Vonattal vagy telekocsival? Utazási alternatívák 2022-ben

Nyár van. Mind útnak indulunk, hogy kikapcsolódjunk a hétköznapokból. Természetesen megrohanjuk a kiemelt turisztikai térségeket, csak kérdés, hogy miképpen jutunk el oda. A 21. század technikája szélsebesen repíthetne minket A-ból B-be, Magyarországon viszont alig változik valami. Úgyhogy kutatni kell a legjobb alternatíva után.

Repülő, hajó, vonat, busz, autó? Már évtizedek óta nem működtetünk menetrendszerinti, belföldi repülőjáratot, a vízi személyközlekedés is elenyésző, így a szárazföldi közlekedés marad elemzésre. A alternatívák leggyorsabbjait vesszük sorra, egy fő teljes áron utazóval. És szóba kerül az utazás élménye, kényelme. Mert ne felejtsük el, hogy nem csak a pénz és az idő számít. Egy több órás út során nem mindegy, hogy didergünk vagy izzadunk, avagy, hogy egy üzleti váróban „készülünk fel” vagy magunk csomagolunk az útra csemegéket. (Utóbbi esetben egyébként segít a megtakarításban, ha átnézzük az Aldi akciós újságot.)

Alternatívák a Pécs-Budapest vonalon

IC vonattal 2 óra 47 perc az ígért menetidő. 2021. szeptemberében bevezették ezen a fővonalon is az Okosjegyet, így már nem csak a Budapest-Szeged és a Budapest-Debrecen vonalon lehet sokat spórolni a vonatjegyen. Akár 2.399 Ft-ért is utazhatunk másodosztályon.

Busszal 3 óra 10 perc a leggyorsabb lehetőség, ehhez egyszer át kell szállni és pár száz forinttal többet kell fizetni, mint a legolcsóbb jegynél. 3.690-4.365 Ft közt választhatunk járatot.

Személygépjárművel a szabályok betartása mellett meg lehet tenni a Budapest és Pécs belvárosai közti távolságot 2 óra 10 perc alatt. Éjszaka, gyér forgalom mellett mindenképpen. A legalacsonyabb útiköltség akár 2.500 Ft is lehet.

Az autóval utazás esetében tapasztalhatjuk a legnagyobb szórást, mennyi időbe és pénzbe kerül egy útszakasz megtétele. Sok mindentől függ a fogyasztás. Megszoktuk már a 480 Ft/liter áron számolt üzemanyagot? Külön „szépsége” a dolognak, hogy 2022. nyarán már csak 50 litert tankolhatunk a személygépjárműbe szabadon.

A leggyorsabb és legkedvezőbb alternatíva Pécs-Budapest között

Az autó, utasként. Tehát választhatjuk azt, hogy egyedül vagy útitársakkal kelünk útra. Sofőrként és egyedül persze a legköltségesebb, emellett a legnagyobb szabadságot is ekképpen élvezhetjük. Amennyiben útitársakkal számolunk, dönthetünk úgy, hogy viszünk magunkkal utast, vagy beülünk mások autójába. Volt egyszer egy Kenguru nevű weboldal, de ha ma megkérdezünk valakit, milyen teleautós oldalt ajánl, már csak az Oszkar.com-ot fogja megemlíteni. Létezik még a blablacar.hu, csupán nem nyerte el a felhasználók bizalmát. Vannak informális csoportok és közösségek, ahol szerveződnek közös utazások, de az Oszkáron a legrendezettebb a működés tekintetében. Utasok és sofőrök mind kap(hat)nak és ad(hat)nak értékelést megtett közös utak után. Így nem egy teljesen ismeretlen mellé ülünk.

A valós utazási idő

Ha megkérdezünk egy olyan utast, aki gyakran vonatozik, biztos panaszkodni fog a késésekre. Elindult egy weboldal, mav-stat.info cím alatt, amin szép grafikonok is mutatják a vonatok késését. Valós időben pedig a vonatinfo.mav-start.hu oldalon követhetjük a menetrendi helyzetet. Biztos mind hallottunk már a vonatpótló autóbuszokról, amik még érdekesebbé, de főként még hosszabbá teszik a vonatozást. Gyakran 3 óránál is többet utazunk Pécsről Budapestre.

A távolsági buszok késéséről kevés nyilvános adat van. Legalább nem kötöttpályások.

Amennyiben autóval az autópályán megyünk, a Google térkép (számításai) szerint 2,5 óra kell a két belváros közti távolság megtételéhez. Az autópályát elkerülve bő 3 óra szükséges ehhez.

A hogyan is fontos

Az IC kocsik légkondicionáltak. Tényleg azok? 2022. nyarán még azzal védekezik a jegyellenőr, hogy működik a klíma, csak túl sok az utas. Ez egy csodálatos érvelés, ugye? Még az első osztályon sem 100%-ig biztos, hogy kellemes hőmérsékleten tudjuk le a szűk 3 órát. A vonat mellett szól viszont, hogy akár 3.299 Ft utazási költség (1. osztályú menetjegy + felár) megfizetése mellett bejuthatunk a Keleti pályaudvaron található Üzleti váróterembe. Ott bizonyos ételek és italok elfogyasztása térítésmentes, az indulás előtt már 60 perccel be lehet ülni és élvezni az európainak tekinthető kiszolgálást. (Ennek feltételeiről a MÁV honlapján lehet olvasni.)

S talán eljutunk egyszer újra oda, hogy lesz büfékocsi Pécs és Budapest között, esetleg errefelé is irányítanak olyan kocsit, aminek lesz prémium osztályú fülkéje. 2022. nyarán egyelőre csak Budapesttől keletre irányítanak prémium osztályúakat.

Távolsági buszon a légkondicionáló általában működni szokott. Személyautóban pedig a sofőr döntése, hogy bekapcsolja-e a (fogyasztást növelő) berendezést.

Titkok, amiket mindenki tudhat

A diákigazolvánnyal rendelkezők és azok, akik sok-sok más helyen is kedvezményt élveznek, anyagilag mindig jobban járnak, ha tömegközlekedést használnak nagy távolságokra. Alább azok találhatnak spórolási ötletet, akik egyébként teljes áron utazhatnak.

Vonat

  1. Merjük használni az internetet! Nem kell már sorba állni a jegypénztárnál, hogy jegyet szerezzünk. Ha okoskészülékünkön vagy otthon nyomtatott papíron mutatjuk be a jegyellenőrnek a jegyünket, 10%-ot spórolhatunk.
  2. Okosjegyet csak az interneten szerezhetünk be. Több nappal az utazás napját megelőzően érdemes venni. Már 2.399 Ft-tól elérhető másodosztályra, első osztályra 3.299 Ft-tól. (A Keleti pályaudvarról indulva érdemes plusz 900 Ft-ot kiadni, beülni az Üzleti váróterembe.)
  3. Ha a kedvező árú Okosjegyek (amik ugye csak Budapest-Pécs/Szeged/Debrecen vonalon elérhetők) elfogytak, igénybe vehetjük a MÁV biztosította más kedvezményeket. Bizonyos feltételekkel a gyerekkel utazók, a 26 éven aluliak, a Hungary Cardot felmutatók 33-50% kedvezményt kaphatnak.

Busz

  1. 5%-kal kedvezőbb áron juthatunk hozzá távolsági menetjegyünket, ha a Nemzeti Mobilfizetési Zrt. Mobiljegy alkalmazásán keresztül vesszük meg.
  2. A Hungary Card szelvényfüzetében két alkalomra szóló szelvény található, hogy 50% kedvezményt kapjunk. (Csak pénztárban vagy a buszsofőrnél alkalmazható.)

Teleautó

  1. Van lehetőség az Oszkáron hiányosan keresni. Egyszerűen beadjuk, hogy Pécs és Budapest, dátumot nem adunk meg. Kijön rengeteg találat. Szűkíthetjük a listát többféleképpen, akár maximális útdíjjal is. Illetve, ha egy ritkán utazott ’célba/indulási helyről” utaznánk, megadhatjuk egyedül azt is. És megkapjuk, mikor ki ajánlott fel utat.
  2. Egyes esetekben lehet online fizetni a sofőrnek, úgy pár száz forintot megspórolni.

Mindezeket áttekintve még felmerülhet a kérdés, melyik eszközzel jutunk el A-ból B-be a legbiztosabban. Míg a vonat kötöttpályás járműként korlátozva van, és egy teleautó sofőrje dönthet úgy, hogy mégsem indul el vagy meghibásodott a járműve, addig a távolsági busz a legritkább esetben marad ki. Még ha késik is, eljuttat minket a célunkhoz.

Hirdetés