3 C
Pécs
csütörtök, április 25, 2024
KezdőlapPécs AktuálA pécsi rászorulók nem maradnak magukra a koronavírus idejére

A pécsi rászorulók nem maradnak magukra a koronavírus idejére

A mostani krízishelyzet talán a rászorulókat érinti a leginkább, hiszen ők még nehezebben jutnak hozzá élelemhez, tisztálkodási szerekhez, sok esetben még házi karanténba sem tudnak vonulni otthon hiányában. Megkerestünk néhány pécsi szervezetet, hogy megkérdezzük, ebben a nehéz időszakban miként segítenek pártfogoltjaikon és milyen formában várják a pécsiek támogatását. 

Fonyó József, a Támasz Alapítvány intézményvezetője lapunknak elmondta, intézményeik működését meg kellett változtatniuk a szociális szakellátásokat érintő karanténszabályok bevezetése miatt. Mint mondta, ez azt jelenti, hogy szállásnyújtó ellátásaikat nem hagyhatják el a rászorulók. Aki mégis elhagyja a szállását, már nem térhet vissza oda a veszélyhelyzet fennállásának időtartamáig. Emellett új ellátottak nem jöhetnek a szakosított ellátást nyújtó intézményekbe, így tudják biztonságban tartani a munkatársaikat és a járványügyi intézkedések során velük együttműködő ellátottakat. Az intézményvezető hozzátette, tartós élelmiszert és bármilyen védőfelszerelést szívesen fogadnak pártfogoltjaik számára.

A Pécsi Egyházmegye által fenntartott Remény Háza Nappali Melegedő és Szent Anna RÉV Szenvedélybeteg Segítő Szolgálat az intézményi feladatait alapvetően változatlanul folytatja: a munkatársak és az ügyfelek higiéniai szükségleteiről és a fertőtlenítés lehetőségéről gondoskodnak, az ellátásban dolgozó munkatársak a munkahelyükön kívüli tevékenységük során is mindent megtesznek a megfertőződés elkerülése érdekében.

Vörösné Deák Andrea, a Mosolymanó Jótékonysági Központ vezetője lapunknak elmondta, az általuk üzemeltetett közösségi terek jelenleg zárva tartanak, programjaik elmaradnak. A náluk regisztrált pécsi családoknak, az oldalukon (Mosolymanó Jótékonysági Központ) található űrlap kitöltése alapján segítők autóval házhoz viszik a beérkezett adományokat, a kertvárosi regisztráltak pedig a délelőtti ügyelet alatt vehetik át csomagjaikat a központ bejáratánál, ha értesítést kapnak.

– A családjainknak nagyon nagy gondot okoz a jelenlegi helyzet. Míg egy átlagos háztartásban vannak tartalékok, a rászorulóknál ez nagyon kevésszer fordul elő. A távoktatás bevezetése miatt egyrészt most otthon vannak a gyerekek is, így még nagyobb szükség van élelmiszer, pelenka, tisztítószer és tisztálkodási szer adományokra. Természetesen az élesztő, a kenyér, a liszt, az olaj, a szappan, a kézfertőtlenítő, a lázmérő és lázcsillapító hiánycikké válása ugyanúgy érinti a rossz anyagi helyzetben lévőket is. Mindemellett a távoktatáshoz nincsenek meg az eszközeik, igyekszünk más szervezetek segítségével telefont, táblagépet, laptopot szerezni és adni a családoknak. Sok esetben sajátos nevelési igényű gyermeket nevelnek, akik nehezebben tanulnak és hatalmas kiesést jelent a fejlődésükben, ha nem jutnak digitális eszközhöz és ezáltal lemaradnak. Arról nem is beszélve, hogy a kilátástalannak tűnő időszakban uzsorások is megjelennek és kihasználják a kétségbeesett szülőket – fejtette ki a Mosolymanó vezetője.

A segítőkész pécsieknek több lehetőségük is van támogatni a szociális ellátást: élelmiszer adományaikat vagy használt, de működőképes okos eszközeiket leadhatják a Várkonyi Nándor utcai Mosolymanó Jótékonysági Központnál, hétköznap délelőtt, vagy közvetlenül a családokhoz is eljuttathatják, ha privát üzenetben jelzik szándékukat. Emellett nagy segítség, ha a regisztrált családok áramellátását átvállalják feltöltőkártyáik online feltöltésével. Sőt, házi készítésű kézfertőtlenítő készítéséhez alkoholt és teafaolajat is várnak az egyesület munkatársai. Minderről a Mosolymanó bármely elérhetőségén tudnak érdeklődni az adakozni szándékozók.

Vörösné Deák Andrea lapunknak elmondta, a pécsi városvezetéssel és az Esztergár Lajos Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központtal is együttműködnek, mindannyian azon dolgoznak, hogy minél több pécsi családnak segítsenek a nehéz helyzetben. Mindemellett a Mosolymanónál sok, nem pécsi család is jelentkezik, főként Versendről, Mohácsról és az Ormánságból keresik meg őket és a vidékiek számára létrehozott külön csoportban igyekeznek közvetíteni az adományokat.

– A legtöbb család önkormányzati lakásban lakik, de vannak albérletben élő egyedülálló anyukáink is. Mivel nem mindegyikük munkahelye tudja az otthoni munkavégzést biztosítani, és a gyerekekkel is otthon kell maradniuk, a jelenlegi helyzetben probléma adódhat a bérleti díj kifizetésével. Kérem a főbérlőket, hogy tanúsítsanak némi empátiát ebben a nehéz időszakban, a foglalkoztatóktól pedig azt kérem, ahol lehetséges, az otthoni munkavégzést tegyék lehetővé – mondta végezetül Vörösné Deák Andrea.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő