Hirdetés

1921. augusztus 22-én szabadult fel városunk a szerb megszállás alól. Erre emlékezve nyílik tablókiállítás a Csontváry Múzeumban. Az augusztus 23-tól megtekinthető tárlaton fényképek, hirdetmények, sajtóanyagok és plakátok segítségével ismerhetjük meg a korszakot és a legfontosabb történelmi eseményeket. Mindez pedig kiegészül egy honlappal is, mely a szerb megszállás történetét mutatja be – tájékoztatott a Janus Pannonius Múzeum.

Az 1918. november 13-i belgrádi fegyverszüneti megállapodás értelmében Magyarország déli területe a Barcs–Szigetvár–Pécs–Baja–Kisszállás vonalig a szerbek megszállása alá került. Ez a majdnem három évig tartó elszakítottság 1921. augusztus 22-én ért véget, amikor a Magyar Nemzeti Hadsereg csapatai visszavették Pécset.

A szerb megszállás történetét bemutató honlapra és kiállításra a Janus Pannonius Múzeum (JPM) nyerte el a Nemzeti Kulturális Alap pályázati támogatását. A múzeum két másik közgyűjtemény – Csorba Győző Könyvtár (CSGYK) és a Magyar Nemzeti Levéltár Baranya Megyei Levéltára (MNL BML) – bevonásával valósította meg a projektet a forrásanyagok feltárása érdekében. Tavaly indult útjára az adatbázisként is szolgáló szerbmegszallas.hu honlap a három közgyűjtemény anyagának felhasználásával.

A Szerb megszállás Pécsett 1918–1921 című tárlatnak először a Tudásközpont adott otthont 2022 júniusában, majd a város szerb megszállás alóli felszabadulásának évfordulójához (augusztus 22.) kapcsolódva a kiállítás a JPM Csontváry Múzeumába költözik.

A látogatók 7 tablón a megszállás eseménytörténetét ismerhetik meg, 5 tablón pedig egy-egy kapcsolódó témában (például: szükségpénzek, áruhiány és munkanélküliség, megszállás alatti pécsi sajtó) szerezhetnek érdekes információkat.

Az időutazást fényképek, hirdetmények, sajtóanyagok és plakátok segítik a szakértők szöveges kiegészítéseivel.

A tárlat augusztus 23-ától tekinthető meg a Csontváry Múzeumban. December 31-éig keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között a Csontváry-kiállításba váltott belépőjeggyel.

Hirdetés