Kutatások is igazolják, hogy az anyatej szinte elengedhetetlenül fontos egy újszülött számára. Pécsen azonban sok olyan anyuka van, aki nem tudja ezzel a csodákra képes táplálékkal ellátni kisbabáját. Folyamatos ellátásra lenne szükség.

Évek óta súlyos gondot jelent, hogy Pécsett rendkívül kevés anyatejet adnak az Anyatejgyűjtő Állomáson, pedig nagyon nagy szükség lenne rá. A helyzet azonban most már annyira tarthatatlan, hogy szinte csak elvétve akad olyan pécsi kismama, aki tejével segíti a rászoruló kicsiket.

Horváthné Szalavári Katalin, az Anyatejgyűjtő Állomás munkatársa elmondta, Pécsett jelenleg összesen 10 édesanya ad le rendszeresen tejet, holott sokkal többre lenne szükség, és a leadott mennyiség kétszeresét azonnal ki tudnák osztani. Ráadásul a gyermekklinika intenzív koraszülött osztályára is fontos mindig juttatni, sőt, a dél-dunántúli régióban Pécsen működik egyedül ilyen állomás.

Garantáltan jó helyre megy a leadott anyatej!

Rengeteg olyan kisbaba érkezik, akinek sürgősen anyatejre lenne szüksége, mert édesanyjától nem kap, vagy nem elegendő mennyiséget. A sztómás, vagy kemoterápia alatt álló babákat is segítik, de vannak olyan csecsemők, akik egyszerűen nem eszik meg a tápszert, akármennyire próbálkoznak a szülők. Nem is beszélve azokról, akik édesanyjuk betegsége miatt nem kaphatnak annak anyatejéből.

Hogyan kérhetnek?

Azon anyukáknak, akik valamilyen okból kifolyólag nem tudnak szoptatni, csupán egy háziorvosi receptet kell kiállíttatniuk ahhoz, hogy ingyenesen juthassanak tejhez a gyűjtőállomáson. Anyatejet vásárolni itt nem lehetséges, csakis orvosilag indokolt esetben adnak anyatejet valakinek az állomáson.

Hogyan segíthetnek?

Nem jár túl sok macerával az anyatej leadása, a gyűjtőállomás munkatársai ugyanis Pécs területén belül heti háromszor házhoz mennek érte. Csupán két dolog van, amit mindenképpen meg kell tenni egyszeri alkalommal. Az egyik egy teljes körű laborvizsgálat, valamint tüdőszűrő (soron kívül fogadják a donornak jelentkező anyákat). A másik, hogy minden fejés előtt fertőtleníteni kell a kezet és a mellet.

A vizsgálatok elvégzése összesen néhány órát vesz igénybe, és a Csontváry utcai gyűjtőállomás kollégái mindenben segítenek. Azt persze mindenképp tartsa szem előtt minden kismama, hogy csakis frissen veszik át a tejet, fagyasztás után már nem.

Annak ellenére, hogy egyáltalán nem tűnik bonyolultnak a folyamat és a védőnők minden kismamát próbálnak megnyerni a fontos ügynek, nagyon kevesen szánják rá magukat.

Az anyukákat még az sem motiválja Horváthné Szalavári Katalin szerint, hogy a korábbinál magasabb összeg jár – ráadásul adómentesen – az anyatej literjéért. Egy-egy liter 2700 forintot ér, az édesanyák átlagosan naponta 200 és 800 gramm közötti mennyiséget tudnának leadni, ha donornak jelentkeznének.

Az Anyatejgyűjtő Állomás minden olyan édesanya jelentkezését várja a 72/587 404 telefonszámon, aki szívesen segítene és a jó ügy érdekében leadná az otthon nélkülözhető anyatejét. 

Felkerestük a tíz anyuka egyikét, Blénesi Ildikót, aki saját kisbabájának szoptatása mellett vesz részt az állomás tevékenységében. Mindezt már másodszor, hiszen öt évvel ezelőtt idősebb gyermeke mellett is így járt el.

Blénesi Ildikó szerint a legtöbb anyuka túl macerásnak gondolja – az egyébként egyáltalán nem annak tűnő – vizsgálati és leadási folyamatokat, de sokan csak egyszerűen hanyagságból nem segítenek. Azt is elmondta, hogy habár ő egy védőnőtől tudta meg, hogy létezik az anyatej gyűjtésére létrehozott állomás, nem mindig tájékoztatják erről a kismamákat. Szerinte az jó, hogy a pelenkára is jut a bevételből, de őt nem a pénz motiválja, sokkal inkább az, hogy segítsen.

Blénesi Ildikó kisbabája és ötéves kislánya mellett is időt szakít arra, hogy segítsen

Hirdetés