A bodai atomtemető ellen tiltakoztak a Széchenyi téren, „lopakodó döntéshozatalról” beszéltek

Nagyjából 100-150 fő gyűlt össze azon a demonstráción ma kora este a Széchenyi téren, amelyen a Bodára tervezett atomtemető elleni tiltakozását fejezte ki több ellenzéki politikus és civil aktivista, valamint Pécs polgármestere, Péterffy Attila is. Az eseményen felszólalók a ma hajnalban kirobbant orosz–ukrán háború kapcsán is kifejtették véleményüket, egységesen elítélve az agresszor orosz felet.

Az LMP országgyűlési képviselője, Keresztes László Lóránt már évek óta foglalkozik kiemelten a Bodára tervezett atomtemető ügyével azt hangsúlyozva, hogy Pécs és Baranya nem kér ebből a beruházásból. A mai demonstráció apropóját egy frissen elfogadott törvényjavaslat adta.

– Pár napja egy egyházakról szóló salátatörvénybe elrejtve a fideszes kormánytöbbség behozott egy módosítást – mondta el felszólalásában Keresztes. – Ez alapján a nukleáris hulladéktárolók engedélyezéséről szóló döntési jogot egy politikailag kiszervezett testületnek adnák. Tehát egy lopakodó döntéshozatal formájában a kormány a mi sorsunkról a döntés jogát elvenné a mindenkori kormánytól, és odaadná annak az atomhivatalnak, aminek élére Orbán Viktor a szándékai szerint 9 évre nevezte ki korábbi államtitkárát. Nem elég, hogy 2015-ben itt Pécsett hazudott a miniszterelnök, amikor megígérte, hogy a pécsiek beleegyezése nélkül nem fog atomtemető épülni, de még az utolsó jogi lehetőséget is elvenné, hogy egy új kormány mindezt újratárgyalhassa.

Keresztes László Lóránt

Mivel Keresztes szerint Boda kapcsán a kormány, a Fidesz és a Fidesz helyi politikusai is évek óta hazudnak a pécsieknek és félretájékoztatják őket, ezért a város lakóinak ki kell állniuk magukért ebben az ügyben. Szerinte a kormányváltás lehet a garancia arra, hogy végre lekerüljön a napirendről a Pécs mellé tervezett atomtemető ügye.

Péterffy Attila
„Ide nem tankkal, hanem rubellel jöttek az oroszok”

Amikor a mai Stop Atomtemető névre keresztelt eseményt szervezték Keresztes László Lóránték, még nem tudhatták, hogy Oroszország háborút indít Ukrajna ellen. Az egész világot megrázó eseményekre azonban természetesen minden felszólaló reagált.

– Kiállunk Ukrajna szuverenitása mellett, ez a kötelességünk – jelentette ki Péterffy Attila, Pécs polgármestere. – Ezt szimbolizálja az is, hogy ma reggel felhúztuk a városházára az ukrán nemzeti lobogót. A délszláv válság idején Pécsig hallatszott a fegyverropogás. Mégis volt hozzá bátorságunk, hogy mindent megtegyünk a rászorulókért, amit csak kell. Az UNESCO akkor békedíjat adott Pécsnek. A hagyományaink, az értékeink és ez a békedíj is arra késztet minket, hogy azt mondjuk: most sem tehetünk másképp, most sem tehetünk kevesebbet akkor, amikor segítő kezet kell nyújtanunk. Remélem, hogy Magyarország mai vezetése a szívére és a józan szóra hallgat akkor, amikor ebben a kérdésben Európát választja ahelyett, aki most épp Európára támad.

Keresztes László Lóránt arra hívta fel a figyelmet, hogy akárcsak Európa és a világ vezetői, nekünk is a leghatározottabban kell elítélnünk az orosz agressziót, ki kell állnunk a kárpátaljai magyarság, minden egyes ukrán polgár és egész Ukrajna mellett.

Szakács László szerint a magyar kormány azért nem mert határozottan fellépni Oroszországgal szemben, mert épp Putyinnal szemben adta fel az önrendelkezéshez való jogot Orbán Viktor.

– Az egy önrendelkezési kérdés, hogy kinek tartozunk – fejtette ki Szakács. – És Magyarország ma a minket támogató szövetségi rendszeren kívül iszonyatosan eladósodott Oroszország és Kína felé is. Ide nem tankkal jöttek, hanem rubellel, de ugyanúgy érdeket érvényesíteni jöttek. Ennek véget kell vetni! Magyarországnak az Unióban, Európában van a helye.

Szakács László

– El kell ítélni Oroszországot – szögezte le a politikus. – A NATO és az EU tagjai vagyunk. Ha kell, csatlakozzunk minden szankcióhoz, ha kell, fel kell függeszteni Paks 2-t. Nem maradhatunk ki ebből, bármennyire is szeretné ezt Orbán.

Szakács László országgyűlési képviselő is hasonlóan vélekedett. A demonstráción tartott beszédében úgy fogalmazott, a kormány azért nem kérte ki a pécsiek véleményét, mert nem tehette. Mert más parancsot kapott azoktól, akik a pénzt adták – utalt ezzel az orosz befolyásra.

– A jövő oldalára kell állni – jelentette ki Szakács. – A jövőt kell építeni. Ellenfelem, Hoppál Péter nem a jövőt építi, hanem a mát éli fel. Ő nem szólalhat fel a pécsiek érdekében, mert megtiltották neki. Nem minket képvisel Budapesten, hanem a kormányt képviseli Baranyában. Éppen ezért szerveződjünk, álljunk ki magunkért és álljunk ki Pécsért!

Dr. Kóbor József, a pécsi önkormányzat zöldbiztosa egy érdekes részletre hívta fel a demonstráción megjelenők figyelmét.

Dr. Kóbor József

– Az atomenergia egy lánc. Nekünk, pécsieknek ennek a láncnak a két piszkos vége jutott – fogalmazott. – Az uránbánya és az atomtemető. Tény, hogy az uránbányának a város sokat köszönhetett, de azt is tudjuk, mennyi áldozatot követelt, tudjuk, hogy a régi uránbányászok közül milyen kevesen vannak már köztünk. Amikor erről beszélünk, jusson eszünkbe, hogy ennek a láncnak a két piszkos vége nem nagyon fog hozni semmit Pécsnek. Sajnos a helyzet az, hogy lehet új uránbánya, méghozzá olyan, ami elérheti még Pécs területét is. Ez nagyon nagy ingatlan-értékcsökkenést okozna a városban. Ugyanakkor a székhelye nem Pécsett lenne, így még csak az iparűzési adót sem a város kapná. A legújabb hírek szerint ennek az engedélyezési eljárása ismét el fog indulni. Pécs már történelmet csinált többször is azzal, hogy megvédte környezeti jogait. Gondoljunk csak arra, hogy meg tudtuk akadályozni a NATO radartelepítését. Most is ki kell állnunk magunkért.

A fiatal generáció is megszólalt a ma esti eseményen. A Minden Fiatal Magyarországa Mozgalom Baranya megyei elnöke, Héjas Réka, és a Zöld Generáció alelnöke, Úri Bálint is kiállít amellett, hogy minden lehetséges eszközzel meg kell akadályozni, hogy Bodánál atomtemetőt létesíthessenek.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés