele ezt az infót is nyugodtan, nézzen utána minden érintett, hogy mikori a számla, hiszen 2009 októberétől már nekünk is Tettye szerződésünk volt.

Vagy van itt valami csavar a történetben? Ugyanis van egy 2010 májusi Tettye szerződésünk is. Addig talán nem volt jogos szolgáltató a Tettye?

Hirdetés