Hirdetés

A legtöbben talán a járólapokra, csempékre gondolnak rögtön, ha burkolás kerül szóba. Aki azonban már valaha végigcsinált legalább egy lakásfelújítást vagy építkezést, az nagy eséllyel tudni fogja, hogy ennél sokkal összetettebb a lakásburkolás fogalma. Alapvetően hidegburkolást és melegburkolást szoktak megkülönböztetni, ezekről tehát mindenképpen érdemes szót ejteni. 

A hidegburkoláshoz rendszerint a csempék és járólapok tartoznak. A melegburkolás kategóriájába a parketta, szőnyeg, PVC és egyéb, jellemzően nem kőből készült burkolás tartozik. 

Burkolás saját kezűleg?

Nem számít ritkaságnak, hogy a burkolással kapcsolatos munkálatokat magukra vállalják a ház urai, hiszen ez a művelet rendszerint a felújítási folyamat vége felé valósul meg, amikor a költségvetés már közel sem teljes. Annak ellenére, hogy így szép summát lehet spórolni, érdemes kétszer is átrágni, belevág-e az ember. Ha nincsen gyakorlati tapasztalata a feladatot magára vállaló kivitelezőnek, inkább érdemes megfelelelő szakembert keresni. 

Sajnos magát a burkolást egy sor olyan előkészítő munkálat előzi meg, amely szinte lényegesebb, mint maga a csempe felragasztása. Számos veszélyt rejt a későbbiekre nézve, ha egyenetlen felületre, esetleg nem elég száraz falra kerül fel a csempe, például ilyen lehet a penészedés. Ezekre a részletekre csakis alapos szaktudás esetén tud figyelni a kivitelező. 

Amennyiben mindenképpen részt szeretne venni a lakástulajdonos is a kivitelezési munkálatokban, érdemes kikérni szakember tanácsát, miben jönne jól a segítő kéz. A burkolási segédanyagok, anyagok beszerzése, mint amilyen például a ragasztó, szigetelőanyag, járólap vagy egyéb burkolat kiválasztása mindenképpen testhezálló feladat lehet. Ezekhez nem feltétlenül kell szakismeret, elég a természetes érdeklődés és a józan paraszti ész.

Ha belevágunk…

Tekintve, hogy ma már rengeteg önképzésre is alkalmas videó és egyéb leírás található a világhálón, sokaknak van kedve egyedül nekivágni egy burkolási munkálatnak. Ilyen esetekben a melegburkolással talán egyszerűbb kezdeni a megvalósítandó projektek listáját, például egy szőnyeg elhelyezéséhez nem kell mindenképpen szaktudás. A faltól-falig érő szőnyegek reneszánszukat élik, hiszen lakályossá teszik otthonunkat, ráadásul roppant kedvező áron kaphatóak, remek minőségben. 

  • Első lépésként érdemes egy szőnyegeket, kárpitot is forgalmazó szakboltban kezdeni a tájékozódást, és kiválasztani a legszimpatikusabb darabot. 
  • Sokszor hasznos valamilyen szigetelőanyagot elhelyezni a burkolás alá, ez nem csupán hangszigetelés szempontjából lényeges, de a nedvesség miatt is fontos lehet. 
  • A ragasztó megválasztása kiemelt kérdés, erre nagy figyelmet kell helyezni, bár természetesen egyéb módszerekkel is fixálható a szőnyeg. 
  • A munka érdemi része a finomhangolásban merül ki, hiszen az esetleges rések kiküszöbölése is időt és pontosságot igénylő folyamat. 

Bárhogy is alakuljon, ha saját projektként vágsz bele a burkolás folyamatába, esetleg szakemberre bízod, mindenképpen nagy odafigyelést kíván a munkálatok ezen része. A burkolási segédanyagok helyes megválasztásán éppúgy múlik a végeredmény, mint a tervezésen, vagy a fixáláson. Érdemes komolyan venni a feladatot, hiszen jó esetben hosszú távon lehet majd örülni a szemet gyönyörködtető eredménynek. 

(x)

Hirdetés