13 C
Pécs
szombat, április 20, 2024
KezdőlapPécs AktuálGazdaságA 3D-nyomtatás fellegvára lesz Pécs

A 3D-nyomtatás fellegvára lesz Pécs

A modern, 3D-nyomtatókkal és speciális kutató- és mérőberendezésekkel ellátott központ oktatási, fejlesztési és kutatási célokat fog szolgálni, nem végső soron pedig jelentős gazdasági szerepet tölthet be városunkban. Szerdán adták át a Pécsi Tudományegyetem forradalmi, 3D-nyomtatási központját, mellyel a tudomány és a város is mérföldkőhöz érkezett. 

Az elmúlt években Pécs, és a PTE felkerült a 3D-kutatás világtérképére a nagy sikerű nemzetközi 3D-konferenciának köszönhetően, de fontos állomása volt az intézmény tevékenységének, amikor az egyetem kutatói 3D-nyomtatással készítették el egy 8 éves kislány műkezét. A korábban elért sikerek, valamint egy közel kétmilliárd forintos elnyert pályázat segítette hozzá a pécsi egyetemet a szerda délelőtt átadott, 3D-nyomtatási központ megvalósulásához.

A PTE Műszaki és Informatikai Kar épületkomplexumában kialakított, kétszintes kutatási centrumnak köszönhetően több területen, így az orvosi ellátásban, a csúcstechnológiák alkalmazásában és a kutatás-fejlesztés-innováció területén is kiemelkedő sikereket érhet el a város. Elég ha csak a mozgásszervi rehabilitációra, vagy a beteg-specifikus implantátumok és a mérnöki megoldások készítésére gondolunk.

Az innováció mellett a centrum kutató, kísérleti és gyártó műhelyként funkcionál, de a tudomány és a modern technika ötvözete iránt érdeklődők előtt is nyitva áll, így akár általános és középiskolás osztályok is megismerkedhetnek a jövő technológiájával.

Cserháti Péter, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet főigazgatója elmondta szerdán, hogy a fővárosban sokszor a vidéki modell a minta a betegellátás szempontjából, és bár még sok minden hiányzik, a pécsi egyetem ehhez a megállapításhoz rengeteget tett hozzá.

Bódis József, a PTE rektora az eseményen elmondta, hogy néhány évvel ezelőtt stratégiai célként tűzte ki az intézmény, hogy 3D-s kutatóbázissá fejlődjön. Hozzátette, hogy a 3D-nyomtatás azért is különleges terület, mert integratív, a Pécsi Tudományegyetem különböző karain dolgozó kutatóit együttműködésre buzdítja.

Páva Zsolt, Pécs polgármestere kiemelte az ünnepélyes átadón, hogy az igazi munka még csak most kezdődhet a 3D-nyomtatásban, most tudják a pécsi kutatók, oktatók, hallgatók megmutatni, hogy jó kezekbe került a centrum.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő