Új civil szerveződés alakult Uránvárosban. A helyi lakosokból verbuválódott egyesület célja a környezet megszépítése, a helyiek problémájának kezelése, magának az uránbányászati kultúra emlékeinek ápolása. Kezdeményezéseiket az önkormányzat is támogatta, nemsokára megkezdik az érdekképviseletet.

Már több mint hat évtizede annak, hogy az első lakóházat átadták Pécs azon környékén, amit ma Uránvárosnak hívunk. Az előző rendszer vezetése a pécsi uránbánya dolgozóinak és családjaiknak készítette el anno a panelházakat, amik ma benépesítik ezt a városrészt. Az idő azonban eljárt felette, és az itt történő városi modernizáló fejlesztések mellett most az itt lakók is egy egyesületbe tömörülve tennének többet a városrészért, szépítenék meg azt.

– Az Uránvárosiak Egyesülete teljesen civil szervezet, olyan társadalmi szerveződés, ami kifejezetten az itt lakók érdekeit képviseli az önkormányzati képviselővel együtt. A fő célunk az, hogy az Uránvárosban élők érezzék jól magukat a közvetlen környezetükben, ami néhol igencsak felújításra szorul – mondta el lapunknak Komáromi István, az egyesület elnöke.

Épülnek az első uránvárosi 7 emeletes házak (forrás: Régi Pécs)

Az önkormányzat is a kezdeményezésük mellé állt, így biztosítottak számukra egy irodát Uránváros szívében, a Bánki Donát utcában. A helyiek ide jöhetnek el, hogy észrevételeiket, véleményüket, gondjaikat, bajaikat vagy éppen örömüket megoszthassák.

– Mi, ahol lehet, próbálunk segíteni. Továbbítjuk a képviselő felé a problémákat, illetve próbálunk minél több helyen, felületen hírt adni róla, így keresni a megoldást – mondta az egyesület elnöke.

Komáromi István szerint jó példa erre a Mecsek áruháznál fennálló közlekedési helyzet, de megemlítette a közeli Kővágószőlőst is – ott szintén működött uránbánya, sok volt munkás él ott. Kevesen tudják, hogy egy igen leromlott állapotban lévő uránmúzeum található ott, ami szintén jobb sorsra érdemes.

A Kőrösi szobor Uránvárosban

– Két éve fogalmazódott meg bennem az egyesület alapításának gondolata – mondta. – Most aktuálissá vált a kérdés, hiszen a cégbíróságon bejegyezték, az önkormányzattól is kaptunk támogatást. Tárgyaltam a területi önkormányzati képviselővel is, a jövő hónapban az operatív munka is megindulhat.

– Többen megkerestek, amikor hallottak az egyesület ötletéről. Törekedtünk arra, hogy elsősorban olyan emberek legyenek az alapítók és a tagok, akik valamilyen módon kötődnek Uránvároshoz. Partnerként tekintünk a jelenlegi Mecseki Ércbányászati Vállalatra is mint a hajdani uránbánya utódjára.

– Bízom benne, hogy az Uránvárosiak Egyesülete egyfajta kapocsként tud majd működni a helyiek számára, ami képviselheti őket azok problémáival – tette hozzá.

Hirdetés