A kormánypárti pécsi képviselők szerint 2021 az elvonások éve lesz

A kormánypárti képviselők szerdai sajtótájékoztatóján Csizmadia Péter, a pécsi Fidesz-frakció vezetője elmondta, hogy a városvezetés idei költségvetés-tervezetéből eddig az szűrhető le, hogy „2021 az elvonások éve lesz”, ami 10-20 százalékos önkormányzati intézményeket érintő bérelvonásokat vagy esetleges elbocsátásokat eredményezhet.

Az önkormányzat gazdálkodásáról és a február 15-én tárgyalandó idei városi költségvetésről tartott sajtótájékoztatót szerdán Csizmadia Péter, a pécsi Fidesz frakcióvezetője, Kamarás Péter KDNP-s képviselő és Kővári János az ÖPE-KDNP frakcióvezetője.

Csizmadia Péter a sajtótájékoztató elején kiemelte, hogy a 2021-es év a koronavírus-járvány okán országos szinten, így Pécsett is rendkívüli év lesz az önkormányzatok gazdasági életében. Mint mondta feszes, takarékos, de ésszerű költségvetést várnak a városvezetéstől, és azt, hogy a döntések nyomán a közszolgáltatások színvonala ne sérüljön, valamint hogy az önkormányzati cégek-intézmények munkavállalóinak munkahelyeit meg tudják őrizni. Ennek megvalósításához – fogalmazott – a városvezetéstől példamutató magatartás várnak el és azt, hogy „végre nem a haverok és barátok lesznek az elsők, hanem a pécsi családok és dolgozók”. A Fidesz frakcióvezetője szerint ezért a városvezetésnek „vissza kellene vennie a 2020-as jóléti juttatások tengeréből”.

Csizmadia Péter

-Ha ezt megtették, ha csökkentették a saját magukra fordított kiadásokat, legalább az egy évvel ezelőtti szintre, akkor lehet arról beszélni, hogy a takarékos és a feszes költségvetés jegyében hol és milyen módon kerülhet sor kiigazításra. Amennyiben ebben a városvezetés partner, akkor tudunk közösen tovább gondolkodni arról, hogy milyen módon vészelje át a város 2021-es évet – mondta, hozzátéve, hogy mindeközben azt is figyelembe kell venni, hogy a válságkezelés után hogyan lehet fejlődési pályára állítani Pécset. Hangsúlyozta, hogy erről kellene szólnia a városfejlesztési stratégiának, amiből ők „csak egy ötlethalmazt” láttak eddig, és nem tudnak róla, hogy a dokumentum azóta elkészült volna, vagy arról, hogy konkrétabb javaslatokat kidolgozott volna a városvezetés, amiket a kormánynak is bemutattak.

Csizmadia Péter szerint azokból az adatokból, amiket a költségvetés-tervezet kapcsán eddig megismertek, az szűrhető le, hogy „2021 az elvonások éve lesz”, ami 10-20 százalékos önkormányzati intézményeket érintő bérelvonásokat vagy esetleges elbocsátásokat eredményezhet.

Érdemben nagyjából eddig tartott a sajtótájékoztató, ezután ugyanis Kamarás Péter és Kővári János kaptak szót, akik újra elismételték mindazt, amit korábban már sokszor elmondtak.

Kamarás Péter a következőkről beszélt:

  • a városvezetés nem szolgált rá a bizalmukra
  • nem létezik az a hiány, amit az új városvezetés szerint a korábbi fideszes városvezetés hagyott hátra
  • nem igaz, hogy a város nem kap kormányzati segítséget-támogatást
  • „vérre menő koalíciós hadakozás” folyik a városvezető frakciókon belül
  • látszatintézkedések folynak
  • a városvezetők csődközeli állapotokról beszélnek, közben létrehoznak kiemelt pozíciókat és még egy új alpolgármestert is fizetni tudnak (a tényszerűség kedvéért itt meg kell jegyeznünk, hogy az új alpolgármester, Nyőgéri Lajos a PécsMának adott interjúban elmondta, a pandémia ideje alatt a korábbi képviselői juttatásait kapja csak.)

Kővári János a fentieket elismételte, majd pedig a következőket tette hozzá:

  • nem látni a Gazdaságfejlesztési Főosztály munkáját, nem történt semmi az elmúlt egy évben, ami a gazdaság fejlesztését szolgálta volna
  • a városvezetés eddig csak panaszkodott és siránkozott
  • a városvezetés mindig a kormányra mutogat, Péterffy Attila polgármester pedig úgy vár kormányzati támogatást, hogy közben a kormányt minduntalan „támadja politikai kommunikációval”
  • el kell kezdeni végre a választási program megvalósítását
  • a Pécsi Vagyonhasznosító előző vezetője feleannyiért dolgozott, mint a jelenlegi
  • Török Ottó sportberuházásokért felelős polgármesteri biztos havi egymillióért a saját ötleteiként adja el a kormánypárti frakciók által indítványozott ötleteket
  • A kormány nem bünteti Pécset, a „semmittevés és a városi kassza körüli ólálkodás” miatt nem fejlődik a város
  • Péterffy Attilának nincs gazdasági programja
  • A városvezetés nem tárgyal megfelelően a partnereivel sem (például az iparkamarával)
  • „Ha nincsenek elképzeléseik, akkor le kell mondani a városvezetésről, és akkor majd mi megpróbáljuk rendbe tenni…”
Kővári János, Csizmadia Péter és Kamarás Péter

Ide tartozik, hogy épp ma írtuk meg, hogy a városvezetés hivatalos levélben kezdeményezte a kormány intézkedései miatt kieső önkormányzati bevételek állami kompenzációjáról szóló tárgyalásokat az érintett minisztériumoknál. Péterffy Attila polgármester levélben fordult a város két országgyűlési képviselőjéhez, hogy tegyenek meg mindent a kompenzációs tárgyalások sikeréért, Ruzsa Csaba alpolgármester szerint pedig összefogásra van szükség, a kompenzációs tárgyalások sikeréért így a pécsi kormánypárti képviselők is sokat tehetnek. A költségvetés ugyanis csak akkor lehet teljes, ha az állam kompenzálja a kormánydöntések miatt kieső önkormányzati bevételeket.

Kérdésünkre, hogy támogatná-e a városvezetést ebben az említett összefogásban, Csizmadia Péter elmondta, hogy ez „mindannyiunk érdeke” és, hogy a polgármesternek többször is jelezte már, hogy mindenben támogatni fogja, ha erre ő is igényt tart.

– Én kinyújtottam a kezeimet, el kellene fogadni, ennél többet nem tudok tenni. Ha a polgármester erre nem tart igényt, ha nem mondja meg, hogy miként kapcsolódjak be ebbe a folyamatba, akkor azért ez így nagyon nehéz. De nyilvánvaló, hogy mindenkinek az érdeke az, hogy ez a kompenzációs eljárás minél gyorsabban és a lehető legjobban lezáruljon. A kormány részéről van erre szándék, és én úgy gondolom, hogy minden olyan ésszerű javaslatot támogatni fognak, amit a városvezetés megfelelően alá is tud támasztani. Ha nyílt lapokkal játszik a város, akkor szerintem annak meglesz az eredménye – mondta.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés