Hirdetés

December 14-én, kedden tartja utolsó idei ülését a pécsi önkormányzat közgyűlése. Ennek apropóján – ahogy tavaly is – évértékelésre kértük a pécsi közgyűlés frakcióvezetőit, mindannyian ugyanazokat a kérdéseket kapták e-mailben. A következő napokban folyamatosan közöljük a beérkezett válaszokat. Elsőként Csaba István, a Pécs Jövője–MSZP-frakció vezetőjének évértékelését olvashatják.

A kérdések a következők voltak:

  1. Hogyan értékeli a városvezetés ez évi működését és teljesítményét?
  2. Melyek azok a várospolitikai területek és témák, ahol előrelépést lát, és melyek azok, ahol nem?
  3. A pécsi közgyűlés ülésein hónapról hónapra egyre hevesebb viták folytak. Hogy látta ezt belülről, mi volt ennek az oka?
  4. Mit vár a következő évtől, mi vár Pécsre és a pécsiekre Ön szerint az országgyűlési választás évében?

Csaba István válaszai:

  1. Egy nehéz év vége felé közeledünk. A járvány sajnos idén is rányomta a bélyegét az élet több területére. A város amúgy is nehéz gazdasági helyzetében, az örökölt több milliárdos adósság mellett, a Covid is komoly bevételkiesést eredményezett, ami mellett több olyan kormányzati intézkedés is volt, ami miatt milliárdoktól esett el a város az elmúlt két évben. Például az ingyenes parkolás vagy az iparűzési adó felének elvonása. A kormány számára benyújtottuk a kiesett bevételekre a kompenzációs igényt, melynek nagyjából az egyharmadát kapta vissza a város, de bízunk benne, hogy a fennmaradó részt is megkapjuk.

Ebben a nehéz helyzetben sikerült több szép eredményt elérnünk. Péterffy Attila polgármester úr választási programjából idén is sikerült megvalósítanunk több elemet. Néhány példa:

  • az idei évben három nemzetközi, nagynevű cég is Pécset választotta befektetésének helyszínéül, ami több száz új munkahelyet fog jelenteni a következő években;
  • tovább törlesztettük a város adósságát;
  • sikeres kulturális események lebonyolításában vettünk részt (például PécsLIT, Fényfesztivál, Tangó Ünnep);
  • elkészítettük a hazánk történetében egyedülálló pécsi elszámoltatási weboldalt, ahol nyilvánossá, mindenki számára elérhetővé tettük az önkormányzati átvilágítás által feltárt ügyeket és azok aktuális állását,
  • több száz fát ültettünk,
  • minden választókörzetben tucatszámmal voltak felújítások. Azokban a körzetekben, ahol a Pécs Jövője–MSZP frakció tagja az önkormányzati képviselő, többek között kertvárosi fedett buszvárókat helyeztünk ki, megújult a Sóshegyi és a Zsírosdombi kilátó, megújult a Malomvölgyi-tó környéke, új játékelemek kerültek a gyárvárosi játszótérre. A nagyárpádi lámpás kereszteződés ügye is jó ütemben halad, megkapta az önkormányzat az építési engedélyt a megépítéséhez. Történtek kisebb-nagyobb út-, járda- és árokfelújítások, megújul a Diána téri piac és még sok más befejezett és futó projektünk van.

2. Az önkormányzati cégek és intézmények a lehetőségeikhez mérten jól ellátják a feladataikat. 

  • A Tettye Forrásház Zrt. és a Pétáv megbízhatóan végzik a szolgáltatásokat, ami mellett több beruházást is sikerült megvalósítaniuk.
  • A Biokomnál látványos és eredményes előrelépés történt a területi képviselők és a cég közötti kommunikációban az elmúlt évekhez képest, ami egyben a lakossági igények hatékonyabb teljesítését is jelenti. A cég a pénzügyileg korlátozott lehetőségeivel, az alapvető városüzemeltetési feladatok mellett plusz tevékenységeket is el tudott végezni. Ilyen volt például a sikeres Pintér János Parkmegújítási Program, melynek keretében megújult több korábban elhanyagolt, de közkedvelt kilátó és park. Biztos vagyok benne, hogy egy gazdaságilag stabilabb évben ennél többre is képes lesz a Biokom.
  • A kulturális intézmények és a ZSÖK munkáját már korábban említettem. Ebben a szegmensben is a szigorú költségvetés mellett sikerült életre hívni a PécsLIT-et és a Tangó Fesztivált, de az adventi vásárba és a Fényfesztiválba is sikerült életet lehelni, népszerűek a pécsiek és Pécsre látogató turisták körében.
  • A helyi tömegközlekedés az egyik legnehezebb téma, ugyanis világszerte fejtörést okoz a költséghatékony, de közben minden igényt kielégítő működtetése. Ráadásul a járvány hatványozottan érintette a Tüke Buszt, hiszen jóval kevesebben használták a buszokat, mint a korábbi években. A cég konszolidálása már megtörtént, a következő években komoly hangsúlyt kell fektetni a fejlesztésére, ami már megkezdődött például az elektromos buszok beszerzésével. A város gazdasági fejlesztésévével együtt lehet minél több forrást biztosítani a helyi tömegközlekedésre (például további elektromos buszok beszerzésére és átfogó új menetrend kidolgozására, megvalósítására).
  • A Pécsi Kommunikációs Központ (pecsma.hu, Pécs TV, Pécsi Hírek) legfontosabb feladata, hogy hitelesen tájékoztassa a pécsieket a város ügyeiről. A 2019-es választások óta komoly előrelépést sikerült ebbe az irányba tenni. A pécsiek sokkal tájékozottabbak és naprakészebbek Pécs aktuális ügyeiben.
  • A Pécs TV-nél érezhető még, hogy több kiaknázatlan lehetőség is rejlik benne, ami miatt szükséges a további fejlesztése, de rendkívül pozitívnak tartom, hogy több fiatal, a tanulmányait Pécsett végző pályakezdőt alkalmaznak, akik komoly értékei lehetnek a jövő helyi újságírásának.

Ezúton is szeretnék köszönetet mondani mindazon önkormányzati intézmény dolgozóinak, akik kivették a részüket a járvány elleni védekezésből. Emberfeletti munkát végeztek!  

3. Meggyőződésem, hogy szükség van a vitára, mert ez viszi pozitív irányba az ügyeket. Az elmúlt időszak közgyűlési vitái azonban sajnos nem a város ügyeinek pozitív előrehaladtát voltak hivatottak szolgálni, inkább szóltak pártpolitikai érdekeket szem előtt tartva a kameráknak, vagy több esetben személyes sértődöttség állt a háttérben. 

4. Azt már láthattuk az elmúlt időszakban, hogy a Fidesz nem partnerként, hanem ellenségként tekint az önkormányzatokra, a 2019-es vereség miatt áll bosszút. Meg kellene végre érteniük, hogy nemcsak az adott település polgármesterét és képviselő-testületét büntetik, hanem az ott lakókat is. A járvány alatt a kormányok világszerte plusz forrásokkal segítették az önkormányzatokat, míg nálunk pont fordítva történt. Elvonták a gépjárműadót, az iparűzési adó felét, az ingyenes parkolás miatt több száz millió forint esett ki a költségvetésből, de a védekezési költségek (maszk, PAPI, fertőtlenítőszerek, takarítás) is komoly terhet róttak a városra, aminek csak egy részét kompenzálta a kormány. 

Biztos vagyok benne, hogy kormányváltás esetén az ország új vezetése partnerként fog tekinteni az önkormányzatokra, így kompenzálni fogják Pécset, segítenek a kormányzati támogatást igénylő helyi projektjeink finanszírozásában és visszavonják a megszorító intézkedéseket.   

Hirdetés