11 C
Pécs
péntek, október 11, 2024
KezdőlapZöldZónaRengeteg fecske pusztult el, vonulás közben csapott le rájuk a cudar idő

Rengeteg fecske pusztult el, vonulás közben csapott le rájuk a cudar idő

A viharos széllel, lehűléssel és esővel érkező őszi idő a vonulási felkészülés közben érte a fecskéket – írta az MME.

A fecskék különösen érzékenyek a több napig tartó hideg, csapadékos időjárásra, mert ilyenkor a kizárólagos táplálékukat jelentő repülő rovarok „eltűnnek” és a madarak éhezni kezdenek, három-négy nap múlva pedig tömegesen éhen pusztulnak – számolt be a Magyar Madártani Egyesület.

A Telex nemrég számolt be arról, hogy a Sóstó Vadvédelmi Központban egy nap alatt több mint 400 haldokló fecske került hozzájuk. A hírportál arról is beszámolt, hogy a közösségi médiában egyre több madármentő szervezet figyelmeztet a fecskék pusztulására.

Vasárnap délelőtti a Fehér Holló Vadmentő Alapítvány Facebook-oldalán arról számolt be, a Balaton északi partján, a 71-es főúton, Balatonalmádi és Keszthely között tucatjával vannak halott fecskék az úton.

És hogy mi hogyan segíthetünk, ha bajba került fecskét látunk? Íme néhány iránymutatás az MME-től:

  • Az épületekre, ezek közelébe beülő fecsketömegek esetében valódi segítséget jelenthet a garázs, melléképület megnyitása a madarak számára. Ugyanakkor sajnos képtelenség etetéssel segíteni az egyszerre bajba kerülő fecskék ezrein, tízezrein, de egy-két fészek, néhány madár esetén erre is van esélyünk.
  • Tartós eső idejére, illetve éjszakára nyugodtan zárjuk is be ide a madarakat. A fecskék így melegben tudják átvészelni a rossz időt, így akár egy-két nappal is tovább kibírják. Amint eláll az eső, nyissuk ki az ajtókat, hogy ki tudjanak repülni vadászni.
  • Amint a költési időszakban észrevesszük, hogy a rossz idő miatt a szülők nem repülnek és fél napja nem etetnek, a fiókamentés oldalon részletezett táplálékfalatkákat csipesszel kínálhatjuk fel az elérhető magasságban lévő fészekben ülő, tátogva eleséget kérő fiókáknak.
  • Ha a fiókák nem kérik tátogva az eleséget (amikor kihűlnek, erre már nem is képesek), és ki tudjuk venni őket a fészekből (a nyitott fészket építő füsti fecskék esetében ez nem jelent gondot, a zárt fészekben lévő molnárfecskék esetében viszont gyakran nem lehetséges), a kedvezőtlen időjárás végéig dobozban, kézből etethetjük őket.
  • A fecskeetetés alapvető eszköze a legömbölyített végű csipesz, amivel a leforrázott lisztkukac (élve könnyen kimászhatnának a madarak nyelőcsövéből, csőréből, illetve erőteljes mozgásukkal az emésztőrendszer és a torok sérülését is okozhatják).

További információ a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület oldalán.

Fotók: MME

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő