Életmentést tanultak a pécsi turisztikai szakemberek

Turistáskodás, városnézés közben is történhet gond, úgyhogy nem véletlen, hogy a TEVAgy a Hős program nagykövetei, Klupács Péter és Mészáros Zalán idén azt is zászlójukra tűzték, hogy szeretnének minél több olyan munkatársnak oktatást tartani, akik az idegenforgalom környékén tevékenykednek.

A TEVAgy a Hős program három évvel ezelőtt, 2014 tavaszán indult, s azóta már több tízezer ember előtt tartottak ismeretterjesztő előadásokat az oktatók, és mutatták meg, hogy miként lehet egy egyszerű labda segítségével néhány perc alatt elsajátítani az újraélesztést. Nagyon sok laikus kételyeit, félelmeit oszlatták el eddig, és teszik ezt ezután is, iskolákban, munkahelyeken, sport- és kulturális rendezvényeken egyaránt.

Ezúttal Pécsre érkeztek, ahonnan példaértékű megkeresés érkezett: a Pécsi Egyházmegye turisztikai létesítményeiben ugyanis évente több mint 120 ezer látogató fordul meg, éppen ezért az ott dolgozók fontosnak tartják, hogy minél felkészültebbek legyenek és szükség esetén életet tudjanak menteni. Néhány nappal ezelőtt éppen ezért vendégül látták Pétert és Zalánt, és munka után labdákkal felszerelkezve újraéleszteni tanultak a Dóm kőtárban.

tevagy a hos - oktatas pecs (2)

A TEVAgy a Hős program nagykövetei szokás szerint először egy laptop és egy kivetítő segítségével magyarázták el annak fontosságát, hogy miért fontos az, hogy a rosszullét utáni első 4 percben cselekedni kezdjünk. A keringés leállásával a légzés is kimarad, és csupán négy perc alatt elhal az agy. Ez előzhető meg a helyes újraélesztési technika elsajátításával, hiszen a ily módon fenn tudjuk tartani a keringést, a 4 perc többszörösén keresztül, ameddig a helyszínre érkezik a mentő.

Naponta átlagosan 70 ember hal meg ma Magyarországon hirtelen szívhalál következtében, idősebb korban koszorúér-betegség, infarktus, vagy egyéb szívelégtelenség miatt jelentkezhet, fiatalabb korban pedig veleszületett szívhiba miatt alakulhat ki, de külső tényezők is szerepet játszhatnak. A túlhajszolt életmód, vagy a hirtelen érkezett kánikula egyaránt okozhat tragédiát, szívleállást, igazából minden konkrét jel és előzmény nélkül.

„Légy te a beteg szíve, amíg megérkezik a mentő!” – ismételték újra meg újra a tanfolyamon az oktatók, majd mindenki labdát kapott, hogy elsajátíthassa az újraélesztés és a helyes szívmasszázs technikáját.

Pécs tehát már felkészült a turisztikai szezonra, és arra buzdítanak minden idegenforgalomban érintett dolgozót, hogy kövessék a példájukat. Még van idő, akár a személyes oktatáson részt venni, de a TEVAgy a Hős oktató kampányfilmjeinek segítségével is meg lehet tanulni az életet mentő mozdulatokat. A kampány folytatódik, mert jókor érkező segítségből és hősből soha nem lehet elég!

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés